Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Digital Video Disk nebo Digital Versatile Disk

19.4.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Digital Video Disk nebo Digital Versatile Disk
Vypadá to jako CD, ale není to CD.
Formát DVD byl ve svých počátcích vyvinut se záměrem především pro Video CD, LaserDisc a především pro všechny modely VHS. Specifikace formátu byla schválena v září 1995 největšími výrobci v oblasti digitální videa, jako Sony, Philips Toshiba a Matsushita.

Pod zkratkou DVD si můžeme představit buď Digital Video Disk nebo Digital Versatile Disk. Ve srovnání s klasickým CD-ROM diskem by se na první pohled mohlo zdát , že jsou stejné. Opak je pravdou, ve skutečnosti mají pouze stejný rozměr a to 12". Vše ostatní včetně komponentů a způsobu záznamu na disk je odlišné.

Pro DVD formát se běžně používá dvou různých typů: DVD-Video a DVD-ROM. Rozdíl spočívá právě v možnosti použití, zatím co DVD-Video slouží pro připojení k TV přijímači a přehrátí filmu včetně zvukového doprovodu, je DVD-ROM určen výhradně pro počítačové připojení. Na DVD-ROM discích uživatel nalezne výhradně data, která je možné dále zpracovávat standartními způsoby, zkrátka tak jak jsme zvyklí. Uložení datových souborů je odlišné od CD-ROMů, kde se nachází systém CDFS, naproti tomu pro DVD-ROM je použit UDF systém.

Další rozdíl mezi klasickým CD-ROMem je kapacita disku. Pro CD-ROM je kapacita stanovena na 650 MB dat, což odpovídá 74 min záznamu hudby. U DVD je kapacita závislá od několika faktorů, z nichž tři nedůležitější jsou:

1. Hustota záznamu, porovnání aktivní vrstvy (po patřičném zvětšení) je na následujícím obrázku. Je zde patrný záznam dat, který si můžeme představit v podobě krátkých vybrání, které jsou zaznamenány ve spirále směrem od středu CD disku. U DVD záznamu je situace taková, že na stejnou velikost plochy se vejde více těchto informací, jinými slovy záznam je proveden vyšší hustotou.


Ilustrační obrázek


2. DVD disk může obsahovat dvě vrstvy. Spodní je tvořena polopropustným filmem. Čtení potom probíhá tak, že čtecí hlavička zaostři na bližší nebo vzdálenější vrstvu, to podle toho kde se právě nacházejí požadovaná data.

3. Každý DVD disk může být vyroben jako oboustranný. Tím se dvojnásobně zvětší kapacita, ale je potřeba disk obrátit v mechanice, pokud chceme číst data z opačné strany disku.


Zdroj HWupgrade