Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Comdex: přestřelka základních desek

28.11.2002, Zdeněk Kabát, článek
Comdex: přestřelka základních desek
Letošní Comdex Fall je za námi a dokázal, že je jednou z největších světových výstav výpočetní techniky. Mnoho výrobců základních desek si vybralo Las Vegas k předvedení připravovaných produktů, a proto byla k vidění kvanta motherboardů. Většina společností také dokázala, že je připravena na příchod Athlonu 64 „ClawHammer“.
Comdex Fall 2002, který proběhl minulý týden v Las Vegas, přinesl mnoho nového. NVidia vypustila grafický čip GeForce FX a inovovala „starou“ GeForce 4 na model Ti4800, AMD odhalilo oficiální název ClawHammeru (Athlon 64), předvedlo jeho prototyp taktovaný na 1,4GHz a taktéž oznámilo připravovaný Athlon XP „Barton“ se 400MHz sběrnicí a společnost Transmeta demonstrovala procesor Astro, který by mohl být důstojným soupeřem mobilního procesoru Intel Banias.

Všechny zmíněné události jsme Vám stručně přinesli i my a nyní se podívejme na další výrazný aspekt letošního Comdexu. Mnoho výrobců základních desek využilo této výstavy k prezentaci svých připravovaných motherboardů. Někteří inovovali, jiní přišli se zbrusu novými produkty a mezi nimi dominovala řešení pro AMD Athlon 64. Snad žádný z velkých výrobců nechyběl, své základní desky ukazoval Asus, Abit, MSI, ECS, Gigabyte a další.

Ještě se pozastavím nad množstvím motherboardů určených pro nový Athlon 64 „ClawHammer“. Je nad slunce jasné, že tento procesor je jedním z nejočekávanějších kousků ve světě počítačů. Již jsme se o tom zmiňovali na začátku srpna v souhrnu čipových sad určených pro tento procesor, kterých se sešlo úžasných čtrnáct. Ještě žádný procesor v historii se netěšil takové podpoře, navíc dlouhé měsíce před jeho vypuštěním (což se tenkrát nevědělo). A výrobci základních desek těchto čipsetů hojně využívají. První prototypy základních desek byly k vidění koncem června (konkrétně MSI) a nyní na Comdexu bylo modelů založených na Socketu 754 předvedeno hned několik. Pro porovnání – při uvedení Athlonu v roce 1999 existovaly pouze dvě desky s jeho podporou, a to referenční MB od AMD a řešení od FIC.

Podívejme se nyní na základní desky, které byly poprvé k vidění na Comdexu 2002:

ABIT přijel do Las Vegas se dvěma svými novými motherboardy – GB7 a NF7. První zmiňovaná deska GB7 je založená na čipsetu Intel E7205 „Granite Bay“ (popis a základní desky zde) a je tedy určena pro Pentium 4 na 533MHz FSB s technologií Hyper-Threading. Podporuje dvoukanálové paměti PC2100 DDR SDRAM (max. 4GB), AGP 8x a je propojena se SouthBridge ICH4. Název druhého řešení, ABIT NF7, napovídá použití čipsetu nForce2, a to v kombinaci SPP + MCP-T. Neobsahuje tedy integrované grafické jádro, ale zato je vybaven duálním Ethernetem, kvalitním 6kanálovým audiem a podporuje dvoukanálové paměti DDR400. Společnost také zvažuje aplikaci čipsetu SiS655 na nějakou ze svých budoucích desek.


Obr. 1, 2 – Základní desky ABIT (vlevo GB7, vpravo NF7)
klikněte pro zvětšení

AOpen se stává poslední dobou známým výrobcem hlavně díky svým motherboardům s elektronkou (pro špičkový zvuk). Na Comdex s sebou přivezl čtyři nové desky, z čehož dvě jsou určeny pro Athlon 64. Jak lze poznat podle „pootočeného“ NorthBridge, první deska vlevo je vybavena čipovou sadou nForce2, konkrétně nForce2 SPP + MCP-T. Společnost AOpen se rozhodla neuvádět označení mainboardů, takže ani nadcházející modely nemůžeme popsat jinak než čipovou sadou. Bez obrázku máme základní desku se sadou Granite Bay, jejíž specifikace jsou podobné ostatním deskám tohoto typu. Jak bylo řečeno zbylé dva produkty jsou vybaveny paticí Socket 754 značící podporu Athlonu 64 (čipset VIA K8T400). Prostřední obrázek znázorňuje desku ve formátu mATX, zatímco vpravo je ATX verze. AOpen vypustí tyto dva motherboardy v Q2 2003, tedy přibližně ve stejnou dobu, kdy přijde na trh ClawHammer.


