Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od cml11
Ale takhle to u PC hardwaru přeci bylo vždycky. To spíš v posledních letech zastarávání nezvykle zpomalilo. Bývalo zvyklem, že 2 roky starý hardware byl pomalu k ničemu a výkon nového za stejnou cenu byl dvojnásobný. Tohle je jen opatrný návrat k normálu.
Odpovědět0  0
Stačí dron s dostatečnou nosností a pes nemá šanci. Ale bacha, může to skončit taky takhle:
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=pCrpb_N6YG8
:D
Odpovědět0  0
Už nějaký čas pokukuju jestli se objeví něco na co má smysl upragovat z i7­-4790K, na kterém funguju od roku 2014. Bohužel ani Ryzen 7 2700X se mi po porovnání dle Geekbench nejeví jako něco co by stálo za pozornost. V multicore je sice díky dvojnásobnému počtu jader o cca 11 procent lepší, singlecore ale o totéž horší. Takže celkově je to víceméně prašť jak uhoď. AMD tímhle CPU dohnala 4 roky starý procesor Intelu. To opravdu není žádná revoluce.
Odpovědět0  0
To co popisujete není žádné krytí. Tu energii si dotyčný nemůže vzít a směnit za něco jiného. Je jednorázově spotřebována na realizaci transakce a nenávratně zmizela. A pronajatý čas zařízení uplynul. Virtuální měny nejsou kryté ničím jiným než důvěrou a v tomto směru nejsou o nic lepší než klasické peníze.
Odpovědět0  0
Opravte prosím ty jednotky. Teď je v tom trochu chaos: ...ročně ­(­->měsíčně­) se na něm provede 12 miliard dotazů. Již zmíněné USA samotné provedou 5 milionů ­(­-> miliard­) dotazů...
Odpovědět0  0
Super test, přesně tenhle testovaný Samsung mám ve svém PC asi rok. Za něj má zapsány 3TB, takže teoretická životnost vychází na velmi pěkných 733 let :)
Odpovědět0  0
Tovární reset udělal jen na jednom z monitorů, nastavení druhého nechal být. Neproběhl žádný pokus o alespoň minimální kalibraci. V podstatě udělal tenhle člověk stejnou chybu jako nVidia. Nesrovnával srovnatelné. Není divu, že rozdíl byl tak výrazný a je úplně jedno, který obrázek se mu subjektivě jevil líp. U monitoru má jít především o věrné zobrazení toho co zobrazeno má být, ne o vymýšlení něčeho navíc. A to je vlastně celý problém HDR monitorů. Ony nemají zobrazovat nic navíc. Jen mají být přesnější.
Odpovědět0  0
Mám obavu, že životnost takového výtvoru bude limitovaná do chvíle, kdy se poblíž vyskytne neinformovaný člověk. Přeci jen lidé se hadů a krokodýlů bojí a takovýhle bude ještě podezřelejší.
Odpovědět1  0
Tohle srovnání mi přijde být symbolicky srovnáváním jablek s hruškami. Srovnávejme zvlášť desktopové a zvlášť mobilní OS. Mobilní sektor nám sem zavádí obří zkreslení. A pokud ho chcete mermomocí zahrnout, pak nezapomínejte na Google, který obě tyhle firmy s přehledem válcuje.
Odpovědět1  0
Pravidla jsou vždy jedinečná podle nastavení toho kterého administrátora. Univerzální návod asi dát nejde. Ale z principu je nejlepší náhodně vygenerovaná sada znaků o vždy odlišné délce.

Jinak to že nutnost pravidelně měnit hesla vede ke snížení bezpečnosti potvrdí asi každý kdo je k tomu dlouhodobě nucen. Pokud mají být zapamatovatelná, nejde to dělat jinak než použít nějaký logický klíč. Občas musí být asi vtipné sledovat to z druhé strany. Pamatuju na jeden systém, kde jsem měnil číslovku v řetězci: ­"PolibteMiPrdel4X­" :)
Odpovědět1  0
Duše je v podstatě vědomí. Pokud bude mít AI vědomí, což se předpokládám, bude mít i duši. Spíš by mě zajímalo, jestli si vyvinou jednotné náboženství a jestli roli stvořitele přisoudí člověku.
Odpovědět0  0
Tak bohužel, nemůžu dát hlas ani jedné variantě. Dvakrát upgrade, který nic zásadního nevyřeší, jednou HTPC s tragickou diskovou částí. Ale ono to celé bude díky nešťastnému formátu soutěže, který vyžadoval vlastní finanční investici. Příště zkuste sponzora uhnout na zasponzorování kompletní sestavy v předem určeném cenovém limitu. To by mohlo být mnohem zajímavější.
Odpovědět1  1
Aktuální situace na trhu zkrátka vypadá čím dál víc jako u bílé techniky. Výrobci sice stále dokáží vymýšlet nová vylepšení, ale jejich praktický přínos pro uživatele je čím dál nižší. Drobná evoluční zlepšení motivují k nákupu jen technologické nadšence kteří už z principu chtějí mít to nejnovější. Pro vzbuzení zájmu mainstreamu bude třeba nějaký zásadnější technologický posun.

A ten by byl nejvíce žádoucí zejména na poli ukládání elektrické energie, tedy baterií. Ty jsou achilovou patou veškeré mobilní elektroniky. A nejen jí. Revoluční technologie baterií bude automaticky znamenat zcela novou automobilovou éru. Elektromotor je jednodušší, levnější a účinnější než klasický spalovací motor. Problémem elektromobilu je pouze v ukládání paliva.
Odpovědět0  0
Přejdu až pro to budu mít nějaký podstatný důvod a zkušenosti ostatních budou pozitivní. Zatím není ani jedno, takže není kam spěchat.
Odpovědět0  0
Tak to máte celkem malou představivost. Aktuálně se automobilky přetahují o klíčová aktiva a odborníky a je jen otázkou času kdy autonomní vozidla přijdou do provozu a časem zcela nahradí ta stávající. Profese profesionálního řidiče víceméně zanikne během příštích pár desetiletí. Mladému člověku bych dnes takovou kvalifikaci silně nedoporučoval.
