Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od dp
Jaké je prosím tovární nastavení napětí jádra u této GTX 580 SOC ­(aneb je stejné jako u referenční verze­)?
Odpovědět1  0
Stejnou architekuru, s jakou přijde v desktopech Conroe, budou mít v servrech a ­"pracovních stanicích­" nové Xeony řady 51xx s jádrem Woodcrest. Přitom tyto procesory mají být uvedeny už 26. června ­- tedy měsíc před desktopovým Core 2 Duo! Navíc nejvýkonnější model 5160 běží na 3.0GHz ­/ FSB 1333MHz a má mít TDP 80W. To by také mohla být odpověď na otázku, zda nová architektura zvládá i vyšší frekvence. Jinak podle roadmapy intel zatím plánuje uvést ještě do konce roku modely E6800, E6900 ­(2.93 a 3.2 GHz s FSB 1066­) a i onen ­"supervýkonný­" X6900 ­(3.33GHz a FSB 1333 s TDP 95W­).
Vzhledem k obligátní ceně procesorů řady Extreme ­- 999 USD je také velmi zajímavé cenové srovnéní, kdy Xeon 5160 ­(3.0GHz­/1333MHz­) má stát 871 USD zatímco X6800 ­(2.93GHz­/1066MHz­)
právě oněch 999 USD. Celou sestavu s novými Xeony ale ze začátku dost prodraží použití FB­-DIMM pamětí ­- i když co do výkonnosti ­(přenosová rychlost až 21GB­) a kapacity ­(max 32 GB RAM­) je to také o generaci dál.
Velice zajímavé srovnání nových Xeonů se starším typem a s Opterony je na http:­/­/www.intel.com­/performance­/server­/xeon­/intthru.htm
(uznávám ale že se jedná o stránky intelu­).
Odpovědět0  0
I když bylo cílem testu porovnat obdobné typy chladičů Zalmanu a Primecooleru, je škoda že v testu chybí právě nový Zalman VF900­-Cu. Jeho cena je jen o málo větší než VF700­-Cu, ale výkonem je o generaci dále. A pokud už uvádíme ono okřídlené ­"nejsem tak bohatý abych si kupoval levné věci­", pak nový Zalman je právě jednou ze těch nejlepších řešení.
Odpovědět0  0
První specifikace DVI 1.0 určovala maximální rozlišení na 1600x1200 a počítala s max. piel frekvencí 165MPix­/s ­(což zase odpovídá 1600x1200­/60Hz­). Tomu také odpovídala max. frekvence první generace TMDS ­(Transition Minimized Differential Signaling­) 165MHz ­- např. externí čip Silicon Image SiI 1162. Některé karty s integrovaným TMDS v GPU však nemuseli podporovat ani toto rozlišení. Dnes už ale nová GPU ­(jako G70 nebo R520­) eventuelně externí čip SiI 1172 podporují max. frekvenci TMDS až 225MHz a rozlišení 2048x1536. Pro podporu ještě větších rozlišení ­(např. Apple Cinema Display s 2560x1600­) se pak používá takzvaný dual link ­- tj. zapojení přes dvě DVI. Dual Link podporují ale pouze grafické karty, které nejen že obsahují dva DVI výstupy, ale hlavně kombinují na sobě jeden integrovaný TMDS v GPU a jeden externí čip ­(např. právě ten SiI 1172­) nebo rovnou dva externí čipy.

Jinak ten S2110W je už jako testovací vzorek nějekou dobu i u distributora v ČR a vypadá opravdu dobře. Jeho technickou specialitou je právě ono přímé ­- neboli zadní podsvícení a má také dobrou cenu ­- cca 28tis. Kč. Opravdovým skvostem pak bude jeho větší bráška ­- S2410W s rozlišením 1920x1200!
