Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Covington a Mendocino - jak se liší ?

20.3.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Covington a Mendocino - jak se liší ?
Hlavním rozdílem mezi Celerony je L2 cache, ale jak je od sebe rozeznáte ?
Poklidnou atmosféru chladného konce prázdnin poněkud rozvířil Intel uvedením svých tří nových procesorů - Pentium II 450MHz a Celeron Mendocino 300A, 333A.

Intel se svými procesory Pentium II opustil definitivně platformu Socket 7 a vrhnul se Slot 1, který nabízí širší možnosti. Přechod na novou platformu však přinesl zvýšení cen, takže intelovské procesory se cenově posunuly ještě výše nad už i tak levnější konkurenční AMD a Cyrix. To si v Intelu samozřejmě brzy uvědomili a přišli proto s levnější verzí Pentia II - Celeronem. Celeron (s kódovým názvem Covington, což je název jeho jádra) se od Pentia II lišil především odstraněním L2 cache, která se ze základní desky (v případě Socket 7) přesunula k procesoru. Nedostatek L2 cache se projevil samozřejmě snížením výkonu (zejména v obchodních operacích). Avšak díky shodnému jádru s Pentium II předčí Celeron konkurenci v FPU (při operacích v plovoucí desetinné čárce). Na zlepšení FPU AMD (zavedením 3DNow! instrukcí) i Cyrix (nové jádro Cayenne) intenzívně pracují.

V nových verzích Celeronu (označovaných jako Mendocino - 300 a 333MHz) napravil Intel tento nedostatek přidáním 128KB on-die L2 cache, která pracuje na frekvenci procesoru. Na první pohled vypadají oba Celerony - Covington i Mendocino - velmi podobně. Na obrázku je nahoře Covington, dole Mendocino.


Covington a Mendocino


Kromě nápisu na desce (Mendocina jsou označována písmenem "A") má Mendocino větší čip, což je dáno přidáním L2 cache (Covington obsahuje 7,5 milionu tranzistorů, zatímco Mendocino jich má 19 milionů). Oba Celerony (Covington i Mendocino) jsou vyráběny 0,25 mikronovou technologií a jsou dostupné ve verzích 266 a 300MHz (Covington) a 300 a 333MHz (Mendocino). Na rozdíl od Pentií II, které (od 350MHz) pracují se 100MHz sběrnicí, jsou Celerony určeny pro 66MHz sběrnici. To umožňuje jejich použití i na levnějších základních deskách s LX nebo EX čipsetem, které 100MHz sběrnici nepodporují. Mohou však být samozřejmě použity i s BX čipsetem, takže je možné při upgradu snadno zaměnit Celeron za výkonnější Pentium II.

Benchmarkové výsledky Celeronů, Pentií i procesorů AMD a Cyrix najdete na Tom's hardware.

O drobných změnách, které Intel provedl v designu nejnovějšího Pentia II se dočtete zde.