Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dočkáme se někdy ClawHammeru ?

21.10.2002, Zdeněk Kabát, článek
Dočkáme se někdy ClawHammeru ?
Poslední dobou se zdá, že AMD přestává zvládat pozici konkurenta společnosti Intel. Revoluční jádro Hammer, které již mělo spatřit světlo světa, se ale pomalu posunuje a posunuje a v době svého vypuštění již nebude mít tak vysoké ambice, jak se zpočátku zdálo. Může za to i špatná finanční bilance AMD, kvůli které dá společnost v příštím roce více prostoru serverovým procesorům.
Společnost Advanced Micro Devices se v posledních týdnech nachází v obtížné situaci. Když před několika měsíci ohlásila vývoj revolučního jádra s kódovým označením Hammer, zdálo se, že by mohla alespoň částečně ohrozit agresivní vystupování Intelu. Sběrnice HyperTransport, integrované paměťové jádro, architektura x86-64… (bližší specifikace zde). K čemu to ale vše je, když se Hammer dostane na trh příliš pozdě?

Příčiny současných potíží (zasahujících do budoucnosti) leží ve špatně finanční situaci. Protože se AMD nachází ve ztrátě, bude se příští rok koncentrovat převážně na serverový segment. V prvním čtvrtletí roku 2003 vypustí procesory Athlon MP založené na jádře Barton používající 266MHz sběrnici, které se budou prát o pozici v low-endových serverech. Pro vysoký výkon má společnost připravena jiný trumf – AMD Opteron – taktéž na první čtvrtletí, ve kterém plánuje AMD prodat přes 150 tisíc kusů.

Na počátku příštího roku budou vypuštěny další procesory Athlon XP běžící na 333MHz FSB, s jádrem Barton a 512kB L2 cache, které budou soupeřit s procesory Intel Pentium 4 „Northwood“. Původní nasazení ClawHammeru proti Northwoodu na 3,06GHz a 3,20GHz by bylo pro AMD zbytečným mrháním nízkých finančních prostředků, a tak se tento model s architekturou x86-64 objeví pouze v malém množství na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2003. Hromadná výroba desktopových Hammerů se tedy přesouvá až na druhou polovinu roku 2003, což není vůbec potěšující zpráva. V tomto období bude ClawHammer konkurovat již pravděpodobně 0,09mikronovému procesoru Pentium 4 „Prescott“.

Není příliš informací o továrnách, které budou vyrábět Bartony, ale kvůli problémům společnosti UMC s 0,13mikronovým procesem je možné, že se bude zpočátku veškerá produkce koncentrovat v drážďanské Fab30.

Ke konci bych ještě rád poukázal na roadmap ze serveru x86 Secret, o které se v posledních dnech vede dost sporů. Hlavní body jsou dva: Za prvé – podle jednotlivých Performance Ratingů a frekvencí sběrnic se zdají tyto plány poměrně zastaralé (např. nelze zařadit poslední procesor od AMD, Athlon XP 2800+/333MHz FSB). A druhým bodem je pojmenování ClawHammerů jako Athlon DT. O názvu se již polemizovalo hodně a toto nové označení se zdá být jednou z možností. V každém případě ale funkcionáři AMD označili počáteční PR ClawHammeru jako 3400+, takže „> 3000+“ je také další pochybností.

Zdroj: ExtremeTech, X-Bit Labs, The Inquirer