Libi se mi, jak je tam ruzne uvedena "volitelna" opticka mechanika, ovsem do tech zcela pitome navrzenych skrini ji neni kam dat...
Odpovědět1 0
Jsem se prisel podivat, jaky graficky karty se dopurujou a ony tam trapne ani nejsou uvedeny soucasny ceny, ani nikde neni poradny sumar a vubec to formatovani textu je strasny, hlavne ze se nakonci resi prepinace pro mysi a klavesnice.
Odpovědět3 0
Neuvažovali jste o tom tenhle přehled uložit k ledu a spíš udělat nějaké zhodnocení toho, co se prodává v obchodech za prebuildy?
Jako reálně byste cokoliv z toho co je tu uvedené dnes někomu doporučili, byť jen jako základ bez grafiky?
Nevím, podle čeho vybíráte, ale kromě "jasných" komponent si často říkám, proč proboha tohle.
Třeba vybrat desku do top sestavy bez interního USB C headeru je děsný šlendrián. Stejně tak ten coolermasteří kejs bych nechtěl ani zadarmo (za stejné nebo mírně vyšší peníze jsou na trhu mnohem lepší)
A nějaký itx/matx builld s 5600g by tam místo měl mít. Tohle řešení má dost co říci. Očekával bych pak nějakou práci s výběrem desky, kejsu a správně dimenzovaného zdroje. Hodně bych se zaměřil na výběr správných pamětí. Prostě doporučení. Ne nemastný neslaný výběr bůhvíčeho asi jen dle poměru cena výkon.
Odpovědět2 0
Široký a diskutabilní pojem, přesto všechno v základu chybí Windows Pro, nebo alternativní operační systém, nikdy však nezvladatelné Home edice.
V základu chybí dedikovaný TPM čip, který se využije i pro šifrování SSD disku a sníží se režie potřebná k zašifrování dat. Smyslem je ochránit data před odcizením, reklamačním technikem, ... apod.
Odpovědět1 0
sem furt dokola psát. Kategorie NUC je už dáááááááááááávno sto let za opicemi ale redakci to evidentně nezajímá.
Odpovědět1 0
Tak to nepište pořád dokola a zkuste reagovat na to, co jsem v odpovědi napsal už v létě.
Odpovědět0 0
Máte to v příspěvku viz výše... ;-) Stačí se podívat za hranice, co tam (třeba zrovna v té Mindfactory.de) nabízejí. Doprava vyjde přes
https://www.mailboxde.cz/ na 150 Kč, naposledy jsem (druhý!!!) kupoval i s M.2 SSD a ušetřil nějakých 1500 Kč jen na tom SSD, oproti našemu "specifickému" trhu. O tom, že Gigabyte Brix Pro GB-BSi7 tady v té době nenabízel nikdo, raději nemluvě. Případná reklamace jde řešit opačnou cestou bez potíží. Kdybych dal na zdejší "rady", musel bych se obrátit na Bazoš. Mějte se...
Odpovědět0 0
Nic proti zde doporučovaným skříním Fractal Design Define R4 nebo Cooler Master, ale způsob uchycení skel nebo plastů je dost nešťastný. Běžně se závit po častém používání strhne a bočnice už nedrží dobře a vibruje. A mladí gamesnící s bočnicemi cvičí imrvere. Vhodnější jsou sofistikovanější systémy bočnic, jako u In Win 303 apod. Snadný a rychlý přístup, skrze chytře vsazené tvrzené sklo. A dále barva. Už vůbec nenabízím jinou než bílou. Za poslední 3 roky jsem nesestavoval jediný komp s černou skříní. Zvláště děvčata si na bílou hodně potrpí. Nabídka sice není tak bohatá, ale vybrat se dá.
A mimochodem, stále lze bez problému a bezpečně užívat i W7 na novém železe.
