Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Coppermine od Intelu je tu!

20.10.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
Coppermine od Intelu je tu!
Jak je na tom nová verze Pentia III?
Nová verze Pentia III, známá též pod jménem Coppermine, bude k mání v obchodech přibližně za 14 dní. Coppermine měl být původně uveden už v srpnu, ale díky problémům s čipsetem 820 nastalo toto zhruba dvouměsíční zpoždění. Intel předvedl svůj nejrychlejší procesor na Mikroprocesorovém fóru v San José, takže se na jeho vlastnosti můžeme podívat již nyní.

Současné Pentium III
Před tím, než se začneme zabývat Copperminem, podívejme se, kde skončil vývoj nejnovějších Pentií III. Ty jsou založeny na jádru P6, a jsou vyráběny 0.25 mikronovou technologií. Přímo na procesoru je umístěna 32Kb L1 cache, L2 cache o velikosti 512 Kb je mimo jádro procesoru a běží na poloviční frekvenci než procesor. Pentium III se vyrábí pouze pro patici Slot-1.

Většina procesorů běží na 100MHz sběrnici (FSB), ovšem poslední uvedené verze PIII 533B a PIII 600B podporují sběrnici na 133MHz (procesor s podporou 133MHz sběrnice poznáte právě podle písmene "B" za frekvencí procesoru).
Coppermine
Coppermine je velmi podobný Pentiu III. Hlavní změny jsou dvě. Procesor je vyráběn 0.18 mikronovou technologií - Intel si od toho slibuje možnost vyšších frekvencí procesoru (pro 0.25 mikronovou technologii bylo 600MHz prakticky maximum), což bylo demonstrováno 800MHz Copperminem na fóru v San José. Další změna je integrovaná L2 cache. Ta je sice poloviční oproti Pentiu III, ale na druhou stranu běží konečně na stejné frekvenc, jako procesor. Coppermine bude samozřejmě podporovat novější 133MHz sběrnici, i když se zpočátku dočkáme i několika typů pro 100MHz FSB. V cenících poznáme tento nový procesor podle označení "E" za frekvencí. Takže např. P3-600EB označuje 600MHz Coppermine běžící na 133MHz FSB, P3-500E pak bude 500MHz Coppermine na 100Mhz sběrnici.

S uvedením tohoto procesoru představí Intel i nový formát pouzdra procesoru, FCPGA (Flip Chip Pin Grid Array). Pokud vám to připomíná PPGA u Celeronů, pak jste na správné stopě. Umožní to, podobně jako u Celeronů, umístit L2 cache přímo do jádra Coppermine a zároveň tak snížit náklady na výrobu asi o $20. Formát FCPGA bude pinově shodný se Socket370 (patice pro Celerony), ovšem kdo by si myslel, že mu poběží nová PIII v celeroňácké základní desce, tak toho musím zklamat. Půjde to ovšem naopak, v motherboardu pro Coppermine budete moci použít Celerony, takže ti, kteří si v budoucnu nebudou chtít ihned koupit nejdražší procesor, budou moci zůstat u Celeronů a pak ho časem vyměnit za Coppermine.
Nové FCPGA Coppermine pracuje pod napětím 1,6V, narozdíl od 2V u současných Pentií III. Proto, abyste ve svém počítači mohli mít tento procesor, budete potřebovat základní desku s intelovským čipsetem 810e nebo 820. To, že Intel v podstatě sjednotí paticový formát jak pro současné levné Celerony, tak i pro výkonné PIII vidím jako dobrý krok, který rozhodně pomůže snížit náklady uživatelům, kteří se rozhodnout časem nahradit Celeron rychlejším Coppermine. Co se týče srovnání výkonu s konkurencí, tak Athlon stále vede (doporučuji testy na FiringSquad), jediné, čím by mohl Intel skórovat je případné uvedení Coppermine na vyšší frekvenci.

Dle FiringSquad