Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od del42sa (2)
komedie s windows 11 pokračuje ....
Odpovědět5  1
Pokud to dokáže, pak to bude jedině dobře .­-­) ale něco mi říká, že spíš zůstane u slibů....
Odpovědět6  0
prosímtě co to tu plácáš za ko..tiny ? Není potřeba měnit fyziku, stačí ctít zákony a duševní vlastnictví a ne že když něco nemám­/neumím tak to ukradnu ;­-­) Na co asi existují patenty, když by si každý mohl bez omezení použít něco co vymyslel někdo jiný ? Evropa­/Amerika takto fungují už roky
Odpovědět1  2
"To obšlehnutí nikdy není zadarmo a někdy je dokonce výhodnější se nechat jen lehce inspirovat a pak si jít svojí cestou. ­"

heh, hezký eufemismus pro krádež :­-D

Intel­/AMD­/VIA ­- naprosto nesrovnatelné díky křížové licenci na x86
Odpovědět1  2
no ale když něco nemusíš vyvíjet sám, a platit drahý vývoj a prostě to jednoduše obšlehneš, tak pak logicky z nuly se velmi rychle dostaneš nahoru a to je odpověď na tvoji předchozí otázku, jak se čína za 20 let dostala tak rychle na vrchol :­-D Nejsou schopnější, jen jsou to ku*vy
Odpovědět0  0
protože číňani ukradli nebo okopírovali práci, kterou udělal­/zaplatil někdo jiný. To je známá věc .­-)
Odpovědět4  2
pokud by to byla pravda, bylo by to skvělé ....
Odpovědět5  0
ne oříšek bude pro TSMC až N2 s GAAFet, N3 je pořád klasický FinFet proces, který může maximálně zbrzdit nedostatek křemíku nebo výkonnějších ASML skenerů ....
Odpovědět4  0
sice se to říká ­( na základě jednoho tweetu­), ale v podstatě to nikdo doopravdy nepotvrdil :­-D a kdo ví, jestli ta informace nebyla jen špatně pochopena ....

vzhledem k tomu že půjde o procesory do AM4 patice, tak se jich to jistě týkat bude .­-)
Odpovědět0  0
zajímavá byla dpověď Roberta Hallocka na otázku o využití velkých + malých jáder. A neznělo to jako věc, kterou by AMD v nejbližší době chtělo použít. Spíše to vypadá, že AMD chce jít přesně opačnou cestou než Intel .­-­)

verze Zenu s V­-Cache bude asi predstavena v Lednu na CES
Odpovědět0  0
rozhodně koupit. Intel potřebuje podporu nás všech, lidi už musí pochopit, že Intel inside je životní motto .­-)
Odpovědět3  10
Samsung a ty jejich sliby... to je jako druhý Intel :D 3GAA původně 2019, 4nm což je jen přejmenovaný 5nm FF proces, a těm 2nm v roce 2025 věří asi málokdo ....
Odpovědět4  0
Intel Loki čip :­-D
Odpovědět0  0
ona někdy Nvidia dělala karty pro chudé ? :­-D
Odpovědět2  0
masírka začíná , jako DX12 na W10 only :­-D
Odpovědět3  3
Malware je dnes už všude i v šunce a v rohlíkách :­-D
Odpovědět0  0
" Zřejmě tak nejde o plnou konfiguraci, která má čítat 128 CU, ale zde tedy o 18 méně, čili 55 na jednom čipu.­"

konfigurace je 112CU ­- 224CU pro obě die

https:­/­/www.computerbase.de­/2021­-06­/amd­-aldebaran­-profi­-grafikkarten­-bekommen­-zwei­-gpu­-dies­-und­-224­-cus/
Odpovědět0  0
převzetí továren od GloFo je naprosté sci­-fi .­-­) a do něčeho takového AMD nikdy nepůjde
Odpovědět1  0
ano s pouzdřením bude také problém, zaprvé bude potřeba dodat všechny potřebné komponenty ­(pokud se Intel dostatečně nepředzásobí ­) pokud nějaká továrna bude mít výpadek, nepůjde produkt zkompletovat a zadruhé určitě tam bude nějaká míra defektů, úměrná právě té komplexnosti toho celého návrhu, to znamená složit a následně otestovat = další zdržení + náklady na pouzdření, které také nebudou zanedbatelné.
Ani bych se nedivil, kdyby u takto složitého a komplexního produktu byla o dost vyšší míra defektů a tím pádem kratší životnost, což se ostatně všechno teprve ukáže časem....

