Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co padalo v listopadu ještě více než listí?

29.11.2000, Jana Faitová, zpráva
Co padalo v listopadu ještě více než listí?
Kdo je pravidelným čtenářem našich týdenních cenových statistik, určitě ví (ti ostatní jistě tuší), že ceny PC komponentů.
Kdo je pravidelným čtenářem našich týdenních cenových statistik, určitě ví (ti ostatní jistě tuší), že ceny PC komponentů.



Na začátek tedy rekapitulace na “jeden řádek”: ceny některých komodit nám v posledních týdnech klesly na historicky nejnižší úroveň. Jedná se hlavně o paměti a procesory. Velké zlevnění však zaznamenaly i některé grafické karty. Nutno ještě dodat, že tento týden se pokles cen zastavil. Naopak u některých komodit (např. paměti SDRAM) se již dokonce i zdražovalo!



A jak se pokles cen projevil v praxi (tedy v objemu prodeje)? Giganticky! Ale tato odpověď Vás asi neuspokojí. Tedy trošku obšírněji. Nízké ceny byly samozřejmě pro maloobchodníky a asemblery *) velmi lákavé, a proto se nakupovalo. Produkt manažeři předních distributorů počítačových komodit nám potvrdili, že výše zmíněné komodity byly většinou vyprodány již na druhý den po naskladnění. Velkoobchody, ale hlavně výrobci tedy vyprázdnily své sklady.



Maloobchody (alespoň ty, které nezaspaly) mají sklady plné levně nakoupených komodit a již tento týden (po opětovném zdražení) mohou prodávat se slušnějšími zisky. Avšak co je slušný zisk? Zboží, které leží na skladě, stojí peníze. Obecně platí, že peníze jsou oběživo, a tedy musí obíhat. Správná firma si kontroluje výši svého skladu a snaží se najít optimální rovnováhu (peníze vs. objem zboží). A zde vyvstává otázka, zda je výhodné mít plný sklad (i když ve zboží, které se určitě ještě do Vánoc prodá) nebo hotovost, která může být použita na jiné účely. V případě již zmiňovaných pamětí bylo zřejmě výhodné je nakoupit, protože zvýšení ceny a nedostatek této komodity na konci roku bude natolik finančně výhodné, že pokryje všechny náklady spojené s prodejem (i úrok v bance, který je nutno také brát v této souvislosti do úvahy). A navíc co se neprodá, použije se pro kompletaci PC sestav, na kterých asembler také neprodělá (ceny sestav vlivem levnějších součástek jen těžko kdy klesnou).



A koncový zákazník? Ten mohl využít přechodného snížení cen “křemíků” **) v maloobchodní síti. Pro “koncáka” bylo tedy snížení cen také zajímavé, mohl totiž vyčkávat na “SUPER” cenu a nyní si např. koupit místo jedné paměti raději dvě. Ale i zde se již pomalu začíná zdražovat a bude jistě zajímavé sledovat vývoj trhu před Vánoci, kdy bude všeho nedostatek. Distributoři si však určitě nenechají ujít poslední příležitost k výdělku v tomto roce a budou i nadále shánět zboží a snažit se prodat (prodeje za poslední měsíc dělají velkou část podílu zisku za rok).



A na závěr bych chtěla položit řečnickou otázku týkající se pamětí:

Vyprázdnili výrobci sklady, aby měli volné kapacity pro výrobu DDR pamětí nebo to byl pouze obchodní tah, jak splnit finanční prognózy (objemy prodeje), které si vytyčili?

Tato otázka vlastně není ani tak řečnická, protože bych uvítala Vaše názory (i na DDR paměti vůbec).

A přeci ještě něco. Jistě jste si všimli, že značné výkyvy zaznamenaly i ceny procesorů. Zde však zřejmě začala cenová válka mezi INTELem a AMD. A jak se na to díváte Vy - počítačoví odborníci?



Vysvětlivky:

*) asembler - drobný výrobce PC – vyrábějící doma na koberci, v garáži či v malé firmě – většinou nemá patřičné certifikáty UPOS, české manuály atd...

**) křemík - komodita, u které je hlavní surovinou pro výrobu chemický prvek křemík (paměti, CPU, .... )