Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dvoukanálový paměťový řadič od SiS

17.1.2003, Štěpán Mrázek, článek
Dvoukanálový paměťový řadič od SiS
Společnost SiS před nedávnem oficiálně uvedla čipovou sadu SiS655, která je zajímavá zejména dvoukanálovým paměťovým řadičem DDR333. Podívali jsme se na ni blíže…
Společnost SiS uvedla před několika dny čipovou sadu SiS655. Ta je svým způsobem unikátní, jedná se o první čipovou sadu značky SiS, která přináší dvoukanálový paměťový řadič DDR SDRAM. Právě díky němu dosahuje teoretické maximální paměťové propustnosti 5,4 GB/s, což je opravdu velice pěkná hodnota! Čipová sada je klasicky tvořena northbridge čipem siS655 a southbridge čipem SiS963.


Obr. 1 - Northbridge SiS655


Northbridge SiS655



Jak již vyplývá z názvu, jedná se o čipovou sadu určenou pro platformu Pentium 4. Stejně jako její předchůdce (SiS648) i SiS655 podporuje systémovou sběrnici 400/533 MHz QP a také grafickou sběrnici AGP 3.0 (režim přenosu 8x). Co se týká spojení s čipem southbridge pak také nedošlo k žádné změně, i nadále je používána sběrnice MuTIOL s přenosovou rychlostí 1 GB/s.

Jak již bylo řečeno, nejzajímavější je paměťový řadič, který je tentokráte dvoukanálový. Podporuje buď DDR SDRAM PC2700 či PC2100. V prvním případě je maximální teoretická datová propustnost 5,4 GB/s a v druhém pak 4,2 GB/s.

Malou zajímavostí jsou dvě existující revize této čipové sady. První z nich nese označení A0 a nepodporuje technologii Hyper-Threading. Revize B0 ji pak logicky podporuje - tuto revizi hodlá použít kupříkladu společnost Asus.


Obr. 2 - Blokové schéma čipové sady SiS655


Southbridge SiS963



O tomto čipu se zde nebudu podrobně rozepisovat, neboť jsme mu věnovali prostor v rámci popisu všech aktuálně používaných southbridge čipů SiS. V tomto článku naleznete nejen jeho popis, ale i srovnání s předchůdci. Zde zase něco málo o jeho chystaném nástupci.

Jak je vidět, společnost SiS se opravdu snaží ukázat záda svému hlavnímu konkurentovi VIA Technologies. V případě dvoukanálového paměťového řadiče pro Pentium 4 se jim to opravdu povedlo - čipová sada VIA P4X600 zatím ohlášena nebyla a ještě si na ni musíme nějakou dobu počkat. Na druhu stranu pokud se podíváme na platformu Socket A tak desky s KT400 jsou již běžně v prodeji a SiS746FX zatím ještě nějak do našich končin nedorazila...

Zdroj: SiS