Odpovědět0  0
Jestli budete disk testovat, nezapomeňte zařadit 128GB variantu. Bylo by docela fajn vidět, jak moc se tady malý počet čipů projeví. Všude jinde testují jen 256 a 512GB verze.
Odpovědět0  0
Computex nám potvrdil naštěstí tu lepší variantu:
http:­/­/www.anandtech.com­/show­/8079­/intel­-launches­-devils­-canyon­-and­-overclockable­-pentium­-i74790k­-i54690k­-and­-g3258
Takže ­- jak rychle je dokážete dostat do testu? :)
Odpovědět0  0
Ano, tohle je ten druhý zdroj o kterém jsem mluvil. A oba jsou v rozporu. Nezbývá než se nechat překvapit. Samozřejmě bych byl rád, kdyby 4GHz v základní frekvenci skutečně padla. Na Devil­'s Canyon mám zálusk a napjatě čekám :)
Odpovědět0  0
Zaráží mě, kde berete jistotu že 4790K bude mít základní frekvenci 4GHz. Oficiální informace v tomto směru neexistují a dva zatím uniklé zdroje se v tomto směru liší. Docela se obávám, že z toho nakonec bude nakonec právě a jen těch +100MHz. Viz. tabulka uniklá někdy minulý týden, kde se lze chytit specifikací již oficiálně vypuštěného i7­-4790. Ten zde má uvedenou frekvenci 4GHz, což je turbo, nikoli base. Pro i7­-4790K je tamtéž 4,1 GHz, tedy nárůst právě a jen o 100MHz.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, že poštovné na dodávku těchto pamětí do ČR je min. 25 USD, jde spíš o slevu na poštovné než paměti samotné.
Odpovědět0  0
Tahle skříň je opravdu divná. Na jednu stranu se za její plus prezentuje možnost instalace fullATX desky, na druhou to vlastně není možné, protože se tam pak zase nevejde nic moc dalšího. Konflikt pozice základní desky s mechanikou je opravdu do očí bijící. Skříň pro fullATX HTPC si představuji trochu jinak. Ideálním etalonem je pro mě stále Zalman HD135. Pravda, ve své době byl poněkud dražší...
Odpovědět0  0
Nejhlučnější na něm jsou stále plotnové pevné disky, takže nic tragického. Je to především PC co má krmit 46­" HDTV a prvním impulsem pro tenhle upgrade bylo povýšení HDMI na v 1.4 kvůli bezproblémovému 3D. Ve druhé řadě pak fak, že nutkání zahrát si na téhle ploše nějakou gamesu nejspíš dřív či později neodolám :)
Odpovědět0  0
Koukám, že jsem se svým HTPC asi trochu mimo obvyklé specifikace. Právě v něm nahrazuji 5770 za 7870, takže nějaký low profile mě vážně moc nebere :­)­))
Odpovědět0  0
...výkon, který postačí na hry v nižších rozlišeních ­(1920x1080 a níže­)...

Možná jsem zaspal dobu, ale mě přijde být 1920x1080 jako už docela vysoké rozlišení. Konec konců v obchodech se stále běžně prodávají 50­" TV s rozlišením 1024x768 :)
Odpovědět2  0
Jen houšť a větší kapky. Ostatní výrobci budou potřebovat být vesměs pod cenami Intelu, takže už se velmi těším na mainstremová 120 GB SSD za tisícovku. To už bude celkem fajnová cena.
Odpovědět0  0
Mě to děsí hlavně z pohledu barevnosti. Na jedné straně se vychvaluje tovární kalibrace, na druhé výrobce natvrdo zabudoval kurvítko podsvícení. Stabilní podsvícení je přitom základní podmínkou kalibrace. Vždyť přeci první krok pro kalibraci zní ­"Zapněte monitor a nechte ho v provozu 20­-30 minut zahřát a ustálit.­" U tohoto kousku k ustálení nikdy nedojde, takže jeho kalibrace vlastně nemá smysl. A na filmy je to taky nevhodné, takže vlastně ani nevím k čemu je takhle funkce dobrá. Jasný námět na úpravu firmware. Někdo by měl u LG zalobovat :)
Odpovědět0  0
Nemožnost vypnout dynamické podsvícení mě naprosto dostala. Ty monitory díky němu budou vlastně naprosto nepoužitelné, ne? Něco takového přeci nemá ani smysl kalibrovat, když se podsvícení řídí momentální náladou vnitřní elektroniky :)
Odpovědět2  0
Já bych problém viděl především v tom, že životnost buněk je jen jakési teoretická hodnota kterou zákazníkovi nikdo nezaručí. Resp. těžko uspějete za osm let s reklamací klasického HyperX s odůvodněním že zrovna tenhle disk měl vydržet ještě dalších pět let. Pokud se údaj o přepisech nebude ve firmware disku ukládat a výrobce ho nezahrne do záruky, zůstáváme jen v rovině marketingu. Jasně že bych si dvě stovky radši připlatil pro klidnější svědomí. Ale jsem si vědom toho, že je to stejné jako když kupuju benzín u pumpy mě sympatičtější značky i přes vědomí, že i tu méně věhlasnou a trochu levnější zaváží Čepro :)
Odpovědět0  0
Když už bulvárně, nejvíc přitahují titulky s kde je něco zadarmo, nebo se objevuje sexuální podtext. Takže co třeba variace ­"Asus PA238Q: IPS za hubičku­" :­)­))
Odpovědět0  1
K tomu by ale mělo sloužit passthrough nastavení výstupu, kdy se v počítači nic nedekóduje, ale data jdou ven tak jak jsou. U filmů a hudby je vyřazení PC dekodérů určitě nejlepší možná varianta. Pro hry tady samozřejmě může být problém, ale tam zase tak moc nesejde na nějaké kvalitě zvuku. Málokterý pařan používá prostorovou high­-end audio sestavu za statisíce.
