Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co nám tajilo AMD?

16.6.2001, , článek
Co nám tajilo AMD?
Zvýšení výkonu svého dosavadního procesoru prozatím řešila převážná většina z nás upgradem (procesoru popř. CPU + MB). Ale, co když je to zbytečná investice a stačí si jen trošičku prohrát s .. ale tom již bude obsahem následujícího článku, který nám zaslal jeden z našich čtenářů (otiskujeme jej v původním znění).
Na otázku v úvodu je již dnes, po mých několikatýdenních zkoumáních, jasná odpověď. Tato světově známá firma na výrobu procesorů záměrně tajila vysoký výkon svého procesoru AMD K6 2 3D Now. Můžeme dnes spekulovat proč tak činila, jedno je však jasné, její tajemství bylo odhaleno a já je teď odhalím pro celou počítačovou světoobec. A nejenom to, také přidám několik svých senzačních objevů, které výrazně zvyšují výkon osobních počítačů.

Co nám tedy AMD tajilo? Konkrétně jak vysoký výkon má procesor AMD K6 2. Jen náhodou jsem totiž přišel na to, že tento procesor na frekvenci 500 MHz je záměrně bržděn a plyn má přiškrcen na jednu čtvrtinu. Ano čtete správně, tento procesor byl již v roce 1998 kdy byl vyroben schopen taktu 2GHz. Nyní se již můžeme jen dohadovat, jaké obchodní, politické či náboženské důvody vedli k tomu, že byl tento procesor záměrně vydáván za outsidera.

K tomuto objevu mě přivedla myšlenka, proč je vlastně na procesoru tolik nožiček, když k jeho funkci stačí bohatě polovina. Toto moje přesvědčení se ukázalo jako správné a tak jsem zbytečné nožičky pozohýbal tak ,aby byly vyloučeny z funkce viz. první obrázek.


Obr. 1
Po zjištění, že rovné nožičky také zpomalují procesor v práci jsem přistoupil k jejich zohýbání viz druhý obrázek, což také zvedlo výkon procesoru. Trochu se pravda zhoršila schopnost dobře se usadit v soketu, ale trocha síly to zpravila.


Obr. 2


Obr. 3

Jako velmi důležité se však ukázalo odstranění krycího plechu viz třetí obrázek, který skrýval neskutečně malý čip. Tady jsem pochopil, proč AMD schovalo tento skvost za odporný plech, který zhoršoval přestup tepla z čipu na chladič. Po odstranění plechu se tak razantně zlepšilo chlazení procesoru, že jsem mohl odstranit chladič i s ventilátorem a přesto byla teplota při paření Kvejka jen –3°C. Za tento vynikající výkon jsem vděčil jednak odstranění zbytečných nožiček, jejich náležitému vykřivení a odstranění krycího plechu. Nyní tedy procesor jede na 2 GHz a jen jako vedlejší účinek se ukázala nutnost zvednout frekvenci sběrnice na 500 MHz takže multiplikátor je nyní 4. Paměti běží nyní na vynikajících 532 MHz QDR, což je dvojnásobek nejrychlejších DDR. Jen pro vysvětlení: jedná se o přenos informace 2x na náběžné hraně signálu a 2x na sestupné hraně signálu tedy quadrodatarate. Protože se však takové paměti nevyrábějí musel jsem přistoupit k drobné úpravě stávajících 133 megahertzových.

Co dodat na závěr, snad jen to, že ty 2 GHz jsou v nepřetaktovaném stavu a tak se těším jak to přetaktuji aspoň na 3 GHz. Na závěr dovolte ještě předložit benchmarky ze Sandry 2001, které snad nepotřebují ani komentář...







S přáním hezkého dne Ales z AIC