Obr. 3-5 – Základní desky AOpen (vlevo nForce2, uprostřed a vpravo K8T400)
klikněte pro zvětšení

ASUS nikdy mezi výrobci přinášejícími novinky nechybí a na Comdexu předvedl dvě základní desky určené pro Athlon 64 „ClawHammer“. Pokud společnost dodrží roadmap, kterou jsme zveřejnili na začátku července, tak se dočkáme celkem sedmi desek pro platformu Socket 754 (více v tomto článku). V Las Vegas byla k vidění základní deska K8M založená na čipsetu AMD-8000 (AGP tunel AMD-8151, I/O tunel AMD-8111) s podporou AGP 8x, USB 2.0, ATA/133, SerialATA, IEEE1394 a dalších moderních technologií. Zajímavé je srovnání s první prezentací tohoto mainboardu (srpnový článek), kde je vidět, že ASUS upravil rozmístění některých konektorů a kondenzátorů, takže ergonomie je jistě lepší než u prototypu (ani toto nemusí být ještě konečná verze). Druhým demonstrovaným motherboardem byl K8V, což je integrovaná deska s čipsetem VIA K8T400M. Všimněte si rámečku kolem patice, který není u základních desek pro Hammer běžný (že by sloužil k upevnění chladiče á la Pentium 4?).


Obr. 6, 7 – Základní desky ASUS K8M (vlevo) a K8V (vpravo)
klikněte pro zvětšení

Biostar, DFI, a Soyo uvedu v jednom odstavci, protože jejich desky nejsou natolik významné, aby si zasloužily více místa. Biostar ukázal veřejnosti na Comdexu své řešení pod označením K8VHA, které je postaveno na čipové integrované sadě VIA K8T400M a společnost DFI předvedla motherboard HK80 disponující čipsetem K8T400. Soyo je výrobce známý především pro stříbrný design svých produktů a i na Comdexu demonstroval motherboard nejen s netypickou barvou, ale i s netypickým čipsetem. Základní deska K8USA je založena na sadě ALi M1563, o které se podrobněji můžete dočíst zde.


Obr. 8-10 – Základní desky Biostar K8VHA (vlevo), DFI HK80 (uprostřed) a Soyo K8USA (vpravo)
klikněte pro zvětšení

ECS se na letošní Comdex Fall vyzbrojilo opravdu pořádně. K vidění byly nejen základní desky pro Hammer, ale také pro Athlon XP či Pentium 4. S takovýmto marketingem se není co divit obchodní bilanci společnosti Elitegroup. L4S55A je deska využívající čipsetu SiS655 (Pentium 4 na 400/533MHz FSB s technologií Hyper-Threading, dvoukanálové paměti PC2700 DDR SDRAM, AGP 8x, MuTIOL 1G, SiS963), který poskytuje nejvyšší paměťovou propustnost (5,2GB/s). Specifikace jsou na motherboard od „levného“ ECS neobvykle bohaté – ATA/133, SerialATA, USB 2.0, IEEE1394, 10/100Mbps LAN od Realteku a další.

Dva motherboardy ECS integrují grafické jádro Xabre 200 se 64MB paměti od Samsungu. P4S8AG je základní deska vybavená sadou SiS648 (Pentium 4), zatímco K7S7AG disponuje čipsetem SiS746 (Athlon XP). Tato dvě řešení jsou klasickými produkty ECS, které budou s vysokou mírou integrace k dostání za poměrně malý peníz. Těžko říci, jak velký výkon bude mít integrovaný Xabre 200, zajímavé by bylo porovnání s Intel Extreme Graphics (i845G a i845GE) či nForce2 IGP.


