Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cool'n'Quiet - mějte tiché PC

21.10.2003, Eagle , článek
Cool'n'Quiet - mějte tiché PC
Athlony 64 jako první procesory nabídly technologii PowerNow! pro desktopy. Se svými 35 Watty minimální spotřeby se dnes jedná o nejméně topící procesory pro desktop. V tomto článku podrobněji rozebereme, jak nová technologie Cool'n'Quiet funguje.
Kapitoly článku:
Cool'n'Quiet - odpovídáme na vaše potřeby

Pominu-li podporu spolehlivých registrovaných ECC pamětí (které jsou pro mě - běžného uživatele - příliš drahé), je na procesorech Athlon 64 zdaleka nejzajímavější jejich přístup k šetření elektřinou nazvaný Cool'n'Quiet. Připomenu, o co se jedná: Procesor pro socket 754 umí pomocí software automaticky regulovat své napětí a frekvenci podle zatížení. Když není výkon potřeba, procesor se zpomalí. V případě nižších napětí a frekvencí je spotřeba výrazně nižší než při plném výkonu. Tím klesají náklady na provoz a i hluk je mnohem nižší. Zároveň klesá zatížení součástek počítače. Tato technologie v podstatě vychází z PowerNow!, kterou známe z notebooků.



Notebooky jsou v posledních letech hodně preferované, a to nejen pro svou mobilitu. Lidé je mají rádi také z toho důvodu, že jsou tišší než stolní počítače, spotřebovávají méně energie a jsou dodávány jako celek, nejsou s nimi tedy žádné problémy hardwarového charakteru.

Cool'n'Quiet nám teď umožní získat výhody notebooků i na desktopech. Tedy nejen to. Cool'n'Quiet totiž vyžaduje i použití chladičů s tepelně regulovanými větráky podle teploty pasivu (známé Thermal Control (TC) větráky). Desktop tam může být ještě tišší než notebook. Mnoho lidí se při prvním pohledu na systém s Athlonem 64 zděsí - netočí se větrák procesoru! To ale ještě netuší, že některé implementace technologie Cool'n'Quiet přesně toto provádí zcela záměrně.

Jak Cool'n'Quiet funguje

Cool'n'Quiet pro svůj chod vyžaduje:
  • procesor musí umět změnu násobiče za chodu
  • napěťových regulátor na základní desce musí umět rychle měnit napětí v závislosti na požadavku procesoru
  • musí být nainstalovaný software, který bude vše řídit

První požadavek zařídí výrobce procesoru, tedy AMD. Firma dodává předprodukční vzorky se zapnutou podporou pro Cool'n'Quiet od sedmého července letošního roku. Všechny produkční procesory tuto technologii podporují.

Druhý požadavek musí zařídit výrobce základní desky. V současnosti AMD tuto vlastnost nevyžaduje, ale od února příštího roku bude, jinak deska nedostane certifikaci. Sestrojit regulátor, který by uměl téměř okamžitě měnit napětí při proudových odběrech až kolem 60A tak, aby napětí zůstalo v určité toleranci a procesor nezhavaroval nebo se nepoškodil, není jistě nikterak jednoduché, natož levné. Proto je nutné si u každé základní desky ověřit, zda skutečně Cool'n'Quiet podporuje.

A konečně software - ovládání frekvence a napětí probíhá přes Model Specific Registers, což jsou mikro-paměti v procesoru určující jeho chování v určitých situacích. Pro realizaci ovládání MSR je třeba nainstalovat ovladač. To ve Windows zařídí buďto instalace ovladače / software od AMD nebo od kohokoliv jiného, kdo se rozhodne ovládat Cool'n'Quiet - protože se jedná z programátorského hlediska o velmi náročnou záležitost, nemusíte se bát, že by se např. váš soused chtěl pomstít instalací záškodnického software. Požadované znalosti na tento druh programování ve Windows, znalosti assembleru a znalosti hardware drtivá většina programátorů nemá.

Instalace driveru od AMD

Pokud se rozhodnete použít ovladač od AMD... pro Windows XP je vyžadováno nainstalování driveru, pro Windows 2000 a ME pak i software. Vše potřebné přímo od výrobce naleznete zde.


klikněte pro zvětšení

Pak už jen stačí updatovat driver procesoru ve Windows...


klikněte pro zvětšení

... a nastavit úsporný režim.