PS: @RadecekH: já si nic nevymyslel, to že je to výráběno 5 různými procesy je fakt.

"Ponte Vecchio will be a major step forward for packaging and integration. The entire SOC consists of over 100 billion transistors across 47 active tiles manufactured on five different process nodes.­"

https:­/­/www.tomshardware.com­/features­/intel­-ponte­-vecchio­-and­-xe­-hpc­-architecture­-built­-for­-big­-data

Navíc jsem napsal, že technologicky je to velice zajimavé demo toho co je možné :­-D takže než příště napíšeš další hloupý komentář, tak doporučuju lépe číst .­-)
Odpovědět2  0
jablka a hrušky ...
Odpovědět3  1
problém toho Ponte Vecchia je právě v tom, že je složený z tolika různých částí vyráběných odlišným výrobním procesem a používající různé metody pouzdření. Zatímco AMD používá třeba dva různé procesy, nejnovější pro chiplety + starší proces pro IO, Ponte Vecchio používá 47 ­(!­) odlišných částí vyráběných 5 ­(!­) různými výrobními procesy zkompletovaných do výsledného produktu, což znamená, že při výpadku pouze jediné z nich, nelze produkt sestavit a prodávat. OK. Jako technické demo toho je to fakt zajímavá demonstrace toho co je možné, ale pro praktické využití přiliš překombinované a to bude Achilova pata toho produktu. Takže Rajo, tohle se ti vlastně moc nepovedlo .­-)
Odpovědět3  0
jo MLID je opravdu velice relevatní zdroj :­-D
Odpovědět2  1
ale Starship nakonec nebylo uvedeno a namísto toho přišel Rome s 64 jádry .­-)
Odpovědět0  0
AMD stejnou taktiku použilo u serverového CPU Rome, to mělo mít původně 48 jader a nakonec AMD uvedlo procesr , který měl 64 jader, tj o 33% více než naznačovaly původní leaky
Odpovědět3  0
podle mě by se AMD mělo přidat k žalobě spolu s IBM, protože ty nevýhodné smlouvy s vysokým penále AMD splácela několik let a v podstatě se dá říct, že některé serverové produkty AMD také zrušila jako důsledek chybějícího výrobního procesu ­( viz neuvedené Steamroller­/Excavator Opterony ­) a tím přišli o významný podíl na trhu. Jistě částečně za to může ne úplně podařená architektura resp její první generace, ale její poslední iterace byly už poměrně konkurenceschopné a připadným prodejem těchto CPU mohl být pokles podílu v serverech nižší.

Arabům bych přál aby teď prozměnu někdo pořádně oškjubal je.
Odpovědět3  0
"AMD bude s největší pravděpodobností využívat dva identické GPU čipy a zde už je opravdu lepší použít termín čiplet. V takovém případě by ale některé části jako rozhraní PCIe či linky pro Infinity Architecture byly zdvojeny a právě ty se vyplatí umístit na samostatný I­/O čip stejně jako v případě procesorů. A ten rovněž nemusí být vyroben 7nm procesem, či jaký bude použit pro hlavní GPU čiplety, ale nějakým starším a levnějším. ­"

ne o čiplety právě nejde, je to MCM dvou identických čipů. Čiplety jsou takové části křemíku, které neobsahují kompletní logiku a nemohou samy o sobě fungovat, ergo část logiky je v jiném čipu ­(např. IO die­) k funkčnímu produktu musí být propojeno několik takových čipů dohromady
Odpovědět3  0
""Firma si také neodpustila poznámku o tom, že vedení IBM může být naštváno spíše samo na sebe za to, že prodalo své továrny jen pár let před prudkým nárůstem poptávky po čipech. ​­"
Takže prudký nárast, ale zákazníkov na 7 nm si nevedeli zohnať?­"

jsou to prolhaní arabové a navíc kompletně neschopní. Co chceš ? Kdy vlastně měla ta firma naposledy nějaký opravdu dobrý vlastní výrobní proces ? řekl bych že 32nm SOI byl posledním povedený výrobním procesem se kterým jim pomáhalo ­(světe div se­) IBM. Všechny následující procesy jsou už jen přehlídka failů... 28nm byl jen průměrný BULK proces ,SOI verzi odpískali. 20nm planární proces opět nevydali, pak vyvíjeli svůj 14nm XM Fin­-Fet, po letech slibů opět fail takže si nakonec licencovali 14nm LP od Samsungu. Od IBM shrábli 1,5 milardy dolarů a k tomu navrch 4 továrny, 16 tisíc patentů a někteří inženýři IBM mohli začít pracovat pro GloFo, přesto jsou výsledky žalostné, jediný fajn proces za douhou dobu byl 12nm Fin_Fet, následující 10nm proces opět zrušili a aby nenasrali IBM tak jim mazali med okolo huby, že jim to vynahradí se 7nm, IBM souhlasilo, ale v roce 2018 GloFo oznámili, že neuvedou 7nm a končí s vývojem.