Odpovědět0  0
Kdyžtak mě opravte, ale nejsou tyhle zvukové karty užitečné jen pokud chci mít na výstupu z PC analogový signál? Není lepší použít S­/PDIF, třebas i z obyčejné integrovky, a za ním pořádný receiver?
Odpovědět0  0
Já mám HTPC postavené prvotně už někdy v roce 2007 do Zalmanu HD 135. Není to žádný prcek, na druhou stranu do rozměnější skříně postavím a později překopu prakticky cokoli. Každý má asi trochu jinou představu o tom co všechno má obývákový počítač umět. Nízká pořizovací cena a spotřeba je fajn, ale všeho s mírou...
Odpovědět0  0
Tak tohle hlavně vůbec není HTPC, ale stolní verze netbooku, kde jde o minimální rozměry a spotřebu. Vše ostatní jde stranou.
Odpovědět1  0
Byl jsem se na tu televizi fyzicky podívat v obchodě a odkazované fotky o skutečnosti naopak docela dobře vypovídají. Hned vedle byla vyhlášená Sony EX500 s matným displejem a odrazy na téhle lesklé LG byly mnohonásobně větší. Je pravda, že lidské oko a mozek lze naučit, aby je vnímaly méně. Ale proč kupovat něco takto záměrně nedotaženého?

Co se týče barevného podání, lesklé obrazovky působí na první dojem efektněji. Jenže na barevné podání to nemá žádný reálný vliv. Stačí se podívat do některých recenzí, které měří barevné podání. Lesklé TV tam nemají lepší výsledky. Barvy mají být především věrné = co nejblíž zkalibrovaným. Nikoli co nejvýraznější. V obchodech běží drtivá většina TV v řežimu shop, což představuje maximální jas, kontrast a vysokou sytost barev. Je to vlastně paralela lesklých obrazovek. V obchodě efektní, v praxi na obtíž. Jenže zatímco přepálené barvy lze po koupi srovnat, nanést na obrazovku antireflexní vrstvu není v domácích podmínkách dost dobře možné.
Odpovědět0  0
Tak zvyknout se dá na všechno, jen nějak nevidím potřebu zvykat si na horší. Docela dobře vypovídající jsou v tomhle směru např. fotky z recenze uvedené TV. Běžně osvětlená místnost s okny z boku, nikoli přímo proti TV.
Vypnutá: http:­/­/www.flatpanelshd.com­/pictures­/lgle8500_large1.JPG
Zapnutá: http:­/­/www.flatpanelshd.com­/pictures­/lgle8500_large3.JPG
Odpovědět0  0
Základem dobrého displeje je, aby se v něm neodráželo okolí a obraz nebyl rušen odrazy. Lesklý povrch působí efektně, vypadá jakoby kontrastnější, ale v praxi je jen k zlosti. U CRT se tenhle problém vyřešil po řadě let antireflexním povrchem. A to je nikdo nenosil na cestách. Nevidím důvod vracet se lesklými displeji do technologického pravěku. Zrovna včera jsme s otcem řešili výběr LCD TV pod stromeček a jinak velmi dobrá LG8500 musela z kola ven díky tomuhle příšerném módním fujtajblu;­-)
Odpovědět0  0
Lesklý displej u mě odepíše jakýkoli notebook, stolní LCD či televizi. Jako zobrazovač je to k ničemu, jako přenosné zrcátko jen o málo lepší...
Odpovědět0  0
Nebudou tratě k dispozici veřejně? Soutěžit nemá cenu, z minulého kola je jasné že bych neměl šanci, ale zajet si ji proti živým lidem jen tak pro zábavu bych klidně mohl.
Odpovědět0  0
Po podobně dlouhý neherní pauze jsem tomu věnoval včera jeden večer a s bídou těsně pod minutu. Jsou tady o dost lepší borci. Vážně by to chtělo pustit na nějakým serveru. Jezdit sólo není taková zábava. Když už jsem si kvůli tomu Trackmanii po tak dlouhý době zase postahoval... :)
Odpovědět0  0
...která nám ukázala co určitě nekupovat. Pěkný šmejdy se vám v té redakci sešly. Deská která v defaultu kolabuje, skříň která nelícuje a nelícuje se zdrojem co se rozbíhá podle svého vlastního uvážení. Takový podařený set už tu dlouho nebyl:)
Odpovědět0  0
Podle mě jde spíš o zbožné přání pana Meyera než reálnou záležitost. Microsoft si v době uvedení Visty taky myslel že domácí počítače budou stále výkonnější a s jejími nároky si za pár let všechny poradí. A ouha, spletl se. Dnešní počítače s výkonem sotva stagnují a MS musel Vistu optimalizovat a prodat s novým názvem W7 aby dokázal na tento trend reagovat. Chápu, že taková stagnace výrobcům HW vůbec nesvědčí a jen těžko se jim tomuto trendu přizpůsobuje. A tak se snaží povzbudit každou možnost pro obnovení trendu co nejvýkonnějších strojů jako je třeba tento. Jsem v tomhle směru pesimista. Podle mě zůstane u zbožného přání...
Odpovědět0  0
Nesmutni a soutěž dál. Kdo nehraje nevyhraje a štěstí občas sedne i na vola jak říkají dvě lidové moudrosti:­) Jinak se připojuji ke gratulaci. Hezký dáreček, jen co je pravda.
Odpovědět0  0
"Běžný uživatel­" si obvykle pořídí to, co mu někdo doporučí v rámci rozpočtu, který je ochoten za PC utratit. Pak už jen záleží na tom kdo radí:­)

Velocirapor je řešení, které není snadno ekonomicky zdůvodnitelné. Jeho nespornou výhodou oproti RAIDu s vyšší přenosovou rychlostí jsou nízné přístupové doby, prostorová a energetická nenáročnost. Pokud uživatele netrápí příkon či nedostatek prostoru, jde o plně srovnatelná řešení. Velociraptora i RAID si pořídí někdo, kdo na cenu nehledí a chce získat něco navíc. Rychlost, bezpečnost, nebo od každého něco.

