Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dual Coppermine pro totální pařany – ano či ne ?

18.1.2000, Jindřich Rössler, zpráva
Dual Coppermine pro totální pařany – ano či ne ?
Kdo chce skutečně dostat ze svého PC maximum, pořídí si Dual Coppermine – a nebo taky ne !
Dual - neboli 2 procesory zapojené paralelně. Coppermine – nejnovější 0.18 mikronová technologie od firmy Intel o níž už se toho napovídalo dost a dost. Pokud tyto dva termíny spojíte dohromady, seženete si dva procesory Pentium III Coppermine 733 MHz, dále pak desku s podporou mutliprocesingu – typicky Intel i820, nebo Intel i840 ( na trhu je zatím pouze i820 ) a k tomu skvělou paměť schopnou pracovat na frekvencích sběrnice 133 MHz, dostanete dokonalý počítač. Alespoň tak by to mělo fungovat.

V historii to bylo s procesory obvykle tak, že kdo chtěl dobrý počítač, koupil si asi tak o něco lepší než střední třídu ve výkonnosti – to mu stačilo na profesionální práci i hry, kdo chtěl super počítač pro server, nebo pracovní stanice vybral si obvykle to nejvýkonnější co na trhu bylo a u nějaké vyhlášené firmy dodávající tyto v té době super počítače si tuto věc objednal. Vše bylo samozřejmě obrovské a obrovsky drahé – ale hlavně špičkově výkonné protože to obvykle obsahovalo duální systém procesorů ( pokud jich tam nebylo rovnou 4, nebo 8 ). To byl super výkonný počítač a uspokojoval náročné potřeby zákazníka. Vždy samozřejmě platilo, že systém se dvěma procesory na určité frekvenci byl ve všech ohledech výkonnější, než systém také se dvěma procesory, avšak s frekvencí těchto procesorů o řekněme nějakých 20 % nižší. No a pak existovali ( a snad stále existují ) tzv. totální pařani, kteří si seženou všechny tyto komponenty sami, doma si poskládají super mašinu se dvěma procesory, nainstalují NT-ýčka a paří tak, že se jim za chvíli kouří z hlavy. Jaképak je ale, jejich zděšení, když si vymění svůj “starý” Dual Pentuim III na 600 MHz s jádrem Katmai za super nový a super výkonný Dual Pentium III na 733 MHz s jádrem Coppermine a ono jim to jede pomaleji !!
To co tu nastiňuji je samozřejmě dosti šílené a v našich krajích se takový jev nevyskytne jak je století dlouhé, avšak je velmi zajímavé zjistit, že procesor s frekvencí o nějakých 20 % vyšší a s novou technologií včetně paměti cache umístěné na čipu a běžící na frekvenci procesoru je v Quakovi II i III pomalejší něž jeho “starší” kolega.

Prověřeny byly dva ( resp. čtyři ) procesory :
  • Pentium III 733 MHz Coppermine – 256 kB cache umístěné přímo na čipu a běžící na frekvenci procesoru, pokročilá 0.18 mikronová technologie
  • Pentium III 600 MHz Katmai – 512 kB cache umístěné na “slotu” a běžící na poloviční frekvenci procesoru, technologie “pouze” 0.25 mikronů

Toto vše bylo umístěné na desce s čipsetem Intel i840 ( již jsem se o ní na SHW zmiňovali ) společně se 128 MB RAM ( pro Katmai SDRAM PC133, pro Coppermine PC800 Rambus RDRAM). Nesmí chybět nejnovější akcelerátory nVIDIA GeForce DDR a SDR a k tomu ještě TNT2 Ultra. Harddisk 10 GB od Western Digital a to vše si spravuje systém Windows NT 4.0 Service Pack 6

Pokud se jedná o standardní testy WinBench 99 a Winstone 99, udržel si Coppermine náskok v průměru asi 15 % a proto pokud jej budete chtít použít pro váš server, pak OK, tady má své uplatnění. Tím to však skončilo. V Quakovi II i III Copperminy předstihly ( a to navíc poměrně velmi těsně ) Katmai pouze v rozlišení 640x480 a v ostatních víceméně totálně propadly. Grafy testů jsou k dispozici zde, ale nejsou nijak potěšující pro zavilé hráče, co jsou ochotni pro dokonalé paření Quaka udělat cokoli.

Tyto výsledky nejsou ani tak zásadní pro nás obyčejné uživatele, co Coppermine uvidí až tak za rok, ale spíše by měli být alarmující pro firmu Intel. Poté co se v Copperminech objevila chyba a systémy s těmito procesory mají občas problém nabootovat ( světoznámá firma Dell už vydala prohlášení, že končí s procesory Intel, protože je zvyklá dodávat svým zákazníkům pouze kvalitní výrobky, a přechází ve svých nejvýkonnějších počítačích k firmě AMD, jmenovitě k procesoru Athlon ) se zdá, že jejich šance na získání převahy na trhu pomocí rychlého přechodu k 0.18 mikronové technologii se nezdařila a dala by se možná nazvat i tragédií. Vždyť Coppermine se pouze dotáhnul na Athlon a to by měl být vlastně již o jednu výkonnostní třídu výše.
V každém případě pokud náhodou dostanete Coppermine procesory, který nebudou mít onu chybu bootování, pak je vše v pořádku a váš Dual Coppermine server pošlape jako hodinky.

Zdroj FiringSquad