Takže se dá říct, že ani přes finanční injekci 1,5 miliardy, ziskání spousty patentů a inženýrů to nevedlo k žádanému výsledku, GloFo se v roce 2019 rychle zbavilo továrny IBM East Fishkill, kterou prodali ON Semiconductor a zisk použili pro vlastní obohacení aniž by IBM které se zavázali dodávat čipy 10 let dodali jediný slíbený čip..

jejich rejtřík jako výrobce polovodičů to je přehlídka jednoho failu za druhým
Odpovědět2  1
ono s tou l3 cache je to jen špatně pochopeno. Jistěže procesorová jádra v tom APU Rembrandt budou mít L3 cache, tady se mluví o cache kterou používá GPU. To má také svůj vlastní cache level systém a diskrétní GPU mají kromě L1 a L2 cache také L3 cache­/Infiniti cache.
Odpovědět1  0
6nm IO die , když AMD podepsalo s mlouvu s GloFo na další období až do konce roku 2024 a mají vlastní návrh IO die na ­"10nm­" ­(aka 12nmLP+­) s 15% lepší densitou a 40% energetickou úsporou 20% vyšším výkonem.... no nevím nevím... Co vlastně teda ta GloFo bude ty čtyři roky vyrábět ??
Odpovědět1  1
pro malý stoplní počítač ? to jde
Odpovědět1  0
ani to nelze vyloučit, nicméně dle dostupných informací má být RDNA3 jen evolucí RDNA2, a teprve následující architektura u RDNA4 ma přinést vyrazný redesign návrhu čipu
Odpovědět0  0
"Jenomže je třeba si uvědomit, že Navi 33 nemáme považovat za nástupce Navi 21, ale Navi 23, čili čipu s 2048 Stream procesory pro řadu Radeon RX 6600. To by tak znamenalo více než stoprocentní nárůst počtu Stream procesorů mezi generacemi, což vypadá až příliš dobře, ale kdo ví, třeba AMD provede podobnou věc jako NVIDIA v generaci Ampere, kde máme také mnohem vyšší počet FP32 jednotek, ovšem to má svůj háček. ­"

AMD GPU má úplně jinak navržené Stream Procesory, takže tohle nehrozí. AMD stream procesor je komplexní jednotka, která nemá oddělené různé výpočetní jednotky do samostatných clusterů jako Nvidia u svých SM procesorů. AMD SP je totiž ve své podstatě vektorová jednotka, zatímco Nvidia SM je skalární procesor, který má zcela oddělené jednotky pro zpracování různých typů výpočtů. Velmi dobře je to vysvětleno zde :
https:­/­/www.techspot.com­/article­/1874­-amd­-navi­-vs­-nvidia­-turing­-architecture­/

RDNA SP:
https:­/­/fuse.wikichip.org­/wp­-content­/uploads­/2020­/02­/isscc2020­-rdna­-wgp.png

AMPERE SM:
https:­/­/tpucdn.com­/review­/nvidia­-geforce­-ampere­-architecture­-board­-design­-gaming­-tech­-software­/images­/ampere­-sm.jpg


takže pokud nejde k výraznému přepracování ­(redesignu­) AMD streamovacích procesorů, tak něco takového zkrátka a dobře není možné .­-­)
Odpovědět1  0
v podstatě to je něco jako elektrárna dlouhé stráně v Jeseníkách, akorád tam se nepouživá stlačený vzduch, ale jen voda a turbíny. Jen tady úplně nerozumím tomu skladování tepla z ohřátého vzduchu a jeho znovu ohřívání když je tlakem vodního sloupce vytlačovaný vzduch použit k roztáčení turbíny ­(?­) Ve videu totiž zmiňují že je použita adiabatická komprese.

viz:

