Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cyrix III se představuje

10.7.2000, Jakub Lohniský, zpráva
Cyrix III se představuje
Vyváží zvětšená L1 cache absenci L2 cache ?
VIA Technologies téměř před rokem koupila společnosti Cyrix a IDT a rozhodla se prorazit na trh s levnými procesory. Zhruba před čtyřmi měsíci byly vypuštěny první informace o novém procesoru. Nesl kódové označení Joshua a byl navržen pro patici Socket 370. Procesoru Joshua se ale nedočkáme, jelikož VIA se rozhodla použít kompletně nové jádro WinChip4, čímž si prý chtěla ponechat možnost větší integrace komponent v budoucnosti. Z toho nám vyplívá jediné: Joshua je mrtev, ať žije Samuel. Ten je vyvíjen týmem IDT Centaur v americkém Austinu a my se mu podíváme na zoubek.

Samuel byl představen na Computexu v Tapei, je vyráběn 0,18 mikronovou technologií a jeho jádro je velké jen 76 mm2, což je o 25 % méně než mají procesory Intel a AMD. Takto malé jádro spotřebuje cca 10 W, čímž určitě najde uplatnění v internetových a mobilních zařízeních. Samuel půjde osadit jen do patice Socket 370, ale pro jeho správné fungování budeme muset aktualizovat BIOS, protože většina stávajících BIOSů jej nepodporuje. Narozdíl od Celeronů podporuje Cyrix III 133 MHz frekvenci sběrnice, má rozšířené instrukce 3DNow! a MMX. Nevím co vedlo společnost VIA ke zrušení projektu Joshua, ale už vůbec netuším proč Samuel neobsahuje L2 cache. Naproti tomu obsahuje 128 KB velkou L1 cache. Centaur tým to vysvětluje tím, že budou sníženy náklady na výrobu, velká L1 cache umožní rychlejší frekvence procesoru, zatímco výkon nebude úplně nejnižší. Byl také opuštěn pochybný PR rating, jenž udával frekvenci, na které by měl běžet procesor Celeron o stejném výkonu. VIA hodlá koncem roku vyrábět procesory Cyrix III 0,15 mikronovou technologií a jejich spotřeba by měla být cca 4 W.

Jak je to s přetaktováním
Na Computexu byly k slyšení zprávy o tom, že VIA testuje v laboratořích procesory fungující na 1 GHz frekvenci. Na Tom’s Hardware zkoušeli přetaktovat procesor pracující na frekvenci 667 MHz.Tato verze nebude zatím prodávána a během prázdnin by měly být k sehnání jen verze 533 resp. 566 MHz.Tento krok je vysvětlován stále se prohlubujícími vztahy společností VIA a AMD (že by se zametala cestička Duronům?). Samuel nemá uzamčený multiplikátor, což dává velkou naději na výhodné přetaktování. Tomovi se povedlo přetaktovat 667 MHz verzi na 800 MHz bez zvyšování napětí.

Cyrix III a chlazení
VIA prohlásila, že nový Samuel může běžet bez jakéhokoliv větráku, čili jen s pasivním chladičem. Na Tom’s Hardware se pokusili toto tvrzení potvrdit resp. vyvrátit. Nejdříve použili 533 MHz verzi se kterou nabootovali do Win98 SE. Heatsink byl velice horký, ale procesor stále běžel. Poté procesor přetaktovali na 733 MHz a opakovali stejný postup. Po spuštění mnoha benchmarků procesor zamrzl. Pokud tedy není Samuel přetaktovaný, lze ho s dobrým pasivním chladičem používat bez větráčku.

Stabilita
Cyrix III je očividně méně stabilní než Celeron. SysMark2000 byl 3x přerušen, zatímco systém s Celeronem provedl všechny operace bez sebemenších problémů. Celkově si ale nevedl špatně a během dalších testů další problémy nenastaly.

Benchmarky
Testy byly prováděny na základní desce EPOX EP-3VCA s čipovou sadou VIA Apollo Pro133A, ta byla osazena jedním 128 MB SDRAM PC-133 modulem, grafickou kartou s čipem nVidia GeForce 32 MB DDR, HDD Seagate Barracuda 20,4 GB, 7200 ot/min, deaktivovaným zvukem.

3D Benchmarky

Co napsat na závěr? Cyrix III má velký potenciál pro přetaktování a může stabilně fungovat i s pasivním chladičem. Spotřeba okolo 10 W mu dává dobré šance uplatnit se i v mobilních a internetových zařízeních. Na konec roku je ohlášen procesor jehož spotřeba bude jen 4 W a ten by měl konkurovat Transmetě Crusoe. S přechodem na 0,15 mikronovou technologii má přijít na trh i nový Samuel, který bude již obsahovat L2 cache o velikosti 64 KB. Právě absence L2 cache obrovsky snižuje výkon nového Cyrixu. V testech byl celkově velmi slabý a např. v operacích s desetinou čárkou (FPU) by musel běžet na neuvěřitelných 1,6 GHz aby se vyrovnal Celeronu na 500 MHz. Nevím proč VIA přichází na trh s takovým procesorem, když je nad míru jasné, že nyní levným procesorům vládnou mnohem výkonnější Durony a Celerony.


Zdroj Tom’s Hardware