Osobně se mi RAID pole jeví lépe než jeden extra rychlý disk. Pokud je uživatel srozuměn s tím, že pravděpodobnost ztráty dat na systémovém disku je větší, je jednoduchý RAID0 s dvěma naprosto běžnými disky schopen výkonů s Velociraptorem srovnatelných. Přidejte zálohový disk s kapacitou vytvořeného pole, náležitě poučte uživatele, nastavte intervaly zálohování a máte i slušnou úroveň bezpečnosti dat. Přitom jsme stále cenově níž ­(2x500GB+1x1TB v Samsungu F3 za cca 4400 Kč­). Na druhou misku vah postavte sólo 300GB Velociraptora plus jeden běžný 640GB disk na data abyste měl na výběr dvě řešení s obdobnou kapacitou. Jste na cca 6500 Kč. Výběr nebude snadný.
Odpovědět0  0
Podle mě by ale HTPC mělo být právě multimediálním centrem snadno použitelným i jako file server. Jeho definice na wikipedii ostatně říká:

"Home Theater Personal Computer ­(HTPC, někdy označováno jako Media Center PC­) jsou počítače speciálně určeny pro multimediální aplikace ­(video, hudba atd.­), které jsou schopny s přehledem nahradit jakékoli zařízení v obývacím pokoji ­(od rádia přes satelitní a TV přijímač až po DVD rekordér­) a k tomu všemu přidat výhody PC ­(internet, hry, velký úložný prostor pro data­). V případě že si HTPC pořídíte, dostanete náhradu za 90 % elektroniky v obývacím pokoji, které můžete ovládat pomocí jednoho přehledného ovladače ­(dálkový ovladač, bezdrátová klávesnice­)."
Odpovědět0  0
Těch 20k je myšleno se sat. tunerem a wifi, který Vám v sestavě scházely.
Odpovědět0  0
Dovolil bych si navrhnout menší doplnění k rubrice další komponenty. U HDD dnes stojí za pozornost možnost jejich konfigurace do diskového pole už i v kategorii lepších domácích sestav. Třebas za cenu zmíněného Velociraptora lze postavit RAID10 ze 4 Samsungů F3, které bude rychlejší, bezpečnější a s 1TB kapacitou.
Odpovědět0  0
Já bych se teda autora zastal. HTPC s OS za 17k mi přijde být naprosto rozumný cenový limit. Oceňuju volbu skříně kde se naštěstí nešetřilo a ta pak neomezovala rozšiřitelnost. Z toho důvodu bych také navrhl jedinou podle mě žádoucí úpravu sestavy výměnou MB za fullATX verzi. Tedy o tři stovky dražší GA­-MA785GT­-UD3H. Doplnit WiFi, a tunery, další disk, dedikovanou grafiku atd. podle potřeb uživatele později opravdu není problém. Za stále přijatelných 20k tu máme vynikající základ pro dobře rozšiřitelné HTPC. Dobrá práce.
Odpovědět0  0
Dohadovat se můžeme jak je libo, ale až čas ukáže kdo byl blíž pravdě. Když se dnes dívám do českých obchodů, kde je ve chvíli uvedení 5850 její cena na úrovni těsně nad 5000 Kč, tak se nemůžu ubránit dojmu, že právě to je nadcházející mainstream. ATI se podařilo skvěle načasovat launch nových karet na vánoční trh a ještě ve chvíli, kdy konkurence zaspala. Díky tomu si může diktovat cenu. Karet je prozatím nedostatek a to je také moc nezlevňuje. Věřím tomu, že do půl roku cena spadne nejméně o 20% níž a 5770 pak bude opravdu za hubičku.
Odpovědět0  0
Mno jo, ale obdoba 4850 je pochopitelně 5850. A ta je zatraceně zajímavá. Že se ceny ještě neusadily je taky nad slunce jasné. Na to dojde až bude karet všude dostatek. Tahle karta vůbec nevypadá špatně. Spíš bych polemizoval s jejím zařazením jako mainstream. Podle všeho bude mít velmi brzy dost blízko k low­-endu. A na to má výkon více než dostatečný.
Odpovědět0  0
Potvrzuji. Na 4850­/Win7RC7100 64bit stejný problém a stejné řešení. Navíc v DX10 hra čas od času vytuhla.
Odpovědět0  0
Asi to Gigabyte z kraje trochu nedopracoval. Tady už mají správný:
http:­/­/www.gigabyte.cz­/images­/products­/r477d5­-512h­-b.jpg
Odpovědět0  0
Jen taková maličká muška se asi vloudila. Ta krabice na ilustračním obrázku s kartou je nějak Photoshopově vytuněná? Že popisy na vrchním boku neodpovídají tomu co je na zbytku krabice.
Odpovědět0  0
Vylepšená Vista zní dobře. Já jsem na ní přešel teprve letos a to jen doma. Neustále s ní totiž byly nějaké problémy. V práci ji zatím stále nemohu nasadit, kvůli přetvávajícím problémům ­(nelze používat všechna písma co v XP­). Až bude Vista připravená k nasazení i v tomto směru, nebudu mít nic proti. Pokrok to jistě je. Ovšem těch porodních problémů bylo nevídaně a některé z nich přetvávají i v době kdy se připravuje nástupce. Doufám, že se z toho MS poučí.

Jinak se po uvedených zkušenostech domnívám, že většímu rozšíření nových verzí OS jako W7 by mohla pomoci úprava licenčních podmínek Microsoftu. Podle mě by MS značně pomohlo, kromě zrušení přísné vazby OEM verze na komponenty v PC, vypuštění upgrade verzí nového OS za citelně sníženou cenu. Tím spíš, že o W7 sám prohlašuje, že je to vylepšená Vista. Jestliže jde opět jen o další malý krok kupředu, málokdo za něj bude chtít utrácet stejnou částku, jakou už MS jednou za téměř totéž zaplatil. Pokud bude nižší HW náročnost skutečností, budou opraveny další chyby Vist a doplněno něco málo navíc, pak by byly komerčně zajímavé i upgrady z XP. Kdyby je MS spustil za opravdu nízkou cenu, a W7 by se povedly, mohl by přesvědčit hodně uživatelů.