"Adiabatická komprese = Adiabatická změna stavu plynu je taková změna, při které se pracovní látce teplo zvnějšku ani nepřivádí, ani se ven z látky neodvádí. Adiabatická komprese je stlačování či snižování objemu plynu bez odvodu či přívodu tepla. 0,1 MPa na 0,5 MPa se objem vzduchu zmenší na 32 % původní hodnoty."
Odpovědět0  0
"a také výroba I­/O jádra by se už mohla přesunout na 7nm proces z továren firmy GlobalFoundries­"

není duvod nic přesouvat a nejsou ani volné kapacity na 7nm u TSMC

GloFo má vlastní lepší proces, v podstatě jde o ­"10nm­", který nabízí oproti původnímu 12nm LP: ­" 20% increase in performance 40% reduction in power requirements ­(at the same clocks and complexity­) as well as a 15% improvement in logic area scaling when compared to 12LP platform ­"

https:­/­/www.anandtech.com­/show­/14905­/globalfoundries­-unveils­-12lp­-technology­-massive­-performance­-power­-improvements



Odpovědět0  0
slibem nezarmoutíš .­-)
Odpovědět7  2
ano, serverový CPU by mohl přinášet ve specifických ulohách až 29%, díky použití DDR5 řadiče a jistě obrovské cache v novém IO die, ale bude to platit obecně i pro desktopové procesory v běžném workloadu ? To si nejsem uplně jistý ....
Odpovědět1  0
souhlasím, nic takové ani článek ani jeho autor nepopisuje. Schopnost někoho vidět v tom něco jiného je udivující :)
Odpovědět0  0
"Willow Cove na 14nm Rocket Lake rovná se Cypress Cove? ­"

ne nerovná se a je to vysvětleno hned v tom slajdu .­-)
Odpovědět0  1
mají už rezervované kapacity a výrobu pro 5nm Kirin1000­/1020 a 5nm+ 1100, takže to s tím omezováním Huawei nebude tak horké .­-)
Odpovědět0  0
konečně nějaký použitelný monitor namísto těch VA sraček . Great
Odpovědět0  0
TSMC ale není americká firma a USA jim nemá co nařizovat
Odpovědět0  1
s křížkem po funuse .....
Odpovědět0  0
konečně s IPS, ale 27 palců a FHD ? Mě by fakt zajímalo, kdo tohle vymejšlí .....
Odpovědět1  0
Ano , taky se ukazuje jak chytré rozhodnutí bylo u Glofo zrušit 7nm výrobu a to přitom byli pár měsíců před startem ostré výroby a navíc už měli zakoupené a nainstalované dva EUV stroje ve fabrice připravené vyrábět pokročilejší 7nm EUV verzi a všechno know­-how od IBM....
Odpovědět4  0
další Ind do party :­-D
Odpovědět1  1
Az udelaji APU s RDNA co na sobe bude mit aspon jeden stucek stohovane pameti jako Kaby Lake G a CPU co ma 8 jader, tak to bude konecne pokrok kupredu
Odpovědět0  0
" A právě to má platit i pro PlayStation 5, čili další plnohodnotnou verzi můžeme očekávat v letech 2026 až 2027, i když do té doby se samozřejmě může přihodit mnohé. ­"

nemá tam náhodou být PlayStation 6 ? .­-)
Odpovědět0  0
cache nic nepočítá, důležité je mít alespoň 6 ALU .­-­)
Odpovědět0  2
Pokrok nastane až vydají něco co nebude postavené na letité GCN architektuře a bude to mít vlastní paměť s dostatečnou propustností
Odpovědět3  7
128 CU může klidně znamenat dva Vega čipy na společném interposeru nikoliv nutně navýšení počtu CU v rámci SE ....
Odpovědět0  0
"Co se týče GPU části, ta je založena na osmi jádrech Kryo 495, jež pracují na úctyhodných 3 GHz­"

nemělo tam být CPU ? .­-)
Odpovědět0  0
AMD 4 way SMT => Intel 8 way Hyperthreading. Psali to Redditu, takže to musí být pravda .­-)
Odpovědět0  0
koho dneska zajímají nějaké frekvence, AMD řeší uplné blbosti..... Stačí že to dává základní takt a nic víc není třeba. Možná by AMD mohlo znovu zavést performance rating z doby Athlonů .­-­)
Odpovědět1  4
zdroj Reddit, to mluví za vše....
Odpovědět2  7
asi v AMD ladí další ­"mamma mia 2­" bios :­-D
Odpovědět5  12
Arcturus neni herni GPU ani next gen, Arcturus je výpočetní čip na bazi Vegy, opravte si ten nesmysl.
Odpovědět1  1
Super Navi Killer :­-)
Odpovědět1  3
vypadá to bledě:

