Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čipset VIA Apollo Pro133A

22.10.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Čipset VIA Apollo Pro133A
Drobná vylepšení čipsetu VIA Apollo Pro 133 umožní i AGP4x.
VIA přichází v pořadí již s druhým čipsetem pro 133 MHz sběrnici FSB. přednedávnem to bylo Apollo Pro 133, dnes bude řeč o Apollo Pro 133A. Tyto dva čipsety jsou si velmi podobny, také nová verze sestává ze dvou samostatných čipů - North Bridge a South Bridge. Oproti Intelovským čipsetům provádí VIA zcela odlišnou strategii. Nové technologie začleňuje až v případě, kdy je dokonale odzkouší. Na druhou stranu sice není použita super nejnovější technologie, ale neexistují problémy známé především u Intelu. Řeč je o revizi základních desek s čipsetem i820, které měly zpočátku (první várka) problémy s Rambus pamětmi.

Při porovnání nového čipsetu Apollo Pro 133A právě s intelovským i820nejsou patrny velké rozdíly až na použitou paměť. Na rozdíl od Apolla pracuje i820s Rambus pamětmi. Dokonce i podpora 133 MHz se shoduje.

Na rozdíl od předešlé verze čipsetu Apollo Pro 133 má áčko podporu AGP 4x, což patrně chybělo asi nejvíce. Architektura čipsetu Apollo Pro 133A je složena ze dvou obvodů, VT82C694X (North Bridge) a VT82C596B, který může být alternativně nahrazen obvodem VT82C686A (South Bridge) spojených PCI sběrnicí. Tento způsob není ovšem z nejnovějších (Intel se zabývá topologií hubů), ale podle přesvědčení inženýrů z VIA je tato technologie dostačující i z hlediska šířky pásma. Celé schematické propojení je zřejmé z přiloženého diagramu.




Porovnání jednotlivých rysů s čipsety Intel BX440 a i820 je shrnuto v následující tabulce:


Co se týká porovnání s ostatními čipsety, je situace poměrně jasná. Pro VIA Apollo Pro 133A je snad jediným možným konkurentem i820, který ovšem vzhledem k počátečním problémům není až zas tak velkým konkurentem. Alespoň ne prozatím, kdy nejsou paměti Rambus běžnými PC komponentami.

Dá se říci, že se VIA opravdu soustředila na vývoj a začlenění nových rysů přímo do čipsetů. Nechybí podpora pamětí PC133 SDRAM, 133 MHz sběrnice, AGP 4x, ATA-66, AC'97 a ještě mnoho dalších - méně podstatných vylepšení.

Zdroj IXBTlabs