Odpovědět0  0
Není zase tak dlouho co CD médium stálo tolik, co dnes stojí obdobně velká flash paměť. Cena je jen otázkou času. A s cenou souvisí i ona postradatelnost média kterou jste zmínil. Až bude stát flash karta stejných 7 Kč jako DVD médium, tak Vám ji klidně kde kdo také nechá.

Nevím co nechápete na používámní klíčenek. Spousta lidí má omezené množství dat, která chtějí neustále nosit u sebe, plus prostor na přenášení dočasných dat. Nosívali jsme takhle diskety, pak CD, DVD, dnes nosíme klíčenky, těžko říct co budeme nosit časem. Požadavky na médium jsou přitom stále stejné. Opakovaný zápis s maximálně jednoduchým použitím, minimální rozměry, slušná kapacita, spolehlivost a také přijatelná cena média. Přesně tohle dnes klíčenky s přehledem splňují. Možná se na ně nevejde tolik jako na externí 2,5­" disk a ani nějaký poměr cena­/kapacita třeba není takový. Ale pověste si ten disk na klíče, dejte to celé do kapsy s kapesníkem a mobilem, nechte ho párkrát spadnout na podlahu, dejte mu nějakou ránu. Klíčenka je přesně na tohle stavěná.
Odpovědět0  0
Vy osobně možná, ale celkový trend je takový, že i když stojí DVD médium 10 Kč, tak se jich díky rozšíření flash klíčenek používá stále méně. Krásně to vidím na zákaznících, kteří k nám do práce nosí podklady. Doba kdy je všichni nosili na CD­/DVD už je nějakou chvíli pryč. Rozhodující je pružnost s jakou lze klíčenku použít a to, že jich lze nosit v kapse klidně i několik. Ne to, že stojí dvě stovky, zatímco DVD­-RW disk vyjde na 20Kč.
Odpovědět0  0
Budoucí pokles ceny BR je samozřejmý, jenomže tady jde spíš o to, že optická média budou ­(jsou­) díky obrovskému růstu trhu flash médií na ústupu globálně. Jsou pro běžného uživatele příliš rozměrná, náchylná na mechanické poškození a mají zbytečně složitou metodu nahrávání. Oproti tomu se flash paměti díky masovému rozšíření USB klíčenek konečně nějakým rozumným způsobem standardizovaly v rozhraní tak, aby bylo možné je libovolně přenášet a jejich kapacita a cena je už nyní velmi uspokojivá. Pokud se do budoucna zřetelněji prosadí i jeden formát paměťových karet ­(dnes to vypadá na SD a jeho varianty­) tak už opravdu nic nestojí v cestě optických médií do historie. Je jedno jestli budou umět za pět šest let 256GB za 10Kč nebo ne. Vyhrají jiné faktory než poměr kapacita­/cena. Konec konců proč se začala masově prosazovat optická média místo páskových jednotek? Rozhodně to nebyla cena, ani kapacita. Kapacity médií, už nyní začíná přebývat. Vždyť kolik procent běžných domácích uživatelů zaplní řekněme za rok vlastními daty např. naprosto běžný 640GB disk? Podle mě bude BR poslední masově nasazené optické médium a to převážně pro distribuci videa. Jeho nástupci budou téměř jistě ústupem ze slávy a je dokonce možné, že se ani nikdy nedočkáme těch BR disků za 10Kč. Záleží je na tom, jak moc masový nástup flash médií bude. Zatím vypadá docela raketově.
Odpovědět0  0
Já tuhle úvahu naopak naprosto chápu a souhlasím s tím, že do budoucna flash paměti vytlačí optická média. Ono to už vlastně začalo. Nemám sice k dispozici žádnou statistiku, ale když se rozhlídnu v okolí, moc nově vypálených DVD už se kolem nevyskytuje. Všechno směřuje k velkooběmovým HDD do serverových a zálohovacích zařízení a flash pamětem na menší a střední kapacity. Běžný počítač do budoucna zcela vystačí s flash médii. A na váš dotaz z úvodu mohu odpovědět ano. Hudba se už prodává na zařízeních jako jsou flashky, konkrétně je to SD karta se specifickým názvem MusicSlot. Je jen otázka času kdy na ně přejdou i filmy, protože formát má podporu hlavních vydavatelství ­(Warner, Univerzal, Sony, EMI­).
Odpovědět0  0
Jako nezáživný úvod k článku z titulku by se tímhle textem možná se skřípěním zubů dalo prokousat, ale jaksi chybí ta podstatná část s nějakými poznatky. Tohle je bohužel opravdu jen vycpávka o ničem. Škoda, nadpis byl nadějný. Nakonec to dopadlo jako články na Super.cz s titulky jako ­"Modelka XY ukázala prsa­" a v článku pak chybí jakákoli necudná fotografie;­-­)­))
Odpovědět0  0
Z prdele klika, no. Na nás ostatní snad zbyde aspoň to štěstí v lásce:­) Gratuluju
Odpovědět0  0
Díky za informace. Předpokládal jsem minimální dopad na výkon, připadalo mi to logické, nicméně šlo jen o předpoklad. Nedávno jsem tuhle funkci zkoušel na radeonu X1250 a nepotkal jsem žádný problém. Naopak se mi interpolace grafickou kartou zdála lepší než monitorem ­(BenQ G2400WD­). Schválně vyzkouším, jestli je s některými režimy opravdu problém. Nenapadlo mě nějaký hledat, takže jsem moc důkladně netestoval. Jen to teď už bude na HD2600XT. Ale v HW háček stejně asi nebyl.
