Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Nejnovější komentáře
Osobně bych byl pro, aby default TDP bylo 65 W s tím, že by v BIOSu byla volba pro navýšení TDP na 105 W pro ty, co chtějí vyšší výkon na úkor spotřeby. Toto řešení mi dává smysl.
Odpovědět4  0
Tak cpu ti vždy bude brzdit v 1080P gpu, ale dejme tomu, že Battlefield 2042 na 8700K 5GHz a 3600MHZ CL16 nedáš víc jak na 100­-110FPS, kde už je karta 2080 ­/ Ti ­/ 3080 limitovaná a rozdíl ve hře oproti Battlefield V ? Nikde. Jen se změnilo prostředí a grafika mi příjde i relativně stejná.
PC je dneska prostě jenom zlodějna. Vždy jsem byl nadšený z cpu a gpu co výjde, ale dnes to vnímám pomalu spíš jako zbytečné produkty, kde se to spíše uplatní v AI segmentu.
RTX 4000 má sice dobrou efektivitu, ale vsadím se, že RTX 5000 bude na stejném výrobním procesu. Budou ty karty zase pěkně žrát a taková 12900K už ve 1440P možná i při těch ultra detailech to bude brzdit.
Zatím co třeba z Modern Warfare 3 vytáhneš třeba 200FPS, tak výjdou dva díly Call of Duty a jsi na to 130.
Prostě celá optimalizace her zmizela. A mě rozhodně nikdo nedonutí používat ten frame generation, kde ti to vylepší jen plynulost na monitoru, ale latence myši je stejná jako na těch FPS z kterých se to dopočítávalo.
Ale takhle to bylo vždycky, ale ne tak v krátkém intervalu. Dneska pomalu, aby si člověk každé 2­-3 roky kupoval novou desku s cpu, aby dostal vůbec v 1080P stabilně 144FPS v kompetetitvních hrách
Odpovědět0  1
Tak na GDDR7 možme zabudnuť, všetke kapacity si vzala Nvidia pre svoju 5090
Dokonca aj s tymi lepšimi GDDR6 je problem, Tak že len to čo ostalo ako 18­-20Gbps možme počitať, druha vec je cena či AMD skusi podojiť svojich zakaznikov, či to da vyhodnejšie cena vykon, lebo momentalne AMD ma najmizernejšie vysledky predaja od vzniku, podiel na trhu cca 10%?
Odpovědět0  3
ta vaše averze vůči amd potažmo Lise je neskutečná. Aspoň je vidět nějaký pokrok i když tady se zrovna moc nepovedl, ale jde opravit softwarovým zásahem. Já bych se spíše zamyslel nad refreshema intelu, a navíc skoro třema po sobě. Logicky co mohu už po třetí vylepšit? Nebo spíše co jsem vydal ošulené že to šlo vylepšit
Odpovědět1  0
Tohle správně nastavit, to je kumšt a nevím, zda to má dobré řešení. V zásadě je dobré ráno to cpát především do sítě, po poledni ­(kdy je cena nízká až záporná­) vše ládovat do baterky, aby se to pak dalo případně prodávat večer. Jenže pak z toho, co je v baterce, musíte pokrýt to, co jde do sítě, to, co spotřebujete večer, a případě i to, co spotřebujete ráno ­(když není hezky­). To už je potřeba dost velkou baterku, aby se to dalo nějak skloubit. Také to znamená, že to tímto chcete tlačit ke 100 % ­(aby to pokrylo ty tři situace­), což ale zase nechcete z důvodu životnosti. Každopádně zásadní je nervat to do sítě v dobách přebytku, pak se z příčiny problému stane naopak jeho řešení. A chtělo by to software, který by dokázal dobře spolupracovat s předpovědí počasí, aby to dokázal pro dnešek naplánovat s ohledem toho, co se očekává zítra. Vím, že jsou takové, které automaticky pracují s výkupními cenami, ale nevím, nakolik jsou schopné dynamicky upravovat chování s ohledem na odhadovaný stav v následujícím dni.
Odpovědět0  0
Otázkou je, co umře dřív, zda baterka nebo jiná součást. Já teď odstavoval sluchátka ne kvůli baterce, ale kvůli tomu, že guma na kabelu natolik popraskala, že už z toho čouhaly dráty. Ono se to stejně trochu liší směs od směsi a člověk nikdy neví, která tam vlastně je. Obecně je ale dobré to nenabíjet úplně a u většiny typů to ani plně nevybíjet. Jednoduše, když víte, jak dlouho se to bude asi nabíjet, a vzpomenete si na to dřív, než se to plně dobije, tak to klidně odpojte. Ale asi nemá smysl se na to nějak dramaticky zaměřovat a hlídat to, člověk by neměl být otrokem. A jak jsem říkal výše, je možné, že dřív umře “obal” než baterka.
Odpovědět0  0
Přesně. A srovnání s W10.
Odpovědět2  0
Podle mě je to špatný úhel pohledu. Nic nenavyšuje, jen dorovnává to velký špatný. Tj. 24H2 není tak dobrá, ale 23H2 tak špatná. Zajímalo by mě i srovnání s W10. ;­-)
Odpovědět0  0
Mě by zajímal ještě výkon Ryzenů 5000 po této opravě, těm by měla také přinést nějaký nárust výkonu.
Odpovědět3  0
Ono ale tohle není nic nového ani neobvyklého. Zpravidla vždy, když vyjde nová generace CPU, je ta starší výkohnější a nabízí lepší poměr cena­/výkon.
Odpovědět1  0
Ja mam doma 3700x s 2080Ti. Planujem menit az ked dojdu X3D. U mna to zmysel ma mozno uz aj teraz, ale zatial nepocitujem potrebu to menit, lebo nehram az tak super narocne hry na mojom 2 K monitore. Asi ma tie nove gamesti tak moc nechytili.
Odpovědět1  0
Ja som ti na to odpovedal: CPU brzdí GPU.
Odpovědět1  3
Obavam se ze ty hry jsou milionkrat lepe optimalizovane nez firemni a kancelarsky SW. O aplikacich na telefonech nemluve.
Odpovědět1  0
Díky za zajímavý článek. Zrovna řeším, jaká je nejvhodnější strategie využití a prodeje energie z fotovoltaické elektrárny a tohle by mohlo dost změnit obvyklý přístup k práci s baterkami.

