sirt2
|
1.7.200716:30
Wifi je pry konstruovana pro "VNITRNI PROSTORY".
Ale u nas se pouziva prevazne v exterieru :-).
Nevite nekdo , jak je to s WiMAX ?
Taky ma preference pro interier ?
Jestli potrebuje WiMAX 5x mensi sirku pasma oproti WiFi,
tak se mi libi (20MHz versus 3,5MHz).
Nevite nekdo, jake ma zapory ?
Odpovědět0 0
Trošku jsem tuto technologii studoval, protože mě opravdu zaujala.
- pracuje v pásmu 3,5GHz (tedy licencované pásmo = dá se zakoupit za cca 30 tis./ročně)
- Acces Point vyjde cca na 150 tis., jednotlivý klient cca 15 - 20 tis. (na cca 100 tis. město by měly stačit dvě AP)
- má velkou výhodu, že se tato technologie dokáže "odrážet" od překážek, takže vůbec není třeba přímá viditelnost.
- do těch 10km (přímá viditelnost), do cca 3 - 5m (nepřímá viditelnost) by měl bez problémů dodat až 8 Mbit.
- má neuvěřitelně stále pingy a ztrátovost je tam na 0%.
- každému klientovi můžeš nandat plnou rychlost a klienti se mezi sebou nebudou rušit.
Takhle technologie má opravdu velký potenciál, ale není to běžné uživatele, ale spíše pro ISP - buď na to připojovat firmy, který chtějí kvalitní rychlý net, nebo paneláky, ve kterých je mnoho uživatelů připojeno UTP. :)
Odpovědět0 0
DataCall
|
2.7.200720:52
Dobry den,
nejprve k Vasi otazce - uziti WiMAX pro "interier" - je treba si uvedomit jak vlastne vypada ono zarizeni (v tomto pripade BreezeMAX), jak jiz bylo predeslano zarizeni se sklada ze zakladnove stanice (cca 150 000)- vysilaci jednotky (cca 50 000) - a klientske stanice.
Klientska stanice umi v dnesni dobe POUZE prijimat, coz namena , ze nelze vyuzit jako klasicke AP zname z wi-fi (jeji cena cca 10 az 12 000.-)
Na zakladnove stanici je treba nakonfigurovat vse - pres jmeno klientske stanice pres ruzne QOS atd. az po povoleni ze tato stanice muze prijimat (musim podotknout ze QOS je velmi propracovane).
Tim je tedy dana moznost pouziti "unvitr" - resp. po vnitrnich prostorach jako LAN - nejenze byste za komplet dal cca 200 000 navic byste si musel zakoupit pasmo (bude-li volne - coz v krajskych mestech neni) a navic byste musel stravit nejaky ten "patek" nastavenim stanice.(coz nepovazuji zrovna za "ekonomicke")
Jinak samozrejme klientske jednotky umeji pracovat v rezimu VLAN cili komunikovat pouze mezi temi, ktere smeji atd.
Co se tyce testu rychlosti ,ktere se uvadeji v clanku....ano mam zkusenost kdy je preneseno na 10 km 6 mbit/s full duplex a znam pripady "spojeni" na 35 km - samozrejme se vzdalenosti klesa moznost rychlosti (porad se jedna o technologii a fyzikalni zakony).
Spise mne zde malinko zarezeji latence - na WiMAX-u jsou sice velmi stabilni ,ale 15 ms je podle mne trochu malo zvlast u techto vzdalenosti - spise pocitejme s 30 ms az 50 ms prumerne na vzdalenostech 10 km spoj WiMAX - optika - NIX.cz.
Zaver - WiMAX je opravdu "prelom" v bezdratu - velmi dobra QOS (skvela priorizace packetu) - uctyhodne rychlosti bez nutnosti prime viditelnosti - cili v mestech temer bezproblemove nezarusene pokryti a do vzdalenejsich obci pouziti jako paterni spoj.
Tot me zkusenosti,preji pekne surfovani v nezarusenych pasmech
DataCall
Odpovědět0 0
Pro naší vesnici by tato technologie znamenela možnost jak se připojit k rychlému netu. Snad to bude brzy dostupné a za rozumnou cenu.
Odpovědět0 0
PF potkanus
|
29.6.200712:33
kazda vesnice se muze pripojit k rychlymu netu, staci 5 Ghz patere a kdyz neni zasrato, tak i s 2,4 Ghz vsesmery (jinak holt vsude 5 Ghz) muze kazdy za rozumny prachy jet megabit i vic, akorat to tam nesmi provozovat komerce, to je vetsinou cesta do pekel, ted sem ve volnym case pripojil dve vesnice totalne odrizle od sveta na pokraji vojenskeho pasma a v udoli mezi krpaly, oproti GPRS a CDMA si tam ted libuji, btw wimax je solidni shit
Odpovědět0 0
doufám, že to někdo nebude používat na krátké vzdálenosti s maximálním výkonem (a zaruší tak v okolí x stovek metrů). Stačí když doma (Praha JM II.) provedu scan a nestačím se divit co mě leze do bytu (s názvy ulic či míst výrazně daleko). Kdybych si "nevyřval" kanál když to bylo v zárodku a nepoužíval sektorovku se sníženým výkonem routeru, tak nevím nevím.
Odpovědět0 0
je to na úplně jiné frekvenci, tak nevím, co řešíš.
Odpovědět0 0
tuším prozatím 3.5GHz je licencované pásmo, nejsem si jistý, že se tato technologie uživí pouze distribucí TCP/IP komerčním způsobem -> pro volné použití bude muset přejít na 2.4GHz nebo 5GHz.
Odpovědět0 0
sirt2
|
1.7.200716:21
Miko IMHO ctes spatne.
Pro WiMAX clanek nepise "NOSNA" 3,5GHz,
ale "SIRKA PASMA" 3,5MHz.
Odpovědět0 0