Odpovědět0 0
v TOP zostave Ryzen 5900X, a GPU 6800XT alebo 3080 ... co je potom 5950X, 6900XT alebo 3090? UFO? TOP u mna znamena daco ine. Podla mna ta kategoria "pre narocnych" ma zly nadpis. Skor by malo byt nejako ako "MID-TOP" kategoria, alebo "BUDGET TOP".
Odpovědět3 2
Nemusí se brát v potaz pouze nejvyšší výkon, ale také efektivita na Watt, poměr cena-výkon a také dostupnost.
I když to bychom zde pak neměli třeba 11400f, ale 10400f.
Odpovědět1 0
TOP sestava je evidentně brána stále ještě s ohledem na poměr cena/výkon. Běžnému uživateli na práci i zábavu jako TOP 5900x postačí. Ta 4 jádra/8 vláken navíc potřebuje tak necelé procento uživatelů.
6900xt je v základu o zhruba 10% výkonější karta než 6800 xt. Jenže stojí o třetinu více, což z ní dělá HW prodejný pouze těm, co cenu vůbec neřeší a kteří musí mít pocit, že mají to nejlepší, co daný výrobce nabízí. Ono přetaktováním 6800 xt se dostanete na +- výkon základní netaktované 6900 xt a ušetříte víc než 20 000kč.
Oproti tomu taková 3090 už za ty peníze smysl dává hlavně někomu, kdo potřebuje grafiku i na práci.
5900x, 6800xt nebo 3080 opravdu není budget, ale top. Že existují i dražší modely neznamená, že je musí uvést do DOPORUČENÝCH sestav.
Odpovědět0 0
Pokud kupovat nemusíte (smrt HW) tak doporučuji šetřit, nebo utrácet za jiné věci než HW.
Pokud kupovat musíte, tak upřímnou soustrast.
Odpovědět4 5
WTF? To je co za prispevok?
Preco by niekto nemohol utratit peniaze za HW? Niekto si kupuje drahe bicykle, motorku, niekto drahsie (nove) auta, kazdy si kupuje co chce a za kolko chce. Kazdeho bavi nieco ine.
Ak to bolo myslene len na GPU, tak tam suhlasim, pockat este par mesiacov (mozno pol roka) asi za to stoji, kedze ceny GPU su hrozne predrazene.
Odpovědět4 1
Kupovat si dneska PC bez GK je jako kupovat si motorku bez kol.
Odpovědět1 2
Generalizujete, aniž byste zvážil skutečné potřeby. Budeme-li se bavit o domácnostech, nepřekvapilo by mě, kdyby potřeby 60-70% pokryl integrovaný grafický čip, nebo APU s výkonnějším čipem, na kterém si lze zahrát i nějakou tu hru.
Odpovědět2 0
NAS, diskové pole a pod. jsou docela pomalá zařízení. A připojit si NAS pomocí 40 Gbps je docela nákladné.
Lepší řešení je připojit NVMe jako raid 0 a použít na systém a datové disky přes HW RAID řadič přímo do sběrnice PCIe x16 v MB v PC skříni.
Odezvy a rychlosti jsou v oproti NAS nesrovnatelné.
Nevýhoda je, že to chce socket 2066 a procesor s 44/48 linkami, protože v PC je ještě grafika, která zabere 16 linek.
Do NAS patří data, na která nespěcháme. A do HDD/SSD pole data uživatelů (např. cestovní profily AD), které nemohou mít u sebe.
Odpovědět0 3
Nejsou oni trochu mimo, že mají potřebu sdělovat světu rozdíly mezi NAS kou a interním raidem NVME disků?
Co nám objasní příště? Nevýhody autobusu v závodech formule, nebo naopak překážky městského provozu pro sportovní vozy?
Dále by si ctihodní mohli zjistit, aby ze sebe nedělali úplného vola, že třeba x570 socket nebo cokoliv pro trko má linek dost na provozování i takového nepěkného raidu, jako je ten s číslem 5
Dále jsme toho názoru, že jen hovado nebo hardwarový onanista teoretik použije raid 0 z flash disků na jakákoliv kritická data. Na TEMP dobrý, případně místo obrovského swapu též akceptovatelné, ale na cokoliv jiného je to zhovadilost a kohokoliv, kdo by mi podobné řešení nabízel bych nakopal zepředu do prdele.
