Čtyři rozšíření prohlížeče Chrome nakazily půl milionu počítačů malwarem
18.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Google již stačil stáhnout z nabídky čtyři rozšíření pro prohlížeč Chrome, která byla ve skutečnosti malware navržený tak, aby postižené počítače generovaly útočníkům zisk. To zasáhlo přes půl milionů počítačů a jejich uživatelů.
Pracovníci bezpečnostní společnosti ICEBRG odhalili, že čtyři poměrně oblíbená rozšíření jsou ve skutečnosti malware, který byl navržen tak, aby svým autorům vydělával peníze, a to pochopitelně prostřednictvím napadených počítačů. Z Google Web Store si daná rozšíření stáhlo na půl milionu uživatelů a jde především o HTTP Request Header a pak o Nyoogle, Stickies a Lite Bookmarks.
Útočníci si tak mohli vytvořit slušně rozsáhlý botnet, který by jim vydělal i miliony dolarů. Podobný botnet byl odhalen i v roce 2013 a generoval cca 6 milionů dolarů zisku měsíčně, než byl odhalen a zastaven. Na problém s výše uvedenými rozšířeními firma ICEBRG přišla náhodou, když byl detekován neobvyklý přenos dat ze zákazníkovy pracovní stanice k evropskému poskytovateli VPS (Virtual Private Server). Analýza těchto dat ukázala, že šlo o data z rozšíření Change HTTP Request Header.
Rozšíření se ve skutečnosti propojovalo s kontrolním serverem, aby generovalo peníze skrytým klikáním na reklamy. Daný server tak používá napadené PC jako zástupce, který se navenek jeví jako ovládaný člověkem neustále klikajícím na reklamy a affiliate odkazy, což je důvod, proč kvůli danému rozlišení teklo mezi počítačem a serverem tak podezřelé množství dat. Později v ICEBRG přišli na další tři již zmíněná rozšíření, která skrytě dělají to samé a z nich byl zdaleka nejpopulárnější Nyoogle, který byl stáhnut více než půlmilionkrát. Ostatní byly v tomto ohledu daleko méně závažné.
Rozšíření byla dle ICEBRG napsána tak, aby vzbuzovala co nejméně podezření a nechovala se jako malware, ale mohla být použita alespoň pro testování počítačových sítí a jejich zranitelnosti. Nicméně útočníci měli přirozeně zájem na tom, aby se na jejich trik přišlo co nejpozději, takže není pravděpodobné, že by tato rozšíření využívali ještě k něčemu jinému než k výdělku pomocí reklam.
Google všechna tato rozšíření už z nabídky stáhl a zablokoval účty jejich vývojářů.
Zdroj: Ars Technica