Odpovědět0  0
Dobrý den, mohl byste prosím trochu rozvést informace o softwarové interpolaci grafickou kartou? Konkrétně mi jde o dopad interpolace na výkon grafické karty ­(zatěžuje ji interpolace víc než zanedbatelně?­) a také v článku uvedenou informaci: ...grafické karty ATI­/AMD s tím občas mají problém... Díky
Odpovědět0  0
Děkuji za přáípravu zajímavého tématu. V jeho rámci by mě zajímalo, zda existují externí boxy připojitelné přes LAN rozhraní jako domácí síťová úložiště, které by uměly po nastavené době nečinnosti disk vypnout a snížit svou spotřebu na minimum. Při použití v domácnosti není nezbytně nutné, aby disk běžel 24­/7, když je ho fakticky potřeba třeba jen pár hodin za týden. Můžete do testu zahrnout zjištění této možnosti a také měření spotřeby v případném suspendu, s běžícím diskem bez zátěže a se zátěží?Díky
Odpovědět0  0
jj, automatická kontrola pravopisu dokáže divy:)
Odpovědět0  0
Tak nebyla, stále bliká...
Odpovědět0  0
Jaké používáte paměti?
Odpovědět0  0
Plazma je na PC monitor nevhodná hlavně kvůli velikosti bodů a jejich náchylnosti k vypalování. Na TV je to ale v mnoha směrech lepší technologie než LCD, protože ze záporných obrazových vlastností pak zůstává opravdu jen to vypalování. Spotřeba je vyšší, ale těch cca 30% navrch je prostě daní za kvalitnější obrázek.
Odpovědět0  0
Existence DO byla v recenzi nějak opomenuta jak se zdá. Nebo že bych se přehlédl? Každopádně díky za doplnění důležité informace.
Odpovědět0  0
Ano, to je pravda. Z těch tří metrů je obraz dobrý pouze ze sedačky umístěné na střed proti panelu. Ze země, nebo křesla umístěného bokem už sledujete něco jiného než by bylo žádoucí. U nás je TN panel jako TV provizorním řešením a ve dvou lidech se na sedačku i tak vejdeme, takže nakonec to tak zlé zase není. Dlouhodobě bych tahle omezení rozhodně neakceptoval. Každá zkušenost je ale dobrá a tahle mě přesvědčila o tom, že jsem se při výběru TV zaměřil z LCD směrem k plazmě.
Odpovědět0  0
Mám doma TN LCD BenQ G2400WD. Pro práci na PC, kdy sedím přímo před středem vhodně napolohovaného monitoru nemám s pozorovacími úhly problém. Ve chvíli kdy by před monitorem měli sedět dva lidé už není možné docílit vhodného pozorovacího úhlu bez zkreslení. LCD dočasně používám také jako TV na vzdálenost cca 3m. V téhle vzdálenosti lze být od osy monitoru max. 1,5m na každou stranu bez ztráty kvality obrazu. Není to bůhvíco, ale s nějakými omezeními to použitelné je. Důležité je, aby s tím kupující počítal. Jinak bude opravdu zklamán.
Odpovědět0  0
Také chválím za kvalitní recenzi. Jinak pokud nehodláte TV sledovat ze vzdálenosti pod půl metru, je fullHD na sledovní TV zbytečnost i u 24­" LCD. Zkuste se někde v obchodě s elektronikou podívat na 42­" LCD TV napojené na kvalitní zdroj signálu např. z BR disku. Od metru a půl pozorovací vzálenosti dál bude rozdíl fullHD a HDready prakticky nepozorovatelný a oči vám bude trhat něco naprosto jiného. 22­" mrdky, jak tomu říkáte, mají poloviční úhlopříčku a tak vysoké rozlišení by na nich bylo spíš k zlosti než užitku.
Odpovědět0  0
Integrace tuneru do monitoru je povedený nápad jak ušetřit elektřinu spotřebovanou PC při sledování TV. Tedy pokud je uživatel dost soudný a PC na ty dvě hodiny co poběží film vypne. Jinak se smysl tohoto řešení poněkud vytrácí a karta se obrací naopak ve prospěch tuneru v PC, který nabízí mnohem víc možností. Např. naprosto samozřejmé DO či mnou zhusta využívaný timeshifting, bez kterého si sledování TV už také nedovedu představit. Jako samostatná fullHD TV je toto LCD trochu malé, ale to stejně nebyl jeho primární účel.
Odpovědět0  0
Jo a ještě jedna maličkost ohledně AMA která možná do článku měla proniknout. Se zapnutým AMA je tenký text na hranici a někdy i za hranicí čitelnosti, zatímco po vypnutí je vše jak má být. A to díky vytváření tenkých bílých kontur takových linek. Na AMA u tohoto panelu opravdu nevidím nic pozitivního.
Odpovědět0  0
Podle mě je tam AMA pouze k tomu, aby bylo možné udávat odezvu 2ms. Panel bez AMA má v parametrech uvedeno 5ms a někde v parametrech jsem našel přímo uvedeno, že odezva bez AMA je 5ms i tady.
Odpovědět0  0
Zdravím. tenhle panel mám shodou okolností právě nově na stole, pouze v designově umírněnější a levnější verzi G2400WD ­(uvnitř je opravdu naprosto totéž, chybí pouze mírně extravagantní design a poměr cena výkon je díky nižší ceně ještě lepší­). Víceméně mohu potvrdit výsledky recenze. Pozorovací úhly jsou pro používání jako počítačový monitor bez připomínek, jako LCD TV je to už poněkud horší. Nerovnoměrnosti podsvícení na spodním a horním okraji zaznamenám i okem, není ale zase tak zásadně kritická. Zajímavý poznatek jsem učinil při analogovém připojení, které bylo přinejmenším u mého kusu nepříliš použitelné, jelikož obraz blikal na oko nepříjemným stylem jako CRT s malou obnovovací frekvencí. Na DVI je samozřejmě vše OK. Na co bych se ale chtěl autora recenze zeptat je jím použité nastavení barev. Jak byl monitor nastaven ve chvíli kdy byl tvořen zveřejněný ICC profil? Byly provedeny nějaké úpravy v OSD menu? Jaký režim byl nastaven? Rád bych zkusil vaše nastavení reprodukavat přinejmenším na zkoušku. Díky
Odpovědět0  0
To každopádně. Možnosti průniku do soukromí se takovouhle technologií zase dostaly o kus dál. Holt technologický rozvoj má i své stinné stránky.
