Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čipsety grafických karet (1. část)

13.3.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Čipsety grafických karet (1. část)
i740, nVidia Riva 128, Rendition Veritee V2200, 3D Labs Permedia 2, ATI Rage Pro, Trident 9750, Number Nine T2R, Matrox MGA 200.
Bude moje grafická karta dost dobrá pro Quake II, Unreal ... ? Tuto otázku si občas položí mnozí z nás. Vlastnosti grafických karet přitom velmi silně závisejí na čipsetu, kterým jsou osazeny. Na Fastgraphics vyšel zajímavý článek popisující nejpoužívanější čipsety dnešních grafických karet. My vám přinášíme jeho stručný překlad.

Intel 740

Intel je znám především svými procesory a do oblasti grafických čipsetů se pustil nedávno zakoupením nepříliš známé firmy Chips & Technologies a 20% podílu v Real 3D (doposud se soustřeďující na vývoj 3D simulátorů pro armádu).

i740 je první grafický čip, který se z této spolupráce zrodil. Jedná se o 2D/3D řešení optimalizované pro Pentium II procesor a AGP sběrnici. Je navržen pro využití operační paměti pro textury (DIME - Direct Memory Execution), přičemž podporuje 2 až 8 MB SDRAM nebo SGRAM paměti na desce. Čip je charakteristický skvělým 2D a slušným 3D výkonem, který Intel nazývá "Hyper pipelined 3D". Dalšími novými funkcemi tohoto čipu jsou Precise Pixel Interpolation (PPI) a Parallel Data Processing (PDP - umožňuje zpracovávat větší množství dat najednou). Čip má také optimalizované DVD a video rozhraní a podporujeTV výstup.

nVidia Riva 128

Riva 128 (s kódovým názvem NV3) je čipset s výborným 2D/3D výkonem a po dlouhou dobu byl jedním z nejlepších. Jeho slabinou je podpora pouze 4 MB paměti vyhrazené pro framebuffering, což znamená, že ve většině her budete omezeni na rozlišení 800x600, protože se 4MB nelze dosáhnout rozlišení 1024x768.

Rendition Veritee V2200

Veritee V2200 je následníkem čipu V1000, který jako jeden z prvních 2D/3D čipsetů nabízel hratelnost v 3D aréně. V2200 sice dnes nepatří ke špičce, ale karty jím osazené jsou levné a některé z nich nabízí skvělý video vstup a výstup. V budoucnu by měl být V2200 vybaven speciálním geometrickým procesorem, který by měl ulehčit procesoru. To bude zajímavé zejména pro ty, kdo používají procesory Cyrix, které jsou obecně slabší v plovoucí desetinné čárce.

3D Labs Permedia 2

Permedia 2 není určen jako herní čipset (v některých DirectX hrách je patrná nižší kvalita obrazu a nižší výkon), ale pro OpenGL aplikace CAD/3D jako je např. 3D Studio Max. Permedia má vestavěn Glint (geometry setup engine) podporující 3D profesionální aplikace.

ATI Rage Pro

Rage Pro čipset byl jedním z prvních, který podporoval AGP 2x, tedy přenos dat dvojnásobnou rychlostí vzhledem k normální AGP a čtyřnásobnou vzhledem k PCI. Rage Pro sice není příliš dobrý 3D čipset, ale na druhou stranu má výborný 2D výkon. Karty (All In Wonder Pro) jím osazené nabízí několik zajímavých rozšíření, jako je TV vstup i výstup (včetně audio vstupu a výstupu) s cinch i s-video konektory, a některé karty jsou dokonce osazeny TV tunerem a teletextem.

Trident 9750

Trident je znám jako výrobce levných a výkonově průměrných čipsetů. Jeho AGP karty vykazují slabé 3D výsledky, takže pokud chcete hrát 3D hry, raději se od tohoto čipsetu držte dál. 2D výkon je však dobrý.

Number Nine T2R

number Nine je znám jako výrobce drahých videokaret, které nabízejí velmi dobrý 2D výkon a poněkud slabší 3D. To je případ i T2R (Ticket To Ride). 2D výkon je skvělý ve všech rozlišeních i barevných hloubkách, avšak 3D bohužel nestojí za nic.

Matrox MGA 200

Matrox čipsety dosahovaly v minulosti, podobně jako Number Nine, velmi dobrých výkonů v 2D a podstatně slabších v 3D. Nyní se však Matrox soustředil na 3D výkon, a nutno říct, že úspěšně. V čipsetu MGA 200 už není 3D grafikajen jakýmsi bonusem, ale je jeho plnohodnotnou součástí. Co se týče 2D, je MGA 200 zřejmě nejrychlejším 2D čipsetem s vysokou kvalitou obrazu.

Na Fastgraphics také můžete najít srovnání 21 grafických karet od různých výrobců osazených výše uvedenými čipsety. Charakteristiky karet a jejich benchmarkové výsledky jsou shrnuty do přehledné tabulky.


Pokračování
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.