Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EuroISDN v praxi (2)

13.3.2002, Rostislav Hučka, článek
EuroISDN v praxi (2)
Fritz!X USB je kombinované zařízení, které v sobě integruje malou pobočkovou ústřednu se čtyřmi analogovými porty a terminálový adaptér pro připojení k PC. Fritz!X USB se připojuje na USB port...
Kapitoly článku:
  1. EuroISDN v praxi (2)
  2. Software Fritz
  3. Seznam zkratek
Fritz!X USB je kombinované zařízení, které v sobě integruje malou pobočkovou ústřednu se čtyřmi analogovými porty a terminálový adaptér pro připojení k PC. Fritz!X USB se připojuje na USB port, nicméně existuje funkčně shodná verze Fritz!X PC, která využívá běžný sériový port. Pobočková ústředna se dá snadno konfigurovat pomocí programu na PC, dokonce je zachována i možnost konfigurovat pobočkovou ústřednu pomocí telefonu s tónovou volbou, což je sice mnohem méně pohodlné, ale v případě nutnosti se to může hodit. Celkové možnosti konfigurace jsou pro použití v domácnosti nebo malé firmě dostatečné, nicméně já osobně bych uvítal navíc ještě možnost omezení odchozích hovorů z jednotlivých poboček, jak je zvykem u větších pobočkových ústředen. Fritz!X USB obsahuje velkou flash paměť, která slouží nejen pro firmware a konfigurační data, ale ukládají se do ní informace o příchozích i odchozích hovorech. Fritz!X USB dokáže přijímat informace o poplatku, které jsou přenášeny během hovoru a rovněž je ukládá do flash paměti, takže si můžete snadno vytisknout rozpis realizovaných hovorů včetně ceny za každou pobočku i celkovou sumu.


Obr. 1 - Instalovaný Fritz!X USB

Instalace ovladačů je snadná, neboť na dodávaném CD jsou aktualizované ovladače pro všechny verze Windows i Linux. Po připojení Fritz!X USB k počítači se objeví hláška o nalezení nového zařízení a stačí zadat cestu k ovladačům na CD. Instalace WDM ovladače i rozhraní CAPI (aplikační rozhraní pro ISDN) proběhne samočinně. Pak stačí spustit instalaci dalšího software, který nainstaluje softwarovou podporu pro terminálový adaptér i konfigurační program pro ústřednu. Po restartu Windows jsou všechny programy aktivní a připraveny k použití.

Základní nastavení konfiguračního programu (obr. 2) jsou jasná, za zmínku stojí jen nastavení hodnoty impulsu. Informace o ceně hovoru se přenáší ve formě zpráv posílaných během hovoru signalizačním kanálem, nepřenáší se tedy informace ve formě minutového tarifu, jak ve skutečnosti Telecom tarifikuje. V praxi to však není problém, neboť v celkové míře odchylka nepřevyšuje 5 %. Hodnotu "impulsu" jsem ovšem z oficiálních ani neoficiálních zdrojů nezjistil, ale byl jsem ji nucen odvodit zpětně z telefonního účtu, hodnota pak vychází mezi 2,80 a 2,90 Kč za impuls.


Obr. 2 - Konfigurační program Fritz!X
(klikněte pro zvětšení)

Z dalších nastavení mají velký význam jen nastavení MSN, neboť přesměrování po druhém B kanálu asi nikdo nebude používat a přesměrování ve veřejné ústředně Telecom nenabízí. Pokud provedete jakoukoli změnu nastavení, do ústředny ji uložíte tlačítkem Přenést a nikoli OK. Lehce zrádné je to, že když stisknete jen OK, konfigurace se uloží do počítače ale ne do ústředny a aktivní je stále stará konfigurace.

Při zřízení přípojky EuroISDN dostanete 4 MSN čísla (původní číslo vám zůstat může ale taky nemusí). Na každou přípojku na Fritz!X USB můžete přiřadit až 3 MSN čísla a z nich vybrat jedno jako odchozí. V praxi to znamená, že pokud voláte z veřejné sítě na určité MSN číslo, zvoní vždy jen ty pobočky, které mají toto číslo aktivní a při odchozím volání se přenáší (třeba ukazuje na displeji volaného mobilu) to číslo, které je označeno jako odchozí na pobočce ze které voláme. Představu o konfiguraci Fritz!X USB můžete získat z obr. 3. Kromě tohoto přiřazení je možno nastavit ještě některé další volby, z nichž je zajímavá volba přístupu na linku (spontánní - přímo voláme do veřejné sítě, po stisknutí tlačítka FLASH na telefonu pak v rámci pobočkové ústředny (po domě), pobočkový - přímo voláme v rámci pobočkové ústředny a do veřejné sítě se dostaneme volbou 0) a zakázání přenosu identifikace. Provoz mezi jednotlivými pobočkami se konfigurovat nedá, pobočky jsou napevno očíslovány 1 - 4 a vytočením čísla 9 se dají volat všechny pobočky najednou (při konfiguraci poboček lze tuto funkci individuálně pro každou pobočku vypnout, funkce okruh).


Obr. 3 - Konfigurace vícenásobných účastnických čísel