Odpovědět0  0
praktická ukázka využití viz. film Minority report. Zase tak daleko to není..
Odpovědět0  0
Zkusím, ale uvěřím až uvidím.
Odpovědět0  0
Díky za povzbudivou informaci.
Odpovědět0  0
220 MHz FSB jede stabilně už několik měsíců, bez jakéhokoli zvyšování napětí a s posledním BIOSem. CPU AMD X2 BE­-2350 2,1­->2,3GHz.
Odpovědět0  0
Díky za recenzi. Chtěl bych se zeptat, jestli už byl u 780G vyřešen problém s občasně poblikávajícím DVI výstupem který se u desek s 690G vyskytoval docela zhusta? Na DVI výstupu 690G bylo ­"něco shnilého­", byl velmi citlivý na použitý DVI kabel a i při použití kvalitního se v kombinaci s mnoha LCD stává, že displej připojený na DVI má čas od času krátké blackouty. Toto jsem osobně viděl jako dosud největší nevýhodu 690G. Jako kladný přínos hodnotím určitě technologii Hybrid Graphics, rozčarovaný jsem z toho, že stále není možné současné použití dvou digitálních výstupů a ze zvýšení spotřeby desky primárně určené pro stavbu HTPC.
Odpovědět0  0
No jo, ale jaká je záruka, že ta zálohovací baterka vydrží aspoň pár let? Víme jak jsou baterie různé kus od kusu. Některá vydrží roky, na jinou je půl roku provozu až až. Třeba ten výrobce používá nějaký propracovanější bezpečnostní systém, který zajistí aby k vybití jen tak nedošlo a bylo před ním dostatek hodně zřetelných varování. I tak se mi myšlenka na uložení citlivých dat do RAM moc nelíbí. Přežilo by takové zařízení např. rok bez napájení?
Odpovědět0  0
Pokud někomu nevadí, že mu monitor ukazuje něco jiného než zamýšlel autor programu, hry, fotografie, filmu atd., nevadí mu, že to na co se kouká se navíc s každým jeho pohybem vůči monitoru barevně mění a fotka po vytištění z tiskárny nemá s tou na monitoru mnoho společného, pak je opravdu lepší volbou výrazně levnější EuroCase:)
Odpovědět0  0
Jen drobnost k tomu smyslu kalibrace monitoru sondou v ceně celého monitoru. Podle mě to smysl určitě má hned ze dvou důvodů. Jednak sondu si nemusíte koupit, stačí si ji čas od času půjčit. Pak předpoklad nepoměru ceny padá. No a potom fakt, že pokud udělá autor testu kalibraci jako jeho součást a dá k veřejně dispozici ICC profil, pak se i běžný kupující pouhým stažením tohoto profilu mnohem víc přiblíží ideálu aniž by sondu vůbec kdy viděl. Pokud tedy výrobce používá stále stejný typ panelu.
Odpovědět0  0
Není to HTPC, notebook ani stolní PC. Je to takový elegantní hybrid mezi tím vším.
Odpovědět0  0
Muselo dát hodně práce na tomhle najít nějaký plus:­-)
Odpovědět0  0
Spatný tip:­) Já bych to viděl docela v pohodě. Mám zde zmíněný NC­-U6 na desce a nekoliduje absolutně s ničím. A to mám vedle něj poněkud rozměrnější CPU chladič Scythe Kama Cross.
Odpovědět0  0
Tomu HW dekódování uvěřím až ho uvidím prakticky běžet. Na MKV jsem ho zatím neviděl běžet nikde:­( Pokud to časem bude fungovat, potom opravdu odpadne potřeba výkonného procesoru.
Odpovědět0  0
I já jeden počítač tohoto typu vlastním a dovolil bych si v některých věcech nesouhlasit. K čemu chcete ovládací prvek který nemá žádnou rozumnou funkci? Když pominu, že málokdo chodí regulovat hlasitost ručně, protože od toho má dálkové ovládání, tak stejně nakonec sáhnete po ovládání hlasitosti na zesilovači, nikoli na počítači. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že až přepnete jeho vstup jinam, tak dostanete pořádnou akustickou facku, která vás to rychle odnaučí:­) Nízkospotřebová CPU určitě do HTPC patří, ale s nepotřebou výkonu je to dost relativní. Můj HTPC je postaven na ATI690G a když zkusím přehrát pár filmů v HD z MKV containeru, je BE2400 tak akorát, nic slabšího příliš nepadá v úvahu. Na všechno ostatní to CPU stačí levou zadní, ale tohle je momentálně úzké hrdlo. Jestli se časem dostaneme tak daleko, že tohle zvládne integrovaná grafika bez velké pomoci CPU, budu to jen kvitovat, zatím tomu tak není. PicoPSU je hezká myšlenka, ale 150W je bohužel i na HTPC prostě málo. Moje konfigurace je nadprůměrná snad jen počtem disků ­(3ks­) a vhodný zdroj dle PSU kalkulátorů vychází na >280W.
Odpovědět0  0
Souhlasím, taky jsem to tak pochopil.
Odpovědět0  0
Jasné, Zalman je bohužel velmi drahý, nicméně je na něm dobře vidět jak by to tak asi tak mohlo vypadat. S výběrem jiného chladiče CPU samozřejmě souhlasím, osobně bych tam dal něco s vodorovným žebrováním úplně bez větráku, ale beru to tak, že to co bylo do casu na zkoušku instalováno nebyl zrovna HTPC hardware. Pochybuju, že si někdo soudný postaví HTPC na CPU s TDP přes 100W. Tady šlo asi spíš o to ukázat že se case dobře chladí pokud jsou volné výdechy těch dvou ventilátorů. Což se prokázalo dostatečně. Pokud má člověk dostatečně větraný prostor na jejich straně, tak je tohle hlavním plusem celé skříně.
