Drony na Vanuatu začaly doručovat vakcíny
22.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Ostrovy na Vanuatu začaly využívat dopravu pomocí dronů pro transport vakcín. Zdejší terén je totiž velmi náročný a přeprava vakcín složitá a značně nespolehlivá. Nově by vše mělo jít mnohem snáz.
Drony nejsou určeny jen pro zábavu, ale jsou také důležité při různých záchranných akcích nebo pro lékařské nasazení. Nedávno např. v USA vyzkoušeli přepravu orgánů pro transplantaci pomocí dronů, nyní se o něco podobného úspěšně pokusil UNICEF a společnost Swoop Aero na ostrovech Vanuatu. Nešlo ale o orgány, nýbrž o běžné očkovací látky. Ty vyžadují přepravu při určitých teplotách, což je ve zdejších podmínkách velmi náročný úkol. Po zemi to často vyžaduje přecházení řek a hornatý terén nemluvě o vysokých teplotách, doprava pomocí lodí často ztroskotá na špatném počasí.
zdroj: Unicef Pacific
Drony sice také nemohou létat v jakémkoli počasí, nicméně jsou rychlejší a méně závislé na externích poskytovatelích. V tomto případě jde o již zmíněnou australskou společnost Swoop Aero. První let byl dlouhý okolo 40 km s počátkem v Dillon’s Bay na západě ostrova a cílem v Cook’s Bay na východě, přičemž trval jen 25 minut. Tato destinace je těžko přístupná a na očkování zde čekalo 5 žen a 13 dětí. O ně se stará sestřička Miriam Nampil a první očkovanou byla jednoměsíční holčička Joy Nowai. Zdejší zdravotnické organizace, vláda a UNICEF si od projektu slibují lepší proočkovanost, neboť přibližně 20 % dětí se nedostane k základním očkováním kvůli těžko přístupnému terénu.
zdroj: Jason Chute/Unicef Pacific
Nejde sice ani zdaleka o první doručování lékařských potřeb pomocí dronů, nicméně je to poprvé, kdy si vláda nějakého státu k tomuto najala soukromou společnost. O zakázku zde soutěžily dvě společnosti, vedle vítězné Swoop Aero to byla ještě společnost WingCopter. Vláda navíc chce toto doručování integrovat do svého národního očkovacího programu.