Obr. 11-13 – Základní desky ECS L4S55A (vlevo), P4S8AG (uprostřed) a K7S7AG (vpravo)
klikněte pro zvětšení

Další tři předvedené motherboardy ECS jsou určené pro Athlon 64 „ClawHammer“. Model K8VTM je postaven na integrované čipové sadě VIA K8Z400M a je ve formátu mATX, zatímco druhé řešení, ke kterému bohužel nemáme příslušné foto, je označeno jako K8S5A a používá sadu SiS755. Základní deska ECS K8VTA využívá kombinaci VIA K8T400 + VT8235 (SouthBridge), podporuje 800MHz HyperTransport, až 2GB PC2700 DDR paměti, ATA/133, SerialATA (řadič od Silicon Image), USB 2.0 a 10/100Mbps Ethernet.


Obr. 14, 15 – Základní desky ECS K8VTM (vlevo) a K8VTA (vpravo)
klikněte pro zvětšení

FIC, nebo-li First International Computer, je také mezi výrobci poměrně známým jménem. Poté, co jako první vypustil mainboard používající čipset Radeon IGP320 od ATi chystá i nyní netradiční produkt. FIC VT31 je základní deska pro Pentium 4, která disponuje čipovou sadou Radeon IGP340 v kombinaci se SouthBridge VIA 686B. Integruje v sobě grafické jádro Radeon 7000, podporuje paměti PC2100 DDR SDRAM a obsahuje 2 DIMM sloty, 3 PCI a jeden AGP 4x slot, 2 porty ATA/100, USB, 10/100Mbps LAN (Realtek) a audio AC’97 od CMedia. VT31 podporuje také dual-display a je ve formátu mATX. Ani FIC nezapomněl na řešení pro Athlon 64. Model HV31 je založen na čipové sadě K8T400M a obsahuje tedy integrované grafické jádro.


Obr. 16, 17 – Základní desky FIC VT31 (vlevo) a HV31 (vpravo)
klikněte pro zvětšení

Gigabyte, jak mimo jiné dokázal i náš megatest, vyrábí jedny z nejkvalitnějších základních desek na trhu. Není tedy divu, že se dostavil i na Comdex do Las Vegas, kde předvedl dvě novinky ze svých továren. Motherboard GA-K800A je postaven na čipsetu AMD-8000 (grafický tunel AMD-8151 + I/O tunel AMD-8111) a model GA-K800V používá nejběžnější sadu VIA K8T400 se SouthBridge VT8235. Oba produkty mají slušivě modré PSB se zlatavým aktivním chladičem NorthBridge.


Obr. 18, 19 – Základní desky Gigabyte GA-K800A (vlevo) a GA-K800V (vpravo)
klikněte pro zvětšení

NVidia není výrobce základních desek v pravém slova smyslu, ale na Comdexu demonstrovala svůj referenční motherboard s čipsetem Crush K8. 0,15mikronový CK8 bude de facto single chip, tedy spojení NorthBridge i SouthBridge v jediném čipu MCP (media communications processor). O sadě Crush K8 toho ale víme opravdu minimálně – bude podporovat Athlon 64 a AGP 8x a bude vybavena integrovaným grafickým jádrem GeForce4 MX. Podle obrázku lze usoudit, že CK8 bude integrovat také Ethernet řadič od Broadcomu.


Obr. 20 – Referenční základní deska nVidia Crush K8
klikněte pro zvětšení

MSI je sice abecedně až na konci, ale to jistě nesvědčí o výkonu a výbavě produktů této společnosti. Model 655 Max je, jak už název napovídá, postaven na čipsetu SiS655, o kterém jsme se zmiňovali již výše jako o sadě s nejvyšší paměťovou propustností. Podle informací bude SiS655 o mnoho levnější než méně vybavený E7205 „Granite Bay“, takže se máme docela na co těšit. 850E Max2 je základní deska pro Pentium 4 a výkonné paměti RDRAM, konkrétně PC4200, tedy 32-bitové moduly, které není nutné instalovat v párech. Propustnost je 4,2GB/s, stejně jako 533MHz FSB Pentia 4, ale méně než SiS655. Posledním motherboardem tohoto přehledu je nepojmenovaná deska založená na nForce2 a kombinaci SPP + MCP-T. Dostupná by měla bát ještě do konce letošního roku.


