Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CRT monitory - s jakými obrazovkami se můžeme setkat

14.3.2001, Emil Pavelka, zpráva
CRT monitory - s jakými obrazovkami se můžeme setkat
Klasická obrazovka je zobrazovací zařízení, převádějící elektrický obrazový signál na viditelný obraz. Je to nejrozšířenější elektronka - poslední mohykán vakuových trubic, téměř vytlačených tranzistory. Označována bývá jako CRT - Catode ray tube a jejím novodobým konkurentem se staly LCD ploché displeje.
Klasická obrazovka je zobrazovací zařízení, převádějící elektrický obrazový signál na viditelný obraz. Je to nejrozšířenější elektronka - poslední mohykán vakuových trubic, téměř vytlačených tranzistory. Označována bývá jako CRT - Catode ray tube.



Princip je následující: žhavená katoda uvolňuje elektrony, jejichž tok je regulován řídící mřížkou, zaostřován elektronovou optikou a následně vychylován elektromagnetickým polem pomocí vertikálních a horizontálních vychylovacích cívek na hrdle baňky v místě, kde se tato rozšiřuje. Vychylovací cívky jsou ovládány vychylovacími obvody, řízenými synchronizačními impulsy. Cílem vychýlených elektronů je luminiscenční vrstva na stínítku obrazovky. Tyto vrstvy jsou vlastně tři a nejsou souvislé. Pro každou základní barevnou složku RGB jsou vytvořeny pravidelné shluky luminoforů, jimiž je stínítko rovnoměrně pokryto. K zamezení přesahů při zásahu tokem elektronů je před stínítkem umístěna maska. Podle tvaru masky a uspořádání luminoforů na stínítku rozlišujeme tři základní typy obrazovek:

Delta - u níž jsou body na stínítku uspořádány do rovnostranných trojůhelníků (odtud je tedy tento název). Ve stejném tvaru jsou rozmístěny i tři elektronové trysky. Bývají též označovány jako Dot-trio. Stínítko těchto obrazovek bývá tvaru výřezu z koule.



Trinitron - s proužkovou strukturou a svislou mřížkou. Elektronové trysky jsou umístěny v rovině. Aby se svislá mřížka nezhroutila, musí být uchycena v pevném rámu a vyztužena pomocí stabilizačních proužků (1-2 podle úhlopříčky obrazovky). Tento typ obrazovek dosahuje vyššího jasu, avšak menší vodorovné rozlišovací schopnosti. Stínítko těchto obrazovek bývá tvaru výřezu z válce a tedy plošší. Sony - tvůrce trinitronu - vyvinula i plošší variantu WEGA. Mitsubichi vyrábí tento druh obrazovky s označením DiamondTron.


A detail části obrazovky s "pověstným" proužkem:



In line - kříženec obou předchozích s maskou tvaru M a elektronovými tryskami v rovině. Někde se též uvádějí jako Slot Mask. NEC vyrábí s takovouto technologií obrazovky označované jako CROMACLEAR. LG potom Flatron u nějž je mřížka uchycena v pevném rámu a je zřejmě nejplošší CRT obrazovkou.



Co nás ještě může zaujmout?
Rozteč bodů obrazovky nám udává nejkratší přímou vzdálenost, mezi dvěma základními body téže barvy na stínítku obrazovky.

NaturalFlat je zdánlivě plochá obrazovka, mající po stranách tlustší vrstvu skla, než ve svém středu. K čemu je to dobré kromě toho, že to dobře zní? Rovná přední plocha obrazovky nám dá lepší možnost natočení obrazovky vzhledem k ostatním světelným zdrojům v okolí tak, že zamezíme nežádoucím odrazům.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.