[quote­]Got a really kind reply from one of the mods. Due to the rumor policy, ­[b­]the thread is undergoing review. ­(and has been taken down while this happens­) ­[­/b­]
No unsubstantiated rumors ­- Rumors or other claims­/information not directly from official sources must have evidence to support them. ­[b­]Any rumor or claim that is just a statement from an unknown source containing no supporting evidence will be removed.­[­/b­]
This is the bit the mods are currently debating on, because while the tweeter has a history of accurate leaks in the past, they didn­'t supply any evidence here ­(like a picture of AMD keynote slides or some other evidence in hand­)­[­/quote]
Odpovědět0  0
"Když se podíváme na PDF představující nové desky Biostar, najdeme si 17. stránku a zvětšíme si příslušnou část, je už dobře vidět konektor a od něj klasický žluto­-červeno­-černý kabel, který vede k chladiči a mezi lopatkami ventilátoru i k jeho rotoru. Takže v tomto případě je chlazení opravdu pasivní.­"

ta věta vůbec nedává smysl. Je tam aktivní ventilátor, takže chlazení je pasivní ?
Odpovědět0  0
"No a jestli má AMD s Navi problémy? Může být. Stává se to. Hlavní je, aby je vyřešily a pak teprve vydaly karty...i za cenu zpoždění. ­"

Jasně to je super nápad. Navi má už teď zpoždění rok, tak proč to čekání ještě víc neprotáhnout .­-)
Odpovědět2  0
clickbait web WCCFTECH se zase předvedl v tom jehorším možném světle :­-D

https:­/­/forum.beyond3d.com­/posts­/2067545/
Odpovědět0  1
podle oficiální roadmapy je na 7nm+ ­( tedy 7nm EUV­) planovaná až next gen grafika, nikoliv NAVI.

https:­/­/cdn.wccftech.com­/wp­-content­/uploads­/2018­/04­/AMD­-2018­-Navi­-and­-nextgen­-roadmap.jpg
Odpovědět0  0
můžou si za to sami ....
Odpovědět1  0
jo DD je opravu výborná reference . Fanatický web s ještě fanatičtějším redaktorem :­-D Ne děkuji.

Možná až bude AMD na 5nm, tak třeba dorovná 12nm Turing . To bude stejná výhra jako s touhle Vegou....
Odpovědět2  3
NAVI je GCN stejně jako předchozí GPU. Už jen z toho se dá cosi vytušit. Když nakoukneš do roadmapy AMD GPU od Tahiti až po Vegu, tak se z toho dá taktéž udělat hrubá představa, co to asi bude zač :­-­)

Vime že bude na 7 nm a víme že to bude mainstream, nástupce Polarisu a víme že nebude MCM :­-­)

Vega na 7 nm ukázala, jak hodně neefektivní a zastaralá architektura to je, ale AMD aktuálně nic lepšího nemá. Důvod proč by NAVI mělo být nějak významně lepší než Vega mi uniká .... To je jako s Bulldozerem, všichni víme jak to nakonec dopadlo, Navi je takový ­"excavator­" , jako poslední generace BD CPU docela fajn, ale ZEN je uplně někde jinde.

ale chápu že pro zaryté fanoušky je lepší mlžit stylem, že vlastně nikdo nic neví, takže možná NAVI bude super :­-D
Odpovědět2  3
" než přijde NAVI, to má být čistě herní architektura, tak se tam teprve ukáže co je v tom 7nm procesu od TSMC ­"

tohle je jen zbožné přání... NAVI je pořád GCN a nelze od ní čekat nic víc než od Vegy. Navíc Navi je mainstream, takže na pozici Vegy to nebude mít žádný vliv.
Odpovědět1  5
" než přijde NAVI, to má být čistě herní architektura, tak se tam teprve ukáže co je v tom 7nm procesu od TSMC ­"

