Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co dělá kvalitu disku? - kapacita nebo jeho vlastnosti

9.10.2001, Prokop , článek
Co dělá kvalitu disku? - kapacita nebo jeho vlastnosti
Jakému pevnému disku dát přednost, čeho si při jeho pořízení všimnout a naopak, co je možné hodit za hlavu. Který by si koupil sám...s
Správně, kvalita není určována velikostí. Ale velikost je hnacím motorem pro kvalitu. Čím větší, tím i ty nižší hustoty jsou spolehlivější a tím i kvalitnější. Nutno také přihlédnout k tomu, že čím větší disk, tím více problémů s technologií a vlastními fyzickými zákony působícími na něj. Toto nemusí být vždy na škodu, protože může nastat varianta, kdy na menším disku si výrobce ještě řekne: „Tuto chybovou vlastnost budeme ještě tolerovat, protože její procento poruch není tak velké“, kdežto u vetší velikosti se problém prostě vyřešit musí.

Obecně platí, a to sestupně, že kvalitu disku tvoří tyto parametry:
    1. Cache – je to prvotní záležitost rychlosti disku. Samozřejmě, že se projevuje až po prvním načtení dat z vlastního média. Logicky vzato, čím je cache větší, tím méně je disk nucen „šahat“ na médiu a i jeho rychlost je větší. Jen pro příklad: refresh paměti se pohybuje někde v nanosekundách a disk v milisekundách. Proto je zde patrný rozdíl 1000*rychlost. Pozor, ale pouze pro data obsažená v této paměti. Proto opakuji znovu, čím větší, tím lepší. Dnes je taková super standardní velikost 2 MB. Ještě jednou POZOR – jenom velikost není důležitá. Je někdy matoucí! Do této paměti se data nezapisují jen tak halabala, jak jsou uloženy na disku. Předem se komprimijí. Tento komprimační algoritmus není u každého výrobce stejný. Pokud je špatný nebo horší než u konkurence, tak se snadno projeví toto zpoždění u čtení určitých sekvencí datových toků.
    2. Hustota dat na disku. Správně řečeno na plotně (jedné desce disku) a obecně uváděno jako počet GB/plotnu. Co to vlastně znamená. Velice laicky vysvětleno – čím je větší hustota dat na jedné plotně, tím je nucena vlastní hlavička disku se po desce (plotně) méně pohybovat => méně vykonané energie, tedy podstatně větší rychlost a přenos dat z média do elektronické části disku. Platí zde přímá úměra. Pokud se zvýší 2*hustota dat, zvýší se i 2*rychlost čtení a pravděpodobně i přenos do CPU.
    3. Rychlost otáček. Myslím, že tento problém dobře popsal kolega. Jen chci podotknout jednu maličkost, na kterou je potřeba si dávat pozor. Čím větší otáčky, tím je absolutně rychlejší disk než ostatní z pomalejší konkurence. Zde je nutné si pamatovat, že to nejpomalejší na disku je jeho mechanická část. A jeho brzda pomalé otáčky. Ale jak zabezpečit bezporuchové čtení i na okraji plotny, kde je obrovská kruhová rychlost a to vše při zvyšující se hustotě dat. Rychlost je velice příjemná. Ale také z fyzikálního zákona vyvolává neúměrné teplo. POZOR – chlaďte dobře vysokorychlostní (hlavně SCSI) disky.
    4. Elektronická část disku. Jak už jsem se zmiňoval, je důležitá komprimace, ale to je spíše software ve firmware, který se počítá k elektronickým obvodům. Jako další nejdůležitější jsou použité SILICONY. Česky řečeno, hlavy, které běhají po vlastním médiu, plotně. Svého času se houfně používaly pouze výrobky IBM, po té se snažil každý výrobce sám. A v současnosti, tak napůl. Něco domácí výroba, něco outsorsing. Když pominu veškeré ovládání motorů a pamětí, zbývá v elektronice už jen vlastní I/O (vstupně výstupní rozhraní). A tu panuje také tuhý boj a nejrůznější prvenství. Kdo bude mít ATA33, ATA66 ..... až dnešní ATA100. Někdo namítne : „A co ATA133 ?“. Chytří technici a snad i laici si spočítali, že vlastní průtok dat na ATA100 je plně dostačující pro vlastní čtení z média a dalších fyzikálních možností disků. ATA133 zůstala pouze na rozhodnutí managerů a marketingových pracovníků, kteří v tomto vidí možnost dalších zisků.

Nyní pár postřehů od velkých výrobců
Zatím co Seagate se pyšní plastovým obalem pro přepravu svých disků, tak Western tvrdí, že zase nejsou tyto pěkné a bezpečné (aspoň pro mne) obaly antistatické. Což Western u svých „pytlíků“ plně zaručuje. Abych řekl pravdu, ještě se mi nestalo, aby mi statikou odešla elektronika (když už, tak špatným zapojením nebo rozdílem potenciálů) a i pro tento případ má dneska Seagate gumový antistatický přebal přes vlastní disk. Mimo to má i zvukové tlumící vlastnosti uvnitř CASE. Western zřejmě pochopil, že zde není jedničkou, proto velice záhy přichází na trh se svým projektem – ISD body bag. Mělo by to být bezpečné mechanické balení disku v antistatice, určené pro nebezpečnou přepravu.

Western Digital má ve svém firmware navíc proti svým konkurentům několik patentovaných „frajeřinek“ zabezpečujících ochranu Vašich dat. První z nich – pokud je disk 15minut v klidu nebo po 8hodinách jeho činnosti vždy oscanuje samovolně kompletní povrch disku. Pakliže najde někde chybu, data uložené na tomto místě automaticky přeloží na volné místo. A chybnou oblast označí jako nečitelnou – nemůže zde již dojít k dalšímu zápisu dat. Není to paráda?

Druhá je dodávka sady software. Nazývá se Data Lifeguard Tools. Tento balík obsahuje tři utility: EZ, WDDIAG, BiosCheck. Popis tohoto softu by vydal na další obsáhlý článek, tedy až někdy... Jen snad velice stručně. To, že lze pomocí tohoto softu zjistit závadu špatného disku, případně jej přizpůsobit staršímu řadiči a přepnout komunikační I/O je asi zbytečné. Ale málo techniků ví, že pomocí tohoto softwaru lze průběžně zjišťovat jak na tom ten či onen disk je. Kolik špatných sektorů si už sám opravil atd.... Výrobce udává, že toto je absolutně mocný nástroj, který bude chránit to nejcennější na Vašem PC a sice uložená data. Mohu to vřele potvrdit.

Ale pád ze stolu nebo pořádný kopanec do bedny PC pod stolem, žádný soft nezachrání !!!!!

A co bude dál?
Menší výrobci úpěnlivě pracují na ATA133 a doufají, že jim to vynese bohatství. Zatímco WD a Seagate veřejně vyhlásili, že tento formát podporovat nebudou. Tito dva giganti ve „tvrdém železe“ vrhli všechny své síly a také hodně financí do nové technologie, a sice serial ATA . Western na této údajně převratné technologii dokonce spolupracuje se společností Adaptec, což by mohlo býti zárukou kvality, když si vzpomeneme na jejich kvalitní a nesmrtelné řadiče SCSI. V každém případě se již nyní velice těším, co přijde nového a převratného v tomto oboru a konkrétní komoditě.

Mimochodem – serialATA, je ohlášen někdy na druhou polovinu až konec roku 2002.