Odpovědět3 0
Pro většinu smrtelníků je raid 0 s NVMe zbytečně drahý luxus z jiné dimenze. Na to, že když už má někdo NAS, tak tam má multimediální obsah.
Odpovědět3 0
Stejne jako moji predrecnici, tohle moc nechapu. Ten pripad co vy popisujete je samozrejme mozny, ale reseni pres NVMe neni nejlepsi. Pokud potrebuji opravdu SUPER maximalni rychlost a odezvu, tak volim desky kde muzu dat hodne pameti a jedu rovnou pres RAM disky.
Jinak doma jsem si zridil na stanici RAID 0 slozeny ze 4 klasickych SATA3 SSD, ale pouzivam ho jen jako vyrovnavaci pamet pro pripojeny NAS. Casto otvirana data (napr. aktualne resene projekty) jsou tak ulozena v tom lokalnim bufferu a okamzite nactena zatimco to ostatni jede pres sit z NASu. Ale ze bych ten buffer mel primo jako samotny NAS, to si predstavit nedovedu, uz jen kvuli velikosti.
Odpovědět1 0
Doplnil bych svůj příspěvek, zjistil jsem, že druhá část zmizela a tak příspěvek přestal dávat smysl a pisatelé s v reakcích právem rozčilují...
RAID 0 na NVMe se systémem, pracovními programy a soubory je samozřejmě možný jen v případě, že je kvalitně a on-line vyřešeno zálohování. Jakýkoliv další RAID v PC samozřejmě není záloha. "Zálohovat" můžete na NAS, případně na OneDrive nebo obdobný disk. Ještě lépe na pásku. (což dělám já).
Nezpochybňují, že nejlepší možnost je RAM disk, jen desek, které umí v mém případě 1,6TB RAM, moc není a bohužel takové množství potřebuji na programy, pracovní soubory a systém.
Pokud, stejně jako já, nemůžete použít RAM disk, tak si práci se se systémem na zálohovaným NVMe RAID0 zkuste. Ta rychlost za to stojí.
Jen si nezapomeňte předem prověřit, že váš disaster recovery plan je plně funkční. V případě katastrofy nebude vadit, že data z NASu taháte cca 100x pomaleji, než když je máte v PC. Při běžné práci to ale vadí zásadně.
Odpovědět1 0
Jen tak v rychlosti sem nakoukl na TOP sestavu a OSOBNĚ bych změnil pár věcí.
RAM bych dal se sudým časováním ,liché se používá u intel platfromy.
Po zkušenosti se Sapphire 5700XT bych zvolil MSI TRIO ,což jsou dnes nejpovedenější edice i u NVidie. (sám ted mám 6800XT) Nicméně chápu že člověk je rád že něco sežene a ještě tak aby si vybíral..
Taky doporučím Case Phanteks Eclipse P400A , tato značka se začíná dost prosazovat.
https://www.phanteks.com/Eclipse-P400A.html
korbendalasCZ na czc je 5600X skladem už dlouho
Odpovědět0 0
U Nvidia 30xx karet neni TOP MSI TrioX, ale ASUS TUF/STRIX.
Odpovědět0 0
Minimálně tento odstavec píšící o "vykopávkách" již je zcela mimo aktuální situaci trhu a HW, například o víkendu jsem si objednal (musel jsem z Německa, u nás tahle kategorie u prodejců moc nejede)
https://www.gigabyte.com/Mini-PcBarebone/GB-BSi7-1165G7-rev-10#kf což vyjde se vším všudy + / - jako výkonný NTB. A na cestě v blízké budoucnosti jsou i NUC11..... Takové "rady" si dejte za klobouk.
