Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čipsety pro Merced hned od tří výrobců

20.7.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Čipsety pro Merced hned od tří výrobců
Merced je téměř v nedohlednu, Intel, HP a IBM už ale vyvíjejí čipsety.
Procesor, pro který neexistuje základní deska, lze použít pouze jako drahé těžítko nebo avantgardní výzdobu kanceláře. Je proto samozřejmé, že pokud některý z výrobců připravuje zcela nový procesor, snaží se i o to, aby pro něj byla i základní deska, jejíž nejdůležitější částí je čipset.

Výjimkou není ani Intel, který (už dost dlouho) připravuje svůj první 64-bitový procesor s kódovým jménem Merced. Díky několikerému zdržení bude pravděpodobně Merced (plánovaný na polovinu roku 2000) jen jakýmsi odrazovým můstkem do 64-bitové arény ovládané Alpha a UltraSparc procesory. Naději na úspěch má až následník Mercedu - McKinley (v roce 2001, pravděpodobně až v druhé polovině)

Ale zpět k samotným čipsetům. Intel se zaměřuje spíše na širší trh serverů. Připravovaný čipset 82460GX bude podporovat jedno- až čtyř-procesorové systémy. Je ale možné, že se od Intelu dočkáme i dalších čipsetů.

Hewlett-Packard spolupracuje s Intelem na vývoji Mercedu a připravuje vlastní čipset s kódovým názvem CEC (Core Electronics Complement). HP má už dokonce jméno pro rodinu serverů založených na CEC čipsetu - Tahoe. Narozdíl od Intelu bude HP čipset podporovat až 32 procesorů, což naznačuje zaměření na high-end.

Vlastní čipset vyvíjí i IBM a stejně jako HP, bude i IBM čipset s kódovým jménem Summit podporovat až 32 procesorů. Na Summitu by měla být založena znovuzrozená generace Netfinity serverů. IBM nedávno zakoupila Sequent Computer a tím i jeho technologii paměťového přístupu pro systémy i s více než 32 procesory (SMP).

jak je vidět, čipsety Mercedu chybět nebudou a stejně tak ani operační systémy. Portaci 64-bitového UNIXu připravuje několik společností, na Linuxu pracuje VA Research, 64-bitovou verzi Windows NT připravuje i Microsoft, ovšem Windows 2000 plně 64-bitové nebudou.