Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Externí rozhraní PC

17.5.2000, Emil Pavelka, zpráva
Externí rozhraní PC
Co a hlavně kam připojit na počítači…
S externím rozhraním PC se obvykle setkáme ve chvíli, když chceme počítač rozšířit o nějakou tu periferii. Třeba o tiskárnu. Potom se většinou jedná o paralelní rozhraní-CENTRONICS označované též jako LPT. To je schopno zajišťovat osmibitový asynchronní přenos s potvrzováním v obou směrech. Nepříliš staré základní desky umožňují přepínání mezi Stadard/EPP/ECP portem v BIOSU. ECP (Enhanced Capabilities Port) je nejnovější a nejrychlejší. Používá ovšem DMA. To může vést ke konfliktu zařízení. I přesto, je to nejlepší volba. Dolů se můžeme v případě potíží přepnout později. Paralelní port používá konektor CANNON s 25 vývody (samice). Počítače spojené pomocí tohoto rozhraní mohou komunikovat až rychlostí 2 MB/s na vzdálenost asi 10 m (při použití ECP/EPP a speciálního kabelu).

pargam


Další s čím se setkáme dnes už téměř u všech počítačů je myš. Ta bývala donedávna téměř výhradně připojena na sériové rozhraní (označováno též jako COM, RS232C nebo V.24) s malým konektorem CANNON s 9 vývody (samec). Plné sériové rozhraní ovšem využívá konektor CANNON s 25 vývody (samec). Počet vodičů potřebných pro konkrétní komunikaci je závislý na použitém způsobu přenosu. Nejmenší nároky má jednosměrný a střídavý přenos. Synchronní a asynchronní přenos s použitím vedlejšího sérového kanálu, potom počet signálů a tedy i využitých vodičů zvětšují. Pomocí sériového rozhraní je rovněž možno spojit dva počítače přímo na vzdálenost do 15 m (nulový modem).


serial


Na klávesnici zapomenout nesmíme. S tou jsme se spojovali pomocí konektoru DIN (možná si jej pamatujete i ze starších audio-zařízení, než se zde prosadily konektory JACK a CINCH). Časem se u klávesnice a myši usadily konektory PS/2, které zavedla IBM.

vgakeyb


Hráči využívají rozhraní zakončené tzv. Game konektorem. Což je 15 vývodový konektor CANNON s možností připojení maximálně čtyř číslicových a čtyř analogových vstupů. Vstupů proto, že používá jen jednosměrnou komunikaci - příjem.

Počítače z poslední doby disponují také rozhraním USB (Universal Serial Bus), skrze které je možno komunikovat rychlostí až 12 Mbit/s (1,5 MB/s). Jeho velkou výhodou je automatické rozpoznávání připojovaných zařízení (pokud ovšem máte podporu OS). Schválena už byla nová, zpětně kompatibilní specifikace, s maximální rychlostí komunikace až 480 Mbit/s (60 MB/s), čímž překonává dokonce 400 Mbit/s (50 MB/s), jímž disponuje IEEE-1394 (FireWire), rozhraní u PC řídce se vyskytující, na platformě Macintosh však zdomácnělé (a také u DV a D8 kamer). I když koncem roku 2000 by mělo být k dispozici IEEE-1394b s přenosovou rychlostí 3,2 Gbit/s.

USB


Posledně jmenovaná vysokorychlostní rozhraní jsou už univerzální. Lze k nim připojit v podstatě cokoli. Myš, klávesnici, modem, skener, tiskárnu, vypalovací mechaniku CDR a dokonce i pevné disky. Je sice pravdou, že CD mechaniku, ZIP i pevný disk mám i na paralelní port, k zachytávání videa se ovšem takové zařízení použít nedá. Tomu ze starších možností vyhovuje ještě SCSI, které bