Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Experimentální materiály

26.3.2002, Jan Štoll, článek
Experimentální materiály
Tento článek nám zaslal jeden ze čtenářů do mojí oblíbené rubriky. Doufám, že se při jeho čtení pobavíte stejně jako já :o).
V poslední době je k dobrému provozu PC s trochu lepším procesorem vhodná tzv. teplovodivá pasta. Tyto pasty se pohybují v různých cenových relacích od nejlevnějších až po ty které jsou cenově nákladnější, ale zato daleko účinnější. Jenomže je fakt, že pro zachování účinnosti těchto ”mastiček” je třeba po každé fyzické manipulaci s procesorem nebo chladičem tento nátěr procesoru znovu obnovit, což může být v některých případech poměrně nákladné. Proto jsem se začal zabývat myšlenkou, čím tyto drahé pasty nahradit. Zaměřil jsem se na myšlenku co se v běžném životě nejčastěji používá pro rychlý rozvod tepla. První co mne napadlo byla obyčejná voda, od této myšlenky jsem však záhy upustil, protože by se stejně brzy vypařila takže by se musel procesor často namáčet, což by asi nebylo zrovna dvakrát pohodlné, navíc jsem se obával případných zkratů či docela pravděpodobné velké koroze procesoru. Spásná myšlenka však přišla záhy a ze zcela nečekaného zdroje. Při pohledu na mou matku, když v neděli smažila řízky. To mne poprvé napadlo proč nevyzkoušet nějaký tuk? Ten se přece na pánvi rychle rozehřeje a to znamená, že umí rychle přijmout teplo a rychle ho tak předat do pasivního chladiče, navíc teploty v PC nedosahují takových hodnot jako na pánvi takže téměř nehrozí, že by se tuk přepálil a nebo nějak smrděl. Rozhodl jsem se tedy začít experimentovat, začal jsem svůj testovací procesor mazat různými oleji a tuky. Po těchto zajímavých testech a měřeních vlivu na tepotu CPU jsem došel k pozoruh odným výsledkům, které předčí i ty nejlepší pasty na chladiče jaké jsou u nás k dostání. Ale pěkně po pořádku nejdříve uvedu sestavu na které byly tyto testy provozovány.

Použitá sestava
  • CPU: AMD Duron 800 MHz
  • MB: MSI K7T Turbo
  • GPU: Matrox Millenium G400DD
  • RAM: 128MB/133Mhz Hyundai
  • OS: Windows XP Professional

Použité testy
  • Quake 3 Arena
  • 3DMark 2001

Pozn.: Tyto testy sloužily pro zajištění co největšího využití výkonu procesoru a tím maximálního množství tepla které může procesor vyprodukovat.

Jak jsem již psal experimentoval jsem s různými druhy tuků a olejů. Výsledky těchto testů najdete v tabulce která je v článku. Musím podotknout, že některými zahraničními značkami tuků jsem byl mírně zklamán, obzvláště však značkou Planta která v reklamních upoutávkách klade důraz na to, že se ani při vysokých teplotách nepřepálí, tato značka se však ukázala pro běžný provoz naprosto nevhodná, protože se velice brzy přepálila a začala smrdět. Naopak velmi dobré výsledky jsem zaznamenal zejména s klasickým sádlem značky Ceresoft a některými druhy stolních olejů.





Graf závislosti teploty procesoru na použitém druhu "maziva"



Každý sloupeček obsahuje název výrobku a teplotu ve stupních celsia, která byla naměřena po půl hodině stoprocentního vytížení CPU. Teplota procesoru pouze se standardním chladičem je vyjádřena v bílém sloupečku s názvem Bez a ta činila rovných 60 stupňů. Sloupce tedy vyjadřují hodnoty teplot CPU s naneseným experimentálním teplovodivým materiálem. Z grafu je tedy patrné, že nejhůře dopadl tuk Planta, který nejen že procesor nepomohl ochladit ba právě naopak mu ještě teplotně přitížil, nehledě na fakt, že se po velmi krátké době cca 10 minut přehřál, začal mírně dýmit a zapáchat. Naopak Rama od které jsem si mnoho nesliboval mne docela mile překvapila, ač dosáhla druhého nejhoršího výsledku v testu, naměřená hodnota byla totiž totožná, jako bych použil pastu kterou jsem doposud používal.



Perla která je primárně určená hlavně na chleba se projevila ještě o něco lepším výsledkem než Rama, která je přecijenom o nějakou tu korunu dražší. Boccara stolní sojový olej se umístil na pomyslném třetím vítězném stupínku s poměrně dobrým výsledkem. Na druhém místě se umístily dva druhy zároveň jejichž účinnost byla prakticky stejná a odchylka může být tolerována v rámci chyby měření tj. 0,01 – 0,2 stupňů jedná se o olivový olej jehož značku se mi bohužel nepodařilo zjistit a domácí škvarky mojí babičky (pro neznalé pojmu škvarky podotýkám, že se jedná o podomácku seškvařený obvykle vepřový tuk do kterého se během škvař ení přidávají různé přísady pro lepší chuť). A na vítězném žebříčku se umístil překvapivě jeden z nejlevnějších tuků na trhu, Ceresoft, který si jistě většina z nás pamatuje ještě z dob „tvrdého politického režimu“. Dosáhl přímo fantastického výsledku a doufám, že se to nedozví jeho výrobce a nezačne ho v novém balení prodávat za daleko vyšší cenu v segmentu PC příslušenství. Ještě podotýkám, že všechny tuky v pevném skupenství jsem nechal nejdříve trochu změknout aby se lépe nanášely na jádro CPU. Pro nános platí stejné pravidlo jako pro standardní pasty tzn. přiměřené množství a tenkou vrstvu.



Na závěr bych chtěl podotknout, že při použití jiných značek tuků lze zajisté dosáhnout jiných výsledků možná i lepších než u tuku Ceresoft. Proto se nebraňte spontánnímu experimentování a zkoušejte jiné druhy výrobků které zatím pro tento účel nebyly nikdy využity. Já se nyní připravuji na srovnávací test kečupů, hořčice a od dresinků si také mnohé slibuji jelikož obsahují značné množství drobných částeček koření, dále mne láká vyzkoušet různé pleťové krémy a masky. Také doufám, že se potvrdí moje doměnka, že po natření CPU dostatečně odolným olejem na opalování odpadne nutnost procesor opatřovat jakýmkoliv chladičem.

S pozdravem Bigam