Odpovědět0  0
V podstatě všechny Vaše výtky řeší ASUS DiGiMatrix ­- viz http:­/­/www.asus.com­/products4.aspx?modelmenu=1&model=86&l1=1&l2=4&l3=0 . Jen pro přehled Front panel: 4xUSB 2.0, Card Reader ..., Rear panel: 4xUSB 2.0, S­-Video ­(TV­-In­), HDTV S­-Video ­(TV­-Out­), 2x RJ45 LAN ­(10­/100­/1000­) ...atd. Navíc WiFi a dálkové ovládání, a konečně vypadá také velice pěkně :­-­) Jinak s tvrzením ­"o žádný zázrak nejde, a to hlavně díky naprosto tragickému výkonu ve 3D­" zásadně nesouhlasím ­- takové hodnocení sem totiž vůbec nepatří !! To je jako by jste napsal, že běžný Ford Tranzit má naprosto tragické zrychlení z 0­-100km­/h nebo že má Škoda Superb minimální užitnou hodnotu neboť se do ní nevejde ani jedna jediná celá europaleta. :­-­(­( Takže konkrétně, hlavně ten DiGiMatrix určitě není jen pro nenáročného uživatele ale naopak, ve spojení s dobrým bezdrátovým setem klávesnice a myši je to ideální PC pod velkoformátový LCD nebo plasmový panel atd. ...
Odpovědět0  0
Kdybych chtěl elegantní, tekříkajíc luxusní malý bareboun a někdo mi přinesl tohoto řvoucího skřeta s dírou v boku a na čele asi bych ho vyhnal :­-­( Není asi účelem takovéto sestavy aby byla na všechno ­- do konstrukční kanceláře nebo na DTP bych si určitě vybral klasickou ­"BigTower­" stanici s dostatečnou možností rozšíření, podporou vícejádrových CPU, s velkou stabilitou a pod. A byla by mi asi na nic TV karta a dálkové ovládání :­-­)­) Naopak jako domácí ­"mazlíček­" na internet, hry, přehrávání DVD na velké TV ­- to by stálo za to, ale zase ba musel být dost tichý, určitě by se hodila ta čtečka karet místo ­"díry ve zdi­" atd. ... Jinak ta směs toho příslušenství ­- no pardon ale to je ostuda! Jen to co zrovna dostal výrobce zdarma ­- a jen si to přeberte: průvodce instalací ­(anglicky­-čínsky­), rychlý průvodce instalací ­(francouzky­) atd. ...
Odpovědět0  0
Pokud jde o tuto konfiguraci, pak má fotr v podstatě pravdu. Já osobně bych dnes už NB s i855PM ale nebral ­- leda tak na psaní a na to je zas té grafiky škoda. Rozhodně lepší volbou je NB s i915GM. Zásadní rozdíl je jednak v paměťovém řadiči ­- jednokanálový DDR 400 ­(max. 3,2GB­/s­) oproti dvoukanálovému DDR2 533 ­(8,6GB­/s­), což je mimochodem ještě o jednu třetinu větší výkonostní rozdíl než rozdíl uvedený v článku mezi pam. řadičem Semprona socket 754 a Atholona socket 939. A dále je zásadní rozdíl právě v použitém rozhraní pro grafiku ­- AGP ­(jen 4x !­) oproti PCI­-E x16, což semo o sobě není ani tak podstatné, jako to že se zde používají novější grafické karty ­- např.GF6600 a pod. ­(existují zde i NB kde je možně grafiku vyměnit, resp. místo integrovaného GMA900 zasunout jinou grafiku­)... No a u tohuto řešení už existuje i zásadní rozdí mezi současným Celeronem M a Pentiem M ­- Celeron podporuje jen FSB 400MHz kdežto nová Pentia M řady 7x0 podporují FSB 533MHz, a to už dává znatelný výkonový rozdíl!
Pak je tu obecně ještě jedna věc, i když spíše obchodního rázu. Když použijete Pentium M + čipset i855 nebo i915 + intelWiFi ­- pak můžete pro NB používat označení a logo intel Centrino, s Celeronem M toto neplatí!
Odpovědět0  0
Opravdu dobrá analýza výkonu se správně vybranou řadou CPU. Dovolil bych si ale nesouhlasit s tím, že zcela dostačující FPS u her je 25. Je to určitě jiné než u TV, za optimum se zde bere až tak 60 FPS. Jinak ale naprosto souhlasím s tím že běžně uváděné průměrné FPS není zdaleka tak důležité jako spíše jeho minimální hodnoty! Celkový závěr by také mohl být jednoznačnější ­- na opravdu náročné použití při 3D modelování, zpracování obsáhlých databází, hraní nových her v nejvyšší kvalitě ­- na to už Sempron prostě nestačí, jinak je ale postačující volbou za dobrou cenu.
