Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Datum vypuštění a ceny AMD Bartonu

24.1.2003, Zdeněk Kabát, článek
Datum vypuštění a ceny AMD Bartonu
O jádru Barton, které nahradí současné Athlony XP „Thoroughbred“, se mluví již dlouho. Teprve včera ale byly potvrzeny ceny a datum vypuštění těchto procesorů. Pokud Vás zajímá, kdy se Bartonu dočkáte, v jakých verzích bude vypuštěn a jaká bude jeho cena, určitě pokračujte ve čtení…
O architektuře jádra Barton jsme již psali několikrát. Tento čip navazuje na současné jádro Thoroughbred a je také vyráběn 0,13mikronovým výrobním procesem, tentokrát za použití technologie SOI. Na rozdíl od T-Bredu bude Barton obsahovat 512kB cache druhé úrovně, ale jinak zůstává design stejný, včetně patice a čipových sad. Výhodou ale je, že tento procesor bude samozřejmě dosahovat vyšších frekvencí, než by tomu bylo možné u T-Bredu a větší cache tyto vyšší mety využije beze zbytku.

Na serveru AMD Zone se včera objevily informace o datu vypuštění, verzích a cenách procesoru Athlon XP „Barton“. Podle všeho bude představen 10. února a AMD předpokládá, že budou k dispozici všechny níže uvedené verze v tray i BOX verzích, nejrychlejší 3000+ ovšem v omezeném množství. Osobně se nedomnívám, že by AMD dokázalo uspokojit s novými Athlony XP poptávku. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí loňského roku se totiž stávalo, že společnost některé procesory vypustila pouze „papírově“, zatímco na trh se dostaly ve velice omezeném množství nebo až o pár týdnů později (či v případě Athlonu XP „T-Bred-B“ 2800+ vůbec).

Sériová čísla jednotlivých procesorů o nich samozřejmě říkají téměř vše. Pokud byste chtěli tato značení rozebrat písmeno po písmeni, doporučuji článek Značení procesorů AMD. Potřebné údaje zde samozřejmě uvedu – první tři uvedené procesory jsou Athlony XP vyráběné 0,13mikronovým procesem, čtyři cifry v sériovém čísle značí performance rating, balení čipu je OPGA (Socket 462), napětí 1,65V, maximální teplota 85°C, L2 cache velikosti 512kB a frekvence FSB 333MHz. Čtvrtý procesor v seznamu je Athlon MP 2600+, max. teplota je 90°C, cache má kapacitu 256kB a frekvence FSB je 266 MHz. Znamená to tedy, že AMD se rozhodlo použít nové jádro Barton i do procesorů Athlon MP, které jsou určeny pro dualprocesorové platformy.

Zde je tedy seznam připravovaných procesorů s jádrem Barton s jejich předpokládanými cenami. Pro porovnání uvádím ještě některé stávající Athlony XP „Thoroughbred“, jejichž oficiální ceny (uváděné pouze pro tray verzi) nejspíše s vypuštěním Bartonu klesnou.


Tab. 1 – Ceny procesorů Athlon XP/MP „Barton“


Tab. 2 – Stávající ceny procesorů Athlon XP/MP „Thoroughbred“

Když porovnáme cenu nynějšího nejrychlejšího procesoru od AMD na trhu, Athlonu XP 2700+ (model 2800+ byl sice vypuštěn, ale prakticky se neprodává), tak je oproti vlajkovým lodím Intelu velice nízká (nejlepší Pentium 4 stojí vždy $562). Překvapivé ale je, že AMD, které dodávalo vždy procesory na skvělou cenu, bude svůj Barton 3000+ prodávat za $571, což je více než za Pentium 4 3,06GHz. Naopak cena modelu 2500+ je v porovnání s aktuální nabídkou celkem potěšující.

Ještě drobnou poznámku k reálným frekvencím – jako zdroj pro přepočet performance ratingu jsem použil tabulku na této japonské stránce, jejímž autorům se dostal do ruky na testování Barton 2500+. U jádra Thoroughbred je frekvence jasná, ale u Bartonu neodpovídá frekvence testovaného vzorku vzorci pro přepočet (ten lze odvodit jako – PR = 3 . F/2 + 200). Proto je na zmiňované stránce buď chyba, nebo zmatek v procesorech (Athlon XP „Barton“ 2500+ by měl mít skutečný kmitočet 1917MHz).

Zdroj: AMD Zone