Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čipová sada nVidia nForce 415-D

23.1.2002, Štěpán Mrázek, článek
Čipová sada nVidia nForce 415-D
Čipová sada od firmy nVidia s označením nForce 415-D je stará teprve několik dní, oficiálně byla oznámena 8. ledna. Přinášíme Vám její specifikace tak, jak jsou v této době známé.
Čipová sada nVidia nForce 415-D je ve skutečnosti "očesaná" nForce 420, neboť neobsahuje integrované grafické jádro. Čipset je klasicky tvořen dvěma čipy, první z nich je označován jako SPP (System Platform Processor) a stará o komunikaci s pamětí, procesorem a grafickou kartou. Druhý, který se označuje jako MCP (Media and Communications Processor) se posléze stará o komunikaci s periferiemi. Oba čipy jsou spojeny prostřednictvím sběrnice HyperTransport, která zaručuje průchodnost až 800 MB/s.

SPP - System Platform Processor

North bridge SPP komunikuje tedy s procesorem (podle firmy nVidia je specielně určen pro nový Athlon XP 2000+) a prostřednictvím grafické sběrnice AGP 4x pak s grafickou kartou (jako nejvhodnější je opět doporučena nejvýkonnější a tudíž i nejdražší GeForce 3 Ti500). Dále pak obsluhuje dvoukanálový řadič DDR SDRAM pamětí (PC1600/2100), který je schopen zaručit maximální teoretickou datovou propustnost 4,2 GB/s.

MCP - Media and Communications Processor

South Bridge MCP pak komunikuje s periferiemi a integruje další zařízení jako jsou např. zvukový čip s podporou dekódování Dolby Digital 5.1, HomePNA 2.0, Ethernet 10/100 Mbit/s, USB a další. Podle údajů přímo do výrobce bude tato čipová sada k dispozici výrobcům základních desek v průběhu tohoto měsíce.

Komentář

Firma nVidia nyní jasně vstoupila na trh čipových sad, otázkou je však jak uspěje na ostře konkurenčním trhu. Tam se nyní prosazuje již poměrně velké množství hráčů (Intel, VIA, Sis, ALi) a další jako například firma ATI se na tento trh také chystají. Podle mého názoru je však budoucnost v čipových sadách s integrovanou grafikou a tak mají tradiční výrobci grafických karet jako jsou nVidia a ATI poměrně slušnou šanci se zde uchytit.

Zdroj: nVidia