Odpovědět2 0
Bohužel může člověk do diskuse psát horem dolem, ale ono se stejně nic nezmění. Minimálně tato kapitola je "out" už delší dobu.
Odpovědět0 0
Víte, že reagujete na příspěvek z března, že? Kapitolu s NUC aktualizuju, ale jejich nabídka je bohužel slabá. Modelů s Ryzeny je navíc jen pár a nejsou dobře dostupné a co se týče NUC 11 s 10nm Intely, ty se na trh dostávají až v tuto dobu. NUC 10 tam máme a pak k nim starší modely kvůli zaplnění cenového spektra. Tak navrhněte, co dalšího by tam šlo přidat?
Odpovědět0 0
To, co už máte na stole (pod stolem). Díky výpadkům výroby, těžařům a masívní poptávce, zaplatíte příliš mnoho.
Odpovědět5 0
ted je vsechno kvuli tezarum vyprodany, tak nezbejvá čekat než to naskladní (kdo ví jak dlouho to bude) nebo koupit komplet
Odpovědět0 0
jinak souhlas wd green je špica
Odpovědět0 0
Nabízím GTX 1050, za 2500,-.
Berete někdo?
Odpovědět0 0
doporučovat Samsung 870 QVO? Vážně? Předražený shit... Má QLC tomu bych se obloukem vyhnul... Proč ne třeba WD Green? Má TLC (což je oproti Samsungu plus), je levnější (opět plus) a stejně rychlý...
Odpovědět5 1
protože kvůli situaci na trhu je jedinou možností koupě hotové sestavy.
Odpovědět4 1
přesně tak zrovna sem se odhodlal ůsložit pc sestavu a všechno v čudu. nezbejvá než koupit hotovou nebo čekat kdoví jak dlouho než budou nový komponenty
Odpovědět0 0
Sorry ale doporučovat něco co je v týhle republice v podstatě nesehnatelné je první věc nad kterou by se měl autor zamyslet (nesehanl sem 5600X ani přes SWS ani přes TechData, o malopordejcích jako ALza a CZC ani nemluvim) a druhá věc, je výběr komponent, na home deska s čipsetem B450 fajn, ale proč na GAME musí bejt B550 kuli PCIe 4.0? zbytečnost karty to nevyužijou, kuli PCIe linkám? rozdíl jsou dvě linky. Prostě autor došel k názoru že když je to herní musí to bejt dražší.
Odpovědět5 2
Myslím, že by bylo na čase tuto kategorii upravit na úroveň doby, Intel Coffee Lake již jistě není posledním výkřikem CPU, které by připadaly v úvahu... ;-)
Odpovědět0 0
Chápu, že takový článek je asi potřeba vydat, ale doporučovat koupi grafických karet za tyto ceny? Spíš bych tam napsal, že v současné situaci kupovat grafiky za tyhle cenu jen v nejnutnějších případech. Jako doporučit RTX3060 za 15 tisíc? To je trošku přes čáru.
Odpovědět6 0
Pokud nepotřebuješ teď, tak si nekupuj cca tak rok, ale pokud potřebuješ kup si hned i předražené. Bude hůř a budou stát ještě víc. Zažil jsem to před první "zlatokopeckou horečkou", ale to se mi podařilo koupit tehdy novou grafiku těsně než se začalo šílet a ta samá grafika stála pak dlouho o půl i více. Já si teď koupil před 14-ti dny Sapphire NITRO+ Radeon RX 6800 a jsem spokojen. Teď kupuji Ryzen 5 5600X a vybírám si desku a paměti. Zbytek mám na současným komplu, kde zatím jede ta nová grafika s Ryzenem 5 2600X. Nahradila Vegu RX 56.
Odpovědět4 0
odporucat dnes kupu danych grafickych kariet je asi ako "dobry den, som hladny, kde sa mozem najest?" " v lubovolnej restauracii" Nevadi, ze vsetky su pre covid lockdown zavrete.
Odpovědět3 2