Obr. 21 - 23 – Základní desky MSI 655 Max (vlevo), 850E Max2 (uprostřed) a nForce2 (vpravo)
klikněte pro zvětšení

MSI plánuje také řešení pro Socket 754 a jeho Athlon 64, které je svými specifikacemi jistě hodno tohoto hi-endového procesoru. Model K8T-C používá čipovou sadu K8T400 a obsahuje jako jeden z mála tři sloty pro paměti (PC2700 DDR SDRAM). Nechybí ani AGP 8x, diskové rozhraní ATA/133 a také řadič od Promise, který zajišťuje kromě dalších dvou kanálů pro ATA/133 také Serial ATA-150. Společnost Broadcom pro změnu dodala řadič pro Gigabit Ethernet a VIA Technologies přispěla řadičem pro podporu FireWire IEEE1394.


Obr. 24 - Základní deska MSI K8T-C
klikněte pro zvětšení

Jak vidíte, je opravdu z čeho vybírat. Pokud zvážíme, že Athlon 64 „ClawHammer“ se začne hromadně dodávat až ve druhém čtvrtletí roku 2003, tak mají tito i ostatní výrobci dostatek času doladit své základní desky a je pravděpodobné, že až se objeví první Hammery, bude je okamžitě do čeho „vsadit“. Kromě Socket754-based motherboardů jsou tu ale ještě další zajímavé produkty, např. s čipsetem SiS655 a propustností pamětí 5,2GB/s, či nForce2 jakožto jedna z nejlepších platforem pro AMD. Letošní Comdex Fall 2002 opravdu nezklamal.


28.11.2002 Doplněno

Objevilo se ještě pár informací vztahujících se k tématu základních desek na Comdex Fall 2002. Jedná se buď o přírůstky do výčtu motherboardů, které naleznete níže, či o doplnění specifikací již uvedených desek, jež jsme začlenili do textu a odlišili kurzívou. Ještě dodám, že většina výrobců je de facto připravena k výrobě řešení pro Athlon 64 "ClawHammer", a tak je jedinou překážkou zdržování jeho vypuštění. Bohužel to vypadá, že si na tento procesor osmé generace od AMD budeme muset počkat až do druhého čtvrtletí roku 2003. A nyní k doplněným základním deskám:

Albatron, jedna z novějších společností na počítačové scéně, si samozřejmě Hammer také nenechá uniknout. Motherboard K8X400 je založena na čipsetu VIA K8T400 se SouthBridge VT8235, obsahuje dva DIMM sloty pro PC2700 DDR paměti, AGP 8x, 6 PCI slotů, jeden CNR slot, diskové rozhraní ATA/133 a běžné vybavení jako 10/100Mbps Ethernet, integrované audio či USB 2.0.


Obr. 25 - Základní deska Albatron K8X400
klikněte pro zvětšení

Soltek se mezi renomovanými výrobci již ukotvil a je klasickým producentem levnějších základních desek. Specifikace motherboardu SL-K8AV ale této pověsti příliš neodpovídají, protože společnost se rozhodla poskytnout něco více než někteří ostatní. Ostatně to odpovídá i zařazení hi-endového Hammeru, jehož uživatelé se asi ne vždy spokojí s holou deskou. Soltek použije na tomto modelu čipset K8T400, 2 DIMM sloty pro paměť PC2700, AGP 8x a řadič od Promise zajišťující podporu Serial ATA-150 a P-ATA/133. USB 2.0 či 6-kanálové audio jsou samozřejmostí.


Obr. 26 - Základní deska Soltek SL-K8AV
klikněte pro zvětšení

Tím přehled základních desek z Comdexu (doufejme) končí a věřím, že většina z vás se již nemůže Athlonu 64 dočkat. Pokud hledáte podvozek, kterým svůj Hammer opatříte, může vám přinést tento článek odpověď.

Zdroj: AnandTech, X-Bit Labs