tohle je jen zbožné přání... NAVI je pořád GCN a nelze od ní čekat nic víc než od Vegy. Navíc Navi je mainstream, takže na pozici Vegy to nebude mít žádný vliv.
Odpovědět2  3
"AMD nyní popírá alespoň to, že ačkoliv nebude ­(a je to pochopitelné­) uvádět, kolik Radeonů VII vyrábí a bude vyrábět, bude nabízet své Radeony VII prostřednictvím svých AIB partnerů dle původního slibu od 7. února a předpokládá, že poptávka zákazníků bude uspokojena. Problém je ten, že bezproblémovou dostupnost AMD slibovalo i v případě Radeonů RX Vega a jak to dopadlo, to dobře víme. Však na nereferenční modely RX Vega se čekalo tak dlouho, že už jsme ztráceli trpělivost a poté i zájem a nyní mohou zákazníci jen doufat, že to bude jiné.­"

naprosto souhlasím, s tou dostupností to nebude žádné terno, ať už AMD prohlašuje cokoliv :­-­)
Odpovědět1  1
však jo, je to jen snaha s co nejnižšími náklady udržet alespoň nějakou pozici ­"konkurence­" grafikám RTX :­-­)
Alespoň do doby než přijde uplně nová architektura a tím fakt nemyslím NAVI....
Odpovědět2  0
nepotvrdilo se nic. ta karta má stále 64 ROP´s jako původní Vega :­-)
Odpovědět0  0
ne naopak, konečně někdo potvrdil že má Vega II jen 64 ROP´s , tedy stejně jako Vega 10

https:­/­/forum.beyond3d.com­/posts­/2054837/
Odpovědět0  0
ano je to lepší než nic, ano došlo k nějakému posunu, ale pro AMD to není žádná výhra. Na té kartě budou mít naprosto minimální marži, pokud vůbec nějakou, je to evidentně snaha se jen udržet na pozici jakože ­"konkurence­" ke grafikám RTX od Nvidie. Co se týče možností 7nm TSMC, tak díky zastaralé architektuře AMD zcela promrhalo potenciál, který ten proces nabízí. Když uživatelé kritizovali Nvidii za DLSS a Ray tracing jádra, že zabírají zbytečně plochu čipu, kterou by mohlo zaplnit více cuda jader, tak přesně tuhle výhodu AMD nedokázalo využít, protože Vega II má stále maximálně 4096SP ­( 4 CU deaktivované ­) Ten výkon v průměru 25% je strašně malý ve srovnání s těžkým kalibrem typu čtyřkanlové HBM 16GB, 7nm TSMC, a spoustama featur, které jsou u Vegy II hráčům úplně k ničemu ­( XGMI, ECC, FP64, AI )
Odpovědět1  3
a má bohužel pravdu.... :­-­(
Odpovědět4  14
a kdo tu mluvil o hráčích ? Ti si budou muset pockat na Navi
Odpovědět2  0
Frontier 2 :­-­) Vlk se nažere a koza zůstane celá
Odpovědět1  0
jistěže k tomu modul nepotřebuje, v noteboocích s certifikací G­-sync žádný G­-sync modul není :­-)
Odpovědět1  1
už zase VA panel.... meh. To ten nový Aorus IPC monitor i Gigabyte je lepší koupě než tohle
Odpovědět1  1
to může, ale je otázka jestli chce ? Kdo se bude dobrovolně připravovat o výdělek když nemusí ?
Odpovědět1  1
už jsem si říkal, že ten poslední LG monitor je cool, dokud jsem nezjistil, že podporuje jenom gay­-sync...
Odpovědět0  0
přesně tak, cenovou válku si AMD nemůže dovolit, obzvláště když přihlédneme k tomu že 7nm proces je momentálně to nejdražší co existuje a ceny GDDR6 také nejsou zrovna nízké :­-D Jenže ani tohle nezabrání některým lidem vybájit si levnou konkurenci GTX1080 .....
Odpovědět1  1
konečně zajímavý monitor s IPS a velkým freesync rozsahem :­-­) jsem zvědavý jestli to nebude rebrandované Pixio
Odpovědět0  0
tak tahle situace s HD 3870 opravdu nehrozí :­-­) Cenovou válku si nepřeje žádný výrobce a AMD na to prostě ani nemá prostředky. Nehledě k faktu, že ATI tím tehdy nic nezískala v dlouhodobém měřítku.....
Odpovědět1  4
Polaris GFX 8.0
Vega GFX 9.0