P.S. ­- velmi zajímavé by bylo provést obdobné porovnání i u současného Celeronu a P4 :­-)
Odpovědět0  0
Nejspíše jste se spletl a šlo o model S2110W ­- v podstatě jde ale jen o jeho menšího brášku s rozlišením 1680x1050 oproti 1920x1200 u toho S2410W. Jinak ale tyto nové modely obsahující už zadní podsvícení jsou opravdu excelentní, a právě ten S2410W bude představovat novou úroveň práce v CAD, GIS a nebo i doma na prohlížení videa v nejvyšším HDTV rozlišení ­(1920x1080­)!!
Řadu SlimEdge monitorů EIZO pak ještě v brzké době doplní model S2100 21­"(1600x1200­) takže se máme opravdu na co těšit :­-)
Odpovědět0  0
Právě ta 6800 má větší spotřebovaný výkon ­- a tedy právě ona prověří chladiče více. To že s ­"referenčním­" chladičem dosahuje Vaše 6600GT vyšších teplot je dáno pouze použitím horšího referenčního chladiče než používá ona 6800.
Odpovědět0  0
Pěkný a užitečný test který musel dát také hodně práce. I když asi není možné testovat všechny VGA chladiče co se zrovna vyrábějí, základní přehled z našeho trhu tady je ­- díky za něj !
Z jiné strany si myslím, že ačkoli se decibelmetry zrovna nepovalují na každém rohu, přece jenom by šel snad někde zapůjčit a hluk by se dal i změřit a nejen ještě dnes hodnotit systémem tichý­-­-řvoucí.
A už dnes by bylo možné nahrát zvuk jednotlivých chladičů a přiložit ho k testu ­(zvláště dobré pro rejpaly kterým jde i o tón zvuku­).
Jinak bych doporučoval si z dua Primecooler ­- Zalman 700 vybrat raději toho Zalmana. Je opravdu kvalitní a dlouhodobě spolehlivý ­(srovnej např. dokonale zbroušená spodní hrana, pasivy na paměti do mírného vějíře ­- snaha o vyšší vyzařovací plochu, větráček sice nesvítí ­- ale zato je lepší­). Zalman mimo jiné dosahuje stejného výkonu s méně žebry ­- je tedy i o něco méně náchylný k usazuvání prachu uvnitř růžice ­- jinak známé to bolesti takto řešených chladičů. Rozdíl ceny je pak vzhledem k ceně karet pro které jej použijete a době použití ­(jednou za život karty­) ­- naprosto zanedbatelný !!!
Odpovědět0  0
dp (23) | 12.9.200514:15|Novinky od ASUSu
0 Bright dot znamená žádný ­"vysvícený­" vadný bod. Vzhledem k tomu že např. u technologie S­-IPS vadný bod nesvítí ale je stále černý, pak to není nic zcela mimořádného ­(ve výrobě se v podstatě jen navíc otestují vadné subpixely a následně se deaktivují jejich složky aby např. bod nesvítil jen zeleně­). Na takovémto panelu lze tedy občas nalézt tvz. ­"černé­" pixely ­- což vadí podstatně méně ale také to není předmětem záruky!!!
Odpovědět0  0
Mne by ale celkem zajímalo i porovnání s takovým Thermaltake Tower 112 resp. 102 ... ­(už tady také v testu byl ­- ale v jiné konfiguraci, a to se těžko srovnává­). Osobně jsem párkrát použil tento typ v kombinaci se dvěma 9cm tichými větráčky a odvodem vzduchu z case hned ze zadním větráčkem ­(průtokový systém­) ­- a chladilo to skvěle při téměř neslyšitelném provozu.
Odpovědět0  0
Hlavní použití ­- právě grafika ­(DTP a pod.­), naprosto ideální pro veškerou práci s dokumenty a web design. Kde dnes za tuto cenu dostanete 14­-bit LCD?? Jinak, protože údaje od výrobce zase sedí, tak je to i na video naprosto v pohodě a PiP je rozhodně zajímavá věc. No a grafik který si zvykl častěji natáčet monitor aby mohl zkontrolovat a doladit celou stránku a vždycky musel ­"lovit­" v menu potřebné přepnutí zobrazení myslím hodně ocení i unikátní autorotaci obrazu...
Odpovědět0  0
Jediným řešením jak postavit PC se ­"SLI­" s procesory intel rozhodně není Alienware ­- jednak proto že takovou desku nabízí také Ilwill ­(DN800­-SLI ­), a jednak proto že Alienware vůbec základní desky nenabízí ­- nabízí pouze kompletní PC a mainboardy používá nejspíše právě Ilwill.
Odpovědět0  0
Někteří distributoři u nás v čechách ji už mají na skladě za cca 1700,­- bez DPH.
Odpovědět0  0
Odkud pochází prosím tato informace? Jediná informace o použití takzvaného ­"ULTRA Copper Coolingu­", kterou jsem zatím získal, byla z MSI Press centra datovaná 15. 4. 2004 ­- tedy hned po uvedení čipu NV40. Později ale začala MSI dodávat na trh naprosto standartní referenční kartu NX6800 Ultra­-T2D256 ­- jak je i na obrázku ­(byla už i v testu v ČR­)! Dočkáme se tedy nějakého skutečného ULTRA Copper Coolingu??
Odpovědět0  0
Ty ovladače se jmenují StarStorm ­- hvězdná bouře a ne písečná bouře :­-­)­)­) Jinak n´Vidia ForceWare v 56.72 jsou zcela oficiální ovladače umístněné na www.nvidia.com !! Ty ­"alternativní ovladače­" jsou navíc vlastně jen ty samé ovladače, ale vnitřně jinak nastavené a s některými odemčenými funkcemi ­- obdobných výsledků lze u oficiálních ovladačů dosáhnout např. použitím nVHardPage. Netvrdím že stejných výsledků ­- nevím jestli neoperují i s funkcemi na které třeba nVHardPage nadosáhne. Tohle by ostatně mohlo být téma na pěkný test :­-)
Odpovědět0  0
Ty informace jsou třeba na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět0  0
Neříkám že jste to udělali zbytečně, že jste žabaři a vůbec ne že by jste to měli zabalit :­-­( A taky vím že jste tomu věnovali spoustu času. Jde mi ale hlavně o to aby ty testy byly ke všem kartám naprosto fér!! A taky aby testy pokud možno šli více k podstatě věci. Což vůbec nemusí znamenat další desítky a desítky testů a grafů, protože méně je někdy více. Tedy konkrétně:

ad 1­) Já rozhodně nejsem žádný fanatický přetaktovávač který přetaktuje i senzor optické myši ale pokud testujete něco takového jako HIS R9800Pro ICE­-Q nebo Sapphire R9800XT UE pak je prostě nefér je nepřetaktovat protože jinak proti tuctovým R9800Pro resp. R9800XT nic víc nenabízejí ­(a pokud roztřídíte karty i jen podle nepatrného rozdílu výkonu pak i mezi těmi tuctovými mohou skončit jako popeky­). Jinak takové množství různých chladičů na kartách stejné třídy přímo láká k tomu ověřit jejich účinnost, hlučnost, dosaženou teplotu ­- a jak lépe než při OC. Bez toho pak stejné karty skončí v mlze ­"téměř­" stejných výkonů.

ad 2­) Stejný výkon stejných karet ­- to je oč tu běží!! Je správné říci že třeba Triplex 9800XT a PowerColor 9800XT mají rozdílný výkon, protože jsme změřily, byť zcela nepatrné výkonnostní rozdíly, nebo je spíš pravdivější říct že jsou to ÚPLNĚ STEJNÉ karty a nepatrný rozdíl výkonu jde pouze vrub chybě měřění ­- kdy ani dva testy spuštěné po sobě nedávají úplně stejné výsledky? Tohle přece vůbec není o množství měření ­- to je o analýze výsledků. Pokud máte konkrétní informace čím se tyto karty technicky liší opravdu rád se je dozvím. Jinak takhle ­"podobných­" karet ­(a tady už nejde jen o tvz. referenční vzhled­) malonákladové série R9800XT je hodně ­- i Hercules který si jinak potrpěl na vlastní vzhled takovou ­"dělal­". Ono by vlastně o nic nešlo, kdyby jedna karta prodávaná pod značkou Triplex nezískala výkonnostní ocenění a druhá, ta samá prodávaná jen pod jinou značkou neskončila až třetí v poli :­-­( Proto jsem taky tvrdil, že kdyby jste vzali dvě stejné karty, tak by vám také nevyšly na ­"tisícinu­" stejně ­- to snad není třeba ani zkoušet. Prostě si to ocenění zaslouží ta i ta.

ad 3­) Samozřejmě že si každý koupí tak vybavenou kartu jak sám potřebuje. Jak to potom ale chcete prosím objektivně obodovat a porovnávat?! U výkonu je to úplně jasný. Čím větší, tím lepší. Ale tady? Je lepší tisícovka v kapse, špičková hra nabo průměrná zvukovka. Asi jak pro koho.
Jinak co se toho Gainwardu FX5900U GS týče ­- tak ten co jste testoval byl nejspíš jednou z prvních referenčních karet NV35 ­(FX5900U­) kterou téměř všichni výrobci už dávno, hned po uvedení, opustily a která sklidila nemalou kritiku ­- právě ten hlučný chladič, zabírá 2 pozice atd., každopádně i daleko lepší následníci této karty se už také nevyrábí a nahradila je další verze s NV38 ­(FX5950U­). I ten samotný Gainward XP 1600 Golden Sample se vyráběl nakonec v jiné variantě a dnes se dělá tuším XP 1800 GS! Takže tady vám podstrčily spíš nějaký výprodej ne? ­(jen mimochodem ­- nejsou u toho Gainwardu v testu dodnes špatně hodnoty frekvence GPU a RAM­)

ad4­) Ty R9800Pro mají teď prostě dobrou cenu. Jasně že to nikdo dopředu nevěděl, ale upravovat testy taky není vůbec potřeba ­- tam ty karty přece jsou a je celkem jedno jestli v Mainstreamu nebo jinde.
Odpovědět0  0
Celkem pěkný a vyčerpávající přehled :­-­), ale vždy když vidím testy z takzvaného ­"Entry Level­" segmentu, říkám si že je škoda že autoři většinou pro porovnání nezahrnou i takřečené ­"integrované grafiky­". Co se výkonu týče, tak se takovéto řešení blíží levnějším kartám z tohoto segmentu a přitom umožňují zvolit si 3D výkonnostní třídu jakmile to situace ­( třeba finanční... ­) dovolí. Zajímavý výkon by navíc už zanedlouho mohl přinést čipset 915G...
Odpovědět0  0
Pěkný přehled, snad první takový na českých stránkách! Pro doplnění by jinak bylo dobré třeba hned zařadit takové aplikační benchmarky jako Return to Castle Wolfstein nebo Tomb Raider: The Angel of Darkness a já bych se přimlouval i za IL2 FB, ale je také jasné že takto by těch testů v budoucnu mohli být desítky a je třeba vybrat ty používanější a lepší... Také by stálo za úvahu postupně a stručně doplňovat popisy jednotlivých testů a do budoucna by se z toho mohl vyklubat i jakýsi základní link všech co se začínají zajímat o grafický výkon jejich PC milášků :­-­) A abych si rýpnul, pokud SH recenze a testy vlastně také živí, a pokud věříte tomu že Aquamark3 se velmi brzy začne používat všemi servery a časopisy ­(jako že se tomu tak už děje­), pak by nebylo třeba tak od věci si ho dokonce i koupit :­-­)­)
Takže mne vlastně napadá že pravidelně vždy je dobré uvádět v jakých verzích je test k dispozici ­(demo, plná...­) a eventuelně kolik stojí. Nejlepší by asi bylo to napsat až na samý konec popisu, někde před linkem na stažení.
Jinak opravdu užitečný přehled, díky za tu práci!
Odpovědět0  0