Odpovědět0  0
Má tato verze setu zobrazení CapsLock a NumLock na svém displeji? Nižší, ale jinak velmi podobný model MX3200 tuto velmi užitečnou maličkost jaksi postrádá.
Odpovědět0  0
Díky za recenzi HTPC case. Určitě téma které bude leckoho zajímat. Konkrétní skříň je opravdu zajímavá, nicméně z mého pohledu bych si dovolil přidat pár drobných nedostatků které na ní vidím. Prosím nekamenovat:­)

Co se týče designu předního panelu, jehož vzhled mi osobně moc neimponuje, osobně bych měl výtku především v nemožnosti instalace čtečky paměťových karet. Dále bych preferoval skrytí konektorů na čele pod nějakou krytku a dovolil si trochu zpochybnit potřebu ovladače hlasitosti na čele skříně. Jelikož v PC nikdo zesilovač nemá a tak ho zpravidla ovládá jinde, samostatně, považuji tento ovládací prvek za nadbytečný.

Ve vnitřku už je to o poznání lepší, především díky dvěma 120mm ventilátorům. Jen bych možná preferoval jeden z nich na vršku skříně než oba na boku.Ne vždy je možná instalace s prostorem na boku.Řešení se samostatnou částí pro DVD a zdroj je sice zajímavé, nicméně ubírá prostor který mohl být využit lépe.Ukázkou toho jak lze udělat vnitřní uspořádání v obdobném prostoru budiž Zalman HD135 ­(full ATX, o dvě pozice pro disky víc, možnost odsávání vzduchu směrem vzhůru, příprava pro zdroj se 120mm ventilátorem­).
Odpovědět0  0
Podstatně širší pásmo, možnost přenosu zvuku a neplatí se za něj licenční poplatky jako u HDMI které umí víceméně totéž.
Odpovědět0  0
Konec konců proč mít jeden typ rozhraní, když jich můžu mít pět, že?:­) I v tomhle začíná být poslední dobou pěknej guláš.
Odpovědět0  0
1­)Puvodni tvrzeni se tykalo PC, nikoli hernich PC. A HP, Dell, Lenovo jsou taky PC:­)
2­)Pametova propustnost sama o sobe nic nezachrani.Uz mockrat tu byly karty ktere sice mely propustnost, ale nikoli GPU ktere by ji dokazalo vyuzit.Pujcte si nekde 8800GT a udelejte test na jednom PC. Podle toho co na internetu je k mani zdaleka neni jiste co bude rychlejsi, zato je jiste co bude min zrat a topit.
Odpovědět0  0
Uhodil jste hřebíček na hlavičku. Závist je hrozná věc...Jinak se připojuji ke gratulacím a tajně doufám ve větší štěstí příště..
Odpovědět0  0
Už delší dobu sleduju růst googlu a jsem za něj rád. Věřím, že už nebude trvat dlouho a přijde s vlastním alternativním OS pro běžná PC. Nakročeno k tomu je dobře a MS potřebuje další konkurenci jako prase drbání:)
Odpovědět0  0
1­) OK, ale stejně mi 17 procent přijde už moc.Převážná většina prodaných PC jde do podnikové oblasti ­(+státní správa­) a tam si nikdo PC neskládá sám. Domácí kutilové podle mě nemají šanci tenhle poměr nějak výrazně měnit.
2­) Srovnávacích testů 8800GT vs. 2900Pro je k nalezení minimum, ale podle toho co k nalezení vám nemohu dát za pravdu.2900Pro vychází v nějakém průměru vyšších rozlišení přinejlepším stejně výkonná, určitě ne nějak citelně výkonnějí.Přitom její spotřeba je úplně jinde. A to by pro mě bylo jasné vodítko kterou zvolit. Jestli máte tu možnost obě karty porovnat v přinejmenších několika aktuálních hrách a různých nastaveních při vámi používaném rozlišení, zkuste udělat test.
3­) Dobře, dobře, zvolil jsem blbý příklad. Zapomněl jsem že Jaguar v posledních letech poněkud degradoval. Snad mě neukamenujete. I tak by ale mělo být k pochopení co tím chtěl básník říct:)
Odpovědět0  0
PS: Jako důkaz bodu 1­) mohu sloužit takovou aktualitou z praxe. Zrovna připravuji PC pro člověka co zaškoluje pracovníky na montážní lince PC v pardubickém Foxconnu ­(divize HP­). Typický příklad člověka co svede složit PC levou zadní, ale netroufne si vybrat sám díly.
Odpovědět0  0
1­) 83 i 99 je pořád podstatná většina. Důvodem proč si lidé nechávají počítač sestavit není že by neuměli nastrkat konektory do sebe a svázat kabely, ale to, že si netroufnou vybrat komponenty té skládačky.Služba složení předvybraných komponent internetovým obchodem je dobrá hlavně pro ty co si stejně chtěli PC poskládat sami a takto si aspoň částečně ověří kompatibilitu.
2­)Ano, záleží na jeho účinnosti, ne na výkonu.
3­)Nemáte si kupovat do PC radiátor.S 3870 nebo 8800GT byste nový zdroj nepotřeboval a výkon by nebyl o nic horší.Disk na USB vám spotřebu zvýší minimálně.
4­)V takovém případě už vůbec nejde o peníze, vlastně ani ne o výkon, protože výkonu je na rozdávání v obou případech, ale spíš o přesvědčení a exkluzivitu. Pokud chce někdo ATI, dostane ATI, pokud chce nVidia, dostane nVidia. Jaguár si taky kupujete s vědomím, že Mercedes by uměl totéž za míň, jenže Mercedesů je na silnicích prostě vidět moc. Je pravda, že aktualizace extrémní setavy by se už asi hodila, ale ani takto v ní nevidím zásadní problém. Jak jsem už napsal výše, je to sestava pro ­"šílence­" kterým na ceně nesejde.
5­) určitě dobré řešení
Odpovědět0  0