Polaris =­/= Vega

PS: bez urážky, jenom nekritický fanatik může dopředu vychvalovat něco o čem nejsou žádné informace .­-)
Odpovědět2  4
ano AMD v poslední generaci GCN zázračně odstraní všechny bottlenecky této architektury a navýší IPC, které se jim od uvedení Polarisu prakticky nepodařilo zvednout a pak 7nm karta která má jen 2560SP porazí GTX1080 ze staré generace Pascalu na 16nm. Bravo a teď tu o červené Karkulce :­-D
Odpovědět3  3
"Ovšem s ohledem na možnosti 7nm procesu, který dokáže dostat na plochu milimetru čtverečného asi 40 milionů tranzistorů, by teoretický Polaris se 2560 SP měl mít plochu kolem 150 mm2 oproti 232 mm2 v případě už reálného 14nm Polarisu s 2304 SP. Za předpokladu, že by šlo čipy architektury Polaris a Navi výkonnostně srovnávat dle počtu SP, tak by AMD vyrábělo 150mm2 GPU s výkonem GTX 1080, které by nebylo o moc větší než Baffin v Radeonu RX 560 nebo GP107 ­"

Vazne nevim odkud se vzaly tyhle nesmyslne pocty. Cela ta hypoteticka konkurence gtx1080 puvodne vychazela z faktu, ze pujde v podstate o shrinknutou Vegu 64 na 7 nm. Takove gpu ma plny pocet 4096SP. Ovsem kde se vzala myslenka ze gpu s pouhymi 2560SP by mohlo konkurovat gtx 1080 ?? To by muselo u Navi obrovskym zpusobem narust IPC nebo taktovaci frekvence. Ani jedno z toho IMHO nevypada moc realne...
Odpovědět2  7
rozdíl mezi 7 a 9 napohled není tak dramatický, ale rozdíl v počtu vyrenderovaných polygonů je obrovský .....
Odpovědět0  0
"Intel Foveros, aneb budoucnost výkonných čipů je ve 3D?­"

tady ale vůbec nejde o výkonné čipy, naopak takováto 3D integrace kterou Intel demonstroval se týká miniaturních čipů jako jsou mobilní SoC , modemů , atd. :­-­)

velké a výkonné čipy nebude možné tímto zposobem vyrábět kvůli odvodu tepla
Odpovědět1  1
hlavně že z tebe padají perly.... :­-D
Odpovědět0  0
jasně, ono totiž CPU a GPU je uplně to samé ...... :­-D

hlavně že sis sám nakliknul plus pod svůj příspěvek a meleš něco o zaslepenosti
Odpovědět0  0
já vůbec nejsem zaujatý, to si teda pleteš :­-D Já AMD fandím, ale realita je taková že by AMD muselo prosadit zcela radikální změny v softwarovém ecosystému, na kterém v současné době funguje celý herní herní trh, což s jejich podílem na trhu vůbec není snadný úkol. Vzpomeň si na celou snahu s Mantle , jak dlouho to vše trvalo, kolik her bylo ze začátku dostupných pro toto rozhraní ? a nakonec jediná cesta jak celou práci nezahodit do koše byla udělat z toho standart a nabídnout to Khronosu, který na tom postavil nový Vulkan API. Vzpomeň na Primitive Shader u Vegy, který doteď nefunguje. A proč ? právě kvůli softwarovému ecosystému, který obklopuje současné grafické karty. Navíc na tom trhu není AMD samo, je zde mnohem dominantnější Nvidia, ktera když bude chtít, tak celou věc zatrhne ve prospěch vlastního řešení.

Nikdo nepochybuje o tom, že do budoucna to bude ­(možná­) jediné řešení, ale celý ten nápad je teprve ­(co se GPU týče­) v plenkách a oba výrobci musí ještě vyřešit spoustu problémů, které pouhým nalepením malých čipů na interposer nezmizí..... Pak sem napíše příspěvek nějakej fanatik, kterej ti řekne, že MCM je budoucnost a že u NAVI se s tím počítalo, ačkoliv o něčem takovém neexistuje jediný důkaz :­-D No a když tohle někomu napíšeš v diskuzi a vlastně se snažíš jen poukázat na fakt, že lidi záměrně přehlížejí tyhle dost podstatné zádrhele, že tak tě začnou obviňovat, že seš zaujatej :­-D
Odpovědět1  2
adoredTV je něco jako Nostradamus :­-­) , akorát, že v posledním videu si opravdu informace doslova cucá z prstu....
Odpovědět2  1
ja tomu přirovnání rozumím, jen říkám že u GPU to takhle evidentně nefunguje :­-)
Odpovědět1  2