Je ale ještě otázka, co s tou baterkou udělá delší vybití. Třeba u olověných akumulátorů dochází při vybití docela rychle k sulfataci elektrod a ztrátě kapacity. Koukal jsem do zdrojového textu a v testech se podle všeho cykluje okamžitě, takže po vybití na 2,5V následuje nabíjení na cílovou kapacitu.

V běžném domácím provozu by normálně mělo smysl prodat skoro celý obsah baterky do sítě při večerní špičce a nechat tam jen nějakou rezervu na noční spotřebu. Jenže pokud bude další den zataženo, tak se baterka moc nenabije. A jestli jí delší vybití bude škodit, nemusí být výsledek dobrý.
Odpovědět0  0
Já se ptal, jak, kde a za jakých okolností se projevuje brždění her kvůli CPU u tebe a v čem tě to omezuje. Neptal jsem se, co píší do testů HWU, nebo GN.
Odpovědět4  0
Nove e­-core maju 4MB cache, narozdiel od 2MB v meteore, takze je uplne normalne ze medzi 2­-4MB tam bude priepastny rozdiel...
Odpovědět2  0
Celkom by ma zaujímalo, ako sa správajú napr. batérie v slúchadlách, ktoré sa po vložení do púzdra vždy nabíjajú na 100%. Asi to nebude pre životnosť nič moc a ďalšie lítium skončí niekde na skládke v halde...
Btw, používam Sony­-C700N, tak snáď to má Sony nejako ošéfované a vydržia čo najdlhšie.
Odpovědět0  0
Znamená to, že CPU brzdí GPU. Stačí si pozrieť recenzie od Hardware Unboxed alebo Gamers Nexus, kde aj v 1440p škáluje výkon procesorov.
Odpovědět1  3
Jako pisu tu stale o zklamani ze Zen 5.

Na druhou stranu pri komplexnosti CPU­/GPU a navazanych myriad kombinaci v ramci x64 ekosystemu je jasne, ze problemy byli, jsou a v budoucnu budou spise pribyvat, nez ubyvat.

Uz jen kdyz se na to podivam uplne zkriplenou BFU optikou ­- 8.315 miliard tranzistoru na 70,5 mm2 CCD u Zen 5. To je 118 milionu tranzistoru na 1 milimetru!!!. Jasne, vim, co je technicky za tim, ale i presto je to pro me magie ­(­(c­) A.C.Clark­) a neprestava me to fascinovat. A ze to drzi pohromade proste nechapu.

Chci tim jen rict, ze je uplne fuk hledat vinika. Proste je normalni, ze AMD trkne az po 3 generacich, ze v budoucnu budou testovat v obyc. admin­/user modu. Proste to i pres tu komplexitu nikoho netrkne, dokud ten propad netluce do oci.

Obecne ­- kdyby se nasel tym, ktery nejakej engine bude optimalizovat 7 let, meli bychom uz davno fotorealismus na monitorech. A ne jen na screenshotech. No jo no, driv byly motorem obmeny hw nesmyslne pozadavky novych verzi Windows­/Office. Dneska to jsou neoptimalizovane hry a neoptimalizovane render programy. Pokazde se najde neco novyho. Je to ticha dohoda ­- vzdyt by vyrobci grafik i procaku prisli na buben :­). Nebo museli trojnasobne zdrazit ­- protoze by se hw obmenoval az po sve smrti ­- tak jednou za 15 let.
Odpovědět1  1