Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Desktopové čipsety v noteboocích ?

3.5.2002, Štěpán Mrázek, článek
Desktopové čipsety v noteboocích ?
Někteří výrobci notebooků plánují použití čipových sad určených pro desktopové sestavy. Jediným možným důvodem pro takovéto počínání je…
Jak již napovídá anotace tohoto článku někteří výrobci notebooků plánují použití čipových sad určených pro desktopové sestavy, konkrétně se jedná o Intel 845G/GL, v noteboocích z nižší až střední cenové hladiny. Do seznamu těchto výrobců patří například společnosti: Dell, Hewlett-Packard, či Toshiba. Jaký je důvod takovéhoto počínání ?

Vcelku prostý, ostatně jako všude jde o peníze :-). Pokud si vezmeme čipovou sadu Intel 845MP (za 35 amerických dolarů) či Intel 845MZ (za 37 amerických dolarů) a připočtete cenu grafického čipu (například od společnosti ATI za 30 amerických dolarů) dostáváte se na úhrnnou částku 65 či 67 amerických dolarů. Naproti tomu čipová sada Intel 845G se prodává za 25 amerických dolarů a již obsahuje integrované grafické jádro (oficiálně se zatím žádné výkonnostní srovnání neuveřejnilo , ale spekuluje se o výkonu přibližně jako u grafického čipu GeForce2 MX).

Pozn.: Uspořit 45 dolarů na ceně notebooku, která mnohdy jen mírně přesahuje 1000 dolarů je už pro výrobce poměrně příjemné.

Co na to společnost Intel ? Dosud nic. Výrobci notebooků dokonce tvrdí, že ovladače pro čipovou sadu Intel 845G obsahují podpůrný program pro notebooky. Jak se celá kauza vyvine je ve hvězdách, podle mého názoru, může být Intel vcelku jedno, zda výrobce použije MP či GL verzi čipové sady. Koneckonců existuje poměrně velké množství notebooků s desktopovou verzí procesoru Pentium 4 a dosud jsem neslyšel, že by Intel proti tomu podnikal nějaké kroky.


Zdroj: Virtual Zone