Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EuroISDN v praxi (3)

15.3.2002, Rostislav Hučka, článek
EuroISDN v praxi (3)
Z předchozích dvou částí tohoto seriálu máte jistě představu o tom, jaké vlastnosti asi linka EuroISDN má, ale stále je zde základní otázka: „Vyplatí se mi investovat do přeměny telefonní linky nebo ne? ”
Z předchozích dvou částí tohoto seriálu máte jistě představu o tom, jaké vlastnosti asi linka EuroISDN má, ale stále je zde základní otázka: "Vyplatí se mi investovat do přeměny telefonní linky nebo ne? " Pokud požadujete permanentní připojení k internetu s malým množstvím přenášených dat, tak EuroISDN není vhodné. V opačném případě jsme pro vás připravili řadu testů, které vám v tomto rozhodnutí mohou pomoci.

Přenosová rychlost

Testování přenosové rychlosti bylo prováděno na ftp serveru, který byl připojen k rychlé lokální síti a vyhrazen jen pro tento účel. Přenášeli jsme dlouhý textový soubor a binární soubor zkomprimovaný pomocí komprese zip. Při přenosu přes analogovou linku byl použit běžný modem 56k a přes ISDN byl použit Fritz!X USB přes 1 B-kanál. V obou případech byla aktivní softwarová komprese, v případě modemu 56k V.42 a v případě ISDN X.75. V tab. 1 najdete dosažené reálné přenosové rychlosti pro upload i download.


Tab. 1 - Reálné přenosové rychlosti 56k modem a ISDN

Výsledky testu přenosové rychlosti odpovídají očekávání, ISDN je při downloadu asi 1,6x rychlejší a při uploadu 2,4x rychlejší. Hodnoty v tabulce lze brát z hlediska ISDN jako nejhorší možné, neboť při současném přenosu dat po analogové lince oběma směry se dosažitelná rychlost rapidně snižuje. Je to způsobeno přeslechy mezi daty přenášenými oběma směry.

Výkony linky EuroISDN při běžném prohlížení www stránek jsou ještě lepší, neboť se kromě vyšší přenosové rychlosti uplatní i lepší ping (doba přenosu paketu od našeho počítače na server) a to zvláště v případě stránek z větším počtem malých objektů (např. www.idnes.cz). Objektivně lze rychlost zobrazování www stránek měřit jen obtížně, neboť na tuto rychlost má vliv mnoho dalších faktorů kromě vlastností připojení.

Při měření pingu v našem testovacím případě jsme dosáhli hodnoty 80 ms pro ISDN a 122 ms pro modem 56k. Pokud vezmeme v úvahu výše naměřené hodnoty, nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že prohlížení www stránek je přes ISDN alespoň 2x rychlejší než přes běžnou telefonní linku s 56k modemem.

Za málo peněz hodně kilobytů, jak?

Z hlediska způsobu zatížení připojení na internet lze uživatele rozdělit do následujících skupin:
  • Plné zatížení (download či upload velkých souborů)
  • Snížené zatížení (prohlížení či tvorba www stránek)
  • Krátkodobé zatížení (e-mail, jednorázové stahování informací)
  • Služby v reálném čase (telefonování po internetu, videokonference, online hry)
  • Nízké (ICQ, chat)

Pro ekonomickou analýzu jsem předpokládal použití nejběžnějších tarifů Home Standard pro normální telefonní linku a EuroISDN Basic pro ISDN. Zkrácený přehled těchto tarifů je v tab. 2 - úplné informace najdete na stránkách http://www.telecom.cz


Tab. 2 - Zkrácený přehled tarifů Českeho Telecomu

Pro plné i snížené zatížení je určující přenosová rychlost. Na obr. 1 jsou zobrazeny závislosti měsíčních telefonních poplatků na množství přenesených dat ve špičce i mimo špičku. Pro přehlednost jsou zde uvedeny závislosti pouze pro download. V případě že převažuje upload je výhodnost ISDN ještě větší, viz tab. 1.


Obr. 1 - Závislost měsíčních poplatků na množství přenesených dat pro ISDN i 56k modem

Pokud převažují služby se sníženým zatížením, je nutno měsíční časy, od kterých se používání ISDN vyplatí zvýšit o 1/4 - 1/2. Je vhodné ovšem vzít v úvahu i rychlejší odezvu oproti 56k modemu, která určitě stojí za příplatek několika korun navíc.

Služby s krátkodobým zatížením jsou vlastně služby, které po krátkou dobu (do 10 minut) plně zatíží připojení. Výhoda ISDN je zde nesporná, neboť kromě vyšší přenosové rychlosti nabízí i velmi nízkou dobu sestavení spojení (2 s oproti 35 s u klasického 56k modemu), viz obr. 2.


Obr. 2 - Závislost poplatků na množství přenesených dat pro krátká spojení

Pro služby v reálném čase nelze udělat ekonomickou analýzu, neboť z hlediska tarifikace je na tom ISDN stejně jako klasická telefonní linka. Z hlediska kvality přenosu zvuku či videa v reálném čase je na tom ISDN nesporně lépe, neboť kromě vyšší přenosové rychlosti poskytuje i symetrický přenos, což u klasického modemu není možné. Pokud chcete provozovat internetovou telefonii nebo dokonce videokonference, je ISDN velmi dobrou volbou.

Jestliže však trávíte převážnou většinu času na internetu chatováním nebo používání textových komunikačních programů (ICQ, MSN), je investice do ISDN relativně zbytečná. Doporučoval bych spíše se poohlédnout po levném mikrovlnném či kabelovém připojení

Závěr

Nakonec musím opět zopakovat, že nejsem placen Českým Telecomem za propagaci a mám k této společnosti vztah jako kterýkoli jiný zákazník. Smyslem tohoto seriálu bylo představit použití a vlastnosti ISDN z praktického provozu, což se mi doufám povedlo. Pokud se vám kvalita připojení po běžné telefonní lince nelíbí, nemohu než doporučit přeměnu na ISDN. Pokud chcete ušetřit, projděte si pozorně předcházející kapitolu a případně i ceníky na stránkách Českého Telecomu (http://www.telecom.cz) a rozhodněte se sami podle vašich potřeb. Rozdíl kvality připojení přes modem a přes ISDN je podle mého názoru adekvátní rozdílům měsíčních paušálů 290 Kč a z vlastní zkušenosti vám mohu potvrdit, že za připojení přes ISDN nedávám o moc více peněz než dříve přes 56k modem.