Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Curiosity na Marsu po dlouhé době vyzkoušelo vrtačku novou technikou

24.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Curiosity na Marsu po dlouhé době vyzkoušelo vrtačku novou technikou
Mars Rover Curiosity mohl po dlouhých deseti měsících vyzkoušet svou vrtačku, jeden z hlavních nástrojů. Vyzkoušel tak novou techniku vrtání, kterou bude nutné nasadit kvůli poškozenému mechanismu pro vnořování vrtáku do hloubi hornin.
NASA se tak aktuálně snaží opět zprovoznit vrtačku nesenou vozítkem Curiosity, která je ostatně jeho klíčové zařízení, jež už bohužel celkých deset měsíců nefunguje. Tato vrtačka je umístěna na 2,1 metrů dlouhé robotické ruce, která nese rovněž dvě stabilizační tyče, jimiž se má opřít o horninu, do níž se pak pomocí mechanismu vnořuje vrták. Právě tento mechanismus se poškodil, a tak bylo nutné přijít s jinou vrtací technikou, která nebude potřebovat ani ony dvě stabilizační tyče. 
 
 
Tuto původní techniku můžete vidět třeba v následujícím videu počínaje 10. sekundou. Pokud by tedy Curiosity nemohlo vrtat do marťanských hornin, znamenalo by to velké zklamání celé 2,5miliardové (USD) mise. Však právě díky tomu se už podařilo třeba prokázat, že v kráteru Gale existovaly podmínky pro podporu mikrobiálního života. 
 
​  
Dne 17. října se tak vrták Curiosity znovu zkusmo zakousl do Marsu, a to již bez pomoci stabilizačních tyčí v rámci testu, který pomůže obsluze lépe pochopit, jaké údaje jim bude předkládat senzor na ruce monitorující kroutivou sílu a výkyvy. Pokud něco z toho překročí stanovené meze, mohlo by se snadno stát, že se vrták v otvoru zasekne, což by bylo špatné, když Curiosity nemá poblíž nikoho, kdo by mu pomohl se uvolnit.
 
Nicméně testy provedené zde na Zemi přinesly slibné výsledky, ale nyní je samozřejmě nutné to samé provést i v praxi na Marsu, a tak mají lidé z NASA důvod k optimismu, i když musí používat vrtačku zcela jiným způsobem, než na jaký byla navržena. Ale právě to jim umožní flexibilita robotické ruky, na níž je vrtačka nainstalována. 
 
Mount Sharp uprostřed kráteru Gale
 
I tak má ale Curiosity před sebou ještě řadu měsíců testů, než se bude moci případně vrátit k vrtání za účelem vědy. Samotný rover se aktuálně blíží vrcholu útvaru Vera Rubin Ridge, který je vysoký jako 20podlažní budova a nachází se na úbočí hory Mount Sharp. Ta se vypíná ze středu kráteru Gale do výšky 5,5 kilometrů a právě na ni se Curiosity bude postupně šplhat. 
 
Zdroj: Space.com