DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
19.8.2019, Jan Vítek, aktualita
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Nedávno sice s cenami pamětí DRAM zahýbala nejistota daná novými vývozními opatřeními, které se týkají zboží putujícího z Japonska do Jižní Koreje. Nicméně to byla jen krátká epizodka v celkovém vývoji. Dle DRAMeXchange totiž ceny DRAM za druhý letošní kvartál klesly o deset procent a problematičtější vývoz z Japonska nebude sám o sobě stačit na to, aby překonal efekt snižující se poptávky. V druhém kvartále pak klesaly především ceny serverových a pak i spotřebitelských DRAM, a to o cca 30 procent, a to s výjimkou mobilních modulů, kde byl pokles cen jen 10 až 20 procent.
Pokles cen tak má dle DRAMeXchange v aktuálním kvartálu pokračovat a zasáhne především společnosti Samsung, SK Hynix a Micron, které se dočkají nižších tržeb i marží. Aby se něco změnilo, musela by opět nastat nějaká mimořádná událost, anebo by se náhle musela zvednout poptávka na více trzích najednou. To ostatně platí také pro NAND Flash.
Cena pamětí NAND Flash zůstala na podobné úrovni jako v prvním kvartálu, a to především díky trošku vyšší poptávce napříč segmenty a především pak kvůli výpadku proudu v továrně firmy Toshiba, což stačilo akorát na to, aby se zastavil pokles ceny. Cena za gigabajt ale bude dále spíše klesat, jak firmy ve snaze být konkurenceschopné najíždí na novější procesy s více vrstvami, a tedy i vyšší paměťovou hustotou.
Dopad výpadku v Toshibě ovšem mohl být mnohem výraznější, což nebyl jen díky tomu, že firmy mají naplněné sklady. Na druhou stranu zase aktuálně hrozí to, že ve třetím kvartálu bude poptávka výrazně horší než před rokem, a to kvůli "geoekonomickým konfliktům", což můžeme přeložit jako obchodní válku mezi USA a Čínou s dalším kolečkem zvyšování cla.
Co se týče cen DRAM v našich obchodech, pak ty zhruba do června skutečně klesaly, ovšem od té doby jsou stále stejné a někde i mírně vyšší, alespoň co se týče 16GB DDR4-3200. Nelze přitom očekávat, že by se měly v dohledné době nějak výrazně měnit. Něco podobného platí i o SSD s tím, že na trhu s nimi je pohyb daleko rozmanitější s tím, kolik různých typů existuje.
Zdroj: Tom's Hardware