Také mi PC s AMD 7950 po sestavení v defaultu 1-2 x za týden padal. Pravděpodobně jedno z jader nezvládalo krátkodobý boost na tuším 5,7 GHz. Chovalo se to tak že při prohlížení webu to najednou spadlo, při výkonnostních testech (stability) problém nebyl protože při zátěži (zejména všech jader) jsou maximální frekvence nižší než ten krátkodobý boost. Toto je první podle mě nesmyslná hodnota - funguje jen zlomky sekundy při napětí pokud si vzpomínám asi 1,6 V a hlavně ovlivňuje stabilitu i při použití Curve Optimizeru v PBO - pokud jsem maximální takt neomezil nemohl jsem tak dolu s napětím. Také jsem po optimalizaci Curve Optimizeru snížil limit spotřeby z 230W na asi 150 W s nepatrným snížením výkonu (asi 1 - 2 %) - už je to více než rok a nepamatuju si to přesně. Doporučuju provést výkonnostní test s omezováním příkonu i u AMD - výkon se sníží nepatrně při citelném snížení spotřeby a ještě více citelném snížení hluku ventilátorů.
Odpovědět4 0
Něco podobného jsem měl na Ryzen 7950 - ten je defaultně nastavený tak že po zlomek sekundy umožní frekvenci (asi 1 jádra) až na 5800 MHz což nezvládne každé jádro - pravděpodobně windows občas přidělil úkol špatnému jádru - PC mi každých asi 8 h 1x spadnul. Bylo to na první pohled nelogické - koukal jsem na web, PC nic nedělal a najednou to spadlo. Při plném zatížení to nespadne protože žádné jádro není spuštěno s velmi vysokou frekvencí. Pro mě není vůbec důležitý výkon po dobu zlomků sekundy, ani nejsem příznivcem pár % výkonu za šílenou spotřebu. Nastavil jsem si procesor trochu úsporněji, omezil jsem frekvenci na 5450 MHz (lepší čip) a 5350 MHz (horší čip), ve funkci PBO jsem nastavil curve optimizer na hodnoty -21 až -39 a za 2 měsíce mi PC nespadl ani jednou. Nikomu ale nedoporučuju piplat se s curve optimizerem s každým jádrem zvlášť - kromě enormního počtů testů stability je problémem zabránit aby do procesoru šlo větší napětí než je nastaveno na testovaném jádře - napájení všech jader je stejné - zvolí se nejvyšší potřebné napětí ze všech aktuálně pracujících jader - práce jiného jádra může zvyšovat napětí i testovaného jádra takže se neověří stabilita při nastaveném napětí testovaného jádra.
Odpovědět4 0
Já to zkoušel pomocí MSI Afterburner a moc jsem neuspěl. Monitorovací programy neukazují napětí menší než 940 (920) mV. Ale karta akceptuje nižší (stabilita se ztratí při nižší frekvenci), ale to funguje jen do 815 mV, při nižším nastaveném napětí se stabilita ztrácí při stále stejné frekvenci 2310 MHz = karta nižší napětí než 815 mV neakceptuje. Při tom se bavíme o spotřebě 240W (Furmark 1024x576) - 320W (Furmark 3840x2160) - 120W je proklatě daleko. Při zprůměrování několika testů Furmarku s přihlédnutím k příkonu PC vyšla nejlepší efektivita při 900 - 925 mV - zvolil jsem 2550 MHz při 925 mV - vyšší výkon při podobné efektivitě. Poměr fps/W mi vyšlo jen asi o 5% lepší než defaultní nastavení. Pokud se jen snižuje limit příkonu tak o podobnou hodnotu klesá i výkon - nemá smysl dělat z dražší karty levnější s podobným výkonem i spotřebou. Dříve jsem podvoltovával Radeon RX 580 - to je jiné kafe, tam při mírném snížení výkonu se dala citelně snížit spotřeba.
Odpovědět1 0
Kontaktní tlak závisí na tlaku v pneumatice, ne na hmotnosti dopravního prostředku. Kola se foukají na tlaky minimálně jako auta, silniční jako náklaďáky. Jsem trochu skeptický s životností na cyklostezce, ale ať se to zkusí / vyvíjí.
Odpovědět0 1
S laděním systému jsem si hrál asi 6 týdnů, doufám že mám představu co jsem dělal. Pro 6000/3000 MHz "VCORE SOC" (VSOC v ZenTimings) byl systém bez chyb v testu OCCT po dobu 27 min při napětí 1,1 V, méně jsem netestoval. Protože toto napětí má mírný vliv na ohřev celého procesoru tak bych Vám doporučil otestovat kolik nejméně Váš systém snese. Pozor na Curve Optimizer - už při mírném snížení byl můj systém nestabilní - blbé je že se to špatně testuje - 7950 má krátkodobý boost tuším 5,85 GHz a pokud ho dostane horší jádro tak to při CO nastavené do mínusu spadne, při delším testu frekvence je třeba 5,2 GHz a je to stabilní. Ladil jsem CO pro každé jádro zvlášť - vyhodnotil jsem to jako slepou cestu - 7950 má 2 čipy, tomu horšímu (menší korekce CO do mínusu) systém dával o 200 MHz nižší frekvence - neuměl jsem ho donutit nastavit stejnou frekvenci jako lepšímu čipu. Jednotlivá jádra se mi liší poměrně o dost - korekce CO i o 20. Takže jsem skončil na manuálním OC - pro 1,2 V jeden čip zvládá 5275 MHz, druhý 5150 MHz, pro stabilitu jsem dal napětí na 1,25 V, v zátěži 16 jader je teplota asi 95°C. Když jsem ještě ladil CO tak si myslím že dobrý nápad byl omezit krátkodobý boost na asi 5,4 GHz, pak pro 5,4 GHz šla použít větší záporná korekce v CO než pro frekvenci 5,85 GHz na kterou systém musel být otestován aby při krátkodobém boostu nepadal - třeba 1x za 3 dny. Ten krátkodobý boost trval méně než 1s a po takto krátkou dobu mít cca o 10% větší výkon za cenu nižšího trvalého výkonu (zbytečně velké napětí zvyšuje teploty) pro mě nebylo výhodné.
Odpovědět2 0
Mám Ryzen 7950 a Aorus Master. Po aplikaci paměťového profilu Expo (6000 MHz) procesor začal trochu více hřát - vyšší teplota v klidu. Zjistil jsem že napětí do paměťového řadiče VCORE SOC bylo nastaveno sice na auto, ale skutečná hodnota byla 1,45V což je více než lze nastavit manuálně. Přitom při 6200 MHz systém prošel 17 min. testem OCCT při napětí VCORE SOC 1,13 V, mám nastaveno 1,18 V a žádné problémy. I v jiných hodnotách jsem zjistil že systém má dost odfláknuté nastavení - např. latence pamětí i několikrát vyšší než je třeba. Takže já si umím představit že deska některé napětí (přes některé piny) dá příliš vysoké a nestačí se odvést teplo. A nebo - není náhodou to spálené místo mezi čipy procesoru = je dlouhá cesta vedení tepla od kontaktní plochy přes čipy, HEATSPREADER do chladiče. Nevím jak může jít teplo na druhou stranu z kontaktní plochy do desky - pak by záleželo i na desce.
Odpovědět6 0
Článek pro mě není žádným překvapením. Právě ladím můj 7950X a překvapil mě špatný přestup tepla z čipu do pouzdra procesoru - pak už je jedno jestli máte 2 pumpy D5 a 2 velké radiátory. Když testuju podvoltovaná jednotlivá jádra (Curve Optimizer i -30) při 5.5 GHz tak mají spičkové teploty asi 90°C i když těch 15 nečinných má kolem 40°C což znamená že pouzdro procesoru má kolem těch 40°C a těžko ho vodou či vzduchem lze uchladit lépe. Špatný přestup tepla už je mezi jádrem a pouzdrem procesoru, pokud u X3D varianty je tam ještě navíc jedna vrstva cache tak se vedení tepla dále zhorší a není jiné cesty než snížit tvorbu tepla - napětí, frekvenci. Teoretický boost na zlomek vteřiny může zůstat stejný.
Stále si nemyslím že 7950X je špatný procesor, jen je tragické jak je špatně nastaven honbou za papírovými parametry. Nemá žádný praktický význam maximální frekvence 5850 MHz kterou je schopen dosahovat jen zlomek vteřiny než jádro dosáhne maximální teploty, pak frekvence klesá asi na 5500 MHz. Nojo, ale kvůli těm teoretickým 5850 MHz je procesor napětím překrmen a díky teplotnímu limitu je omezen vícevláknový výkon. Ještě jsem neukončil testování, ale možná se povede podobný vícevláknový výkon při o 1/3 menší spotřebě.
Stále si nemyslím že 7950X je špatný procesor, jen je tragické jak je špatně nastaven honbou za papírovými parametry. Nemá žádný praktický význam maximální frekvence 5850 MHz kterou je schopen dosahovat jen zlomek vteřiny než jádro dosáhne maximální teploty, pak frekvence klesá asi na 5500 MHz. Nojo, ale kvůli těm teoretickým 5850 MHz je procesor napětím překrmen a díky teplotnímu limitu je omezen vícevláknový výkon. Ještě jsem neukončil testování, ale možná se povede podobný vícevláknový výkon při o 1/3 menší spotřebě.
Odpovědět1 1