Není v tom skrytý nějaký princip, který zná autor a směje se, že na to nikdo nepřišel? Jako třeba, že motor funguje jen v magnetickém poli?
Odpovědět0 0
Iontový pohon je také bez paliva, na tom není nic zvláštního a je to v souladu s fyzikálními zákony. Je rozdíl mezi anglickými slovy "fuel" (palivo) a "propelant" (nepřeložitené). EmDrive je zajímavý tím, že nepotřebuje fuel ani propellant.
Český překlad "pohonná látka" se nesprávně používá jak pro fuel, tak i pro propellant. Ve skutečnosti je fuel chemický zdroj tepelné energie, zatímco propellant je hmota, jejíž hybnost nebo tlak se převádí na hybnost poháněného stroje. U raketového a spalovacího motoru je to asi jedno. V parním stroji je propellant pára a palivo uhlí. U iontového motoru je propellant Xenon a místo paliva elektrická energie.
Odpovědět1 0
Že to klapne miluju když jsou vědci v koncích a věci fungují ač by neměly.A i když jsem ateista nevěřím že by Bůh stvořil nekonečný vesmír abychom se na něj mohly jen dívat přes mříže času zamknutí svou smrtelností.
Odpovědět0 1
Ked dobre pocitam tak 3KW energie vytvoria tah 0,001N = 1g Tak že na 1kg tah potrebujeme 3MW energie. Laicky vykon lokomotivy co na zemi potiahne 40 000t vo vesmire ma tah 1kg. Tak ze keby vesmirni modul mal hmotnost 1 kg a vykon 30MW tak by mal zrychlenie nasej gravitacie.
Tak ze keby s tymto motorom by som chcel odletiet do vesmiru s cca 1t raketou, potreboval by som zdroj +30GW :)
Odpovědět0 3
Proto je to určeno k pohybu ve vákuu . A asi je klukum celkem jedno jestli se takovej objekt bude rozjíždět třeba rok nebo dva :-)
Odpovědět0 0
To bude sranda až poletěj na Mars a v půlce cesty zjistěj že to neubrzděj. :-D
Odpovědět0 0
Dobrý den pane Vítku. Chtěl jsem se zeptat, zda čistě náhodou nejste příbuzný pana Antonína Vítka, autora knihy Stopy na Měsíci. Díky moc.
Odpovědět0 1
Pokud vím, tak ne.
Odpovědět1 0
Není pravda, že z motoru nevychází nic. Vychází z něj EM vlny a ty hybnost mají.
Odpovědět0 2
V článku nie je napísané, že z motora nič nevychádza.
Odpovědět1 0
Bylo to tam, větu změnili.
Odpovědět0 0
Článek byl naposledy upraven 10.9. dopoledne. Takže ne, nezměnili.
Odpovědět0 0
no právě, pokud vím, tlak záření taky existuje a to i když jde jen o fotony a ne sluneční vítr plný částic látky. např jsem viděl pokus kde ve vakuu svítili 3x silnějším světlem než slunečním na proužek hodně tenkého alobalu a ten díky tomu trochu vlál jako ve větru, ohýbal se tam a zpět. vycházející mikrovlny tak nějaký tah musí taky způsobit, tak není záhada spíš ve velikosti tahu, než v jeho existenci?
Odpovědět0 0
"720 mN (mikronewtonů)"
až na to, že "m" je předpona pro "mili".
Odpovědět2 0
to patřilo k uN, opraveno
Odpovědět1 0
A "uN" je prosím co? Mikro má předponu "μ".
Odpovědět2 0
Ano, správně je to písmeno mí, ale běžně se pro zjednodušení používá také u. Nejste už trošku hnidopich?
Odpovědět4 0
Ano, možná jsem hnidopich. A vůbec, odkud vlastně berete ty hodnoty? Na odkazovém KitGuru nic takového neuvádí.
Odpovědět0 1
Oceňuji Vaši trpelivost. Doporučím Vám odkazy na zdroje doplnit k článku.
Odpovědět0 1
Ano, lze to brát jako hnidopišství, ale na druhou stránu, v době utf8, by to nemusel být problém, ale naopak frajeřina. Ostatně v dobách předKamenických by se jako běžné zjednodušení brala i absence diakritiky a článek tak "nezjednodušujete".
Odpovědět2 0
To uN jsem napsal jen do diskuze, ve článku je od začátku správná jednotka.
Odpovědět1 0
Možná bych napsal uN i v článku, dokud nebyli počítače, psali jsme hezky správně µN všude. Nedokonalý hw, sw a znalosti nás naučili psát uN a snad se to díky lepšímu hw, sw a lepší počítačové gramotnosti změní zpět na µN, že tak bude psát většina lidí.
asi si budu muset nastudovat jak je to s tím UTF 8, abych nebyl tak blbej :-D
Odpovědět0 0
Ano, chtěl jsem napsat s diakritikou to stejné. Příště třeba bude tažná síla zjednodušena ještě více a bude převedena na Fábie...
Odpovědět0 1
A preferujete tah Fabie 1,2 HTP, nebo 1,4 MPI? Abych dopředu věděl.
Odpovědět4 0
Fábiím bohužel nerozumím, ač se s nimi, jako s jednotkou lecčeho, často setkávám. Pokud se Fábie odlišují ještě jinak než podle barvy, například právě tažnou silou, můžete o tom na příští týden napsat článek. :-)
Odpovědět1 1
Haťapku nebrat. Nemám rád downšizuňk...
Odpovědět0 0
Nejde o EM Drive ale o EmDrive.
Mají to špatně i ve zdroji, ale dle stránek
http://emdrive.com/ je správně EmDrive.
Odpovědět2 1