Hezká připomínka historie, děkuji.
Odpovědět0 0
Tak to jsem se zasekl v roce 1995.
Odpovědět0 0
Cez víkend som naťahal Cat.7 káble a Cat.6a zástrčky. Využil som trubky v stenách pre rozhlas po dráte:-) Ak tu ešte niekto vôbec vie, čo to vlastne bolo..
Odpovědět2 0
To je pěkný že máš u sebe doma 100Mbps,
Jenže v r.95 to byla rychlost nějaké páteřní linky, srovnáváš hrušku s okurkou 😅
Odpovědět0 0
Nejlepší wifi je ethernet. Sice jsme si zvykli všechno mít bezdrátové, ale spíše jde o periferie. Spolehlivé připojení k internetu v bytovém domě jedině po drátu. 5ghz jen v daném pokoji vysílače a 2.4 už vůbec.
Odpovědět3 0
Vždycky se vyplatí oťukat si obsazení kanálů a síly signálů. Na mobilu poslouží třeba Net Analyzer a v něm Channel Graph, na noťásku Acrylic Home. A potom si nastavit svoje kanály tak, aby se s okolními překrývaly co nejméně.
A občas to kontrolovat, někdo se přistěhuje nebo přejde k jinému poskytovateli a všechno je jinak.
Odpovědět1 2
Některé vysílače to dělají automaticky a když jich je v paneláku hodně, tak se pořád přepínají. Proto jsem se odstěhoval na vesnici a pohodička :)
Odpovědět1 0
Respektivě všechny nové to dělají. Takže v byt. domě se 100 byty co jsem je 2,4Ghz nepoužitelné absolutně.
Odpovědět0 0
Bohužel ten nástup 10Gb je extrémně pomalý a ceny nechtějí slézat dolů.
Základní desky už většinou mají 10GBase-T síťovky, ale když už člověk narazí na víceportový switch, tak jsou to sfp+ a každý modul na převod sfp+ na 10GBase-T stojí kolem dalších 1500,-Kč. Za mne tedy hrůza.
Jediná novinka na kterou jsem v poslední době narazil je switch od Ubiquiti Enterprise XG 24 (USW-EnterpriseXG-24), který má konečně 24x 10GBase-T (RJ45) a 2x 25G SFP28. Takovou věc jsem nenašel ani u Mikrotiku.
Odpovědět7 0
10Gbit na metalice je pro domácnosti drahý, protože se nepoužívá v datacentrech. Zde dominuje právě SFP+ a to z jednoho prostého důvodu - je to energeticky mnohem méně náročné. Díky tomu nejsou na trhu levné bazarové kousky switchů s metalikou a na výrobce tak neni tlak aby udělali nějaké levné 10gbit SOHO switchě.
Ostatně proto vznikl taky multigig standard s rychlostmi jako 2.5 či 5Gbit, které se pomalu začínají objevovat i v SOHO segmentu ( 8port 2.5Gbit switch kolem 4-5tis).
I ten zmíněný USW-EnterpriseXG-24 není switch z kategorie SOHO, proto má SFP+. Nicméně alespoň podporuje multigig, což třeba Professional edice od UI na 10Gbit portech neumí a je to čistě 1/10Gbit.
Pokud máte na desce 10Gbase-T, podívejte se zda je to multigig nebo ne. Pokud ano, tak switch s 2.5 nebo 5Gbit porty může být poměrně levná cesta jak se posunout z 1Gbit dál. Další možností je víc 1Gbit portů v LACP, pokud máte switch co to umí.
Odpovědět3 0
Lebo tu chyba dopyt. 10Gbit SOHO nepotrebuje.
mame tu 2.5 a 5Gbit, co vie fungovat po stvajucej kabelazi a tiez sa to len pomaly rozbieha. AJ tu je dopyt maly a 1Gbit je stale dostacujci pre vecsinu ludi.
10GBase-T je max. na par dosak. Do mainstreamu az teraz prichadza 2.5Gbit ale este nam tu chyba dostatocna ponuka switchov/routrov.
Ide to pomaly prave pre ten chybajuci dopyt.
Odpovědět2 0
Moja stara 3com-ka kupovana v 1994 roku stala nekrestanskych 3500Sk, toto je svojim sposobom nic. V tom case by si kupil za 1500 leda tak klavesnicu, ktorej cena sa hybala medzi 1500/1750SK
PS: Zakladne pravidlo sietara je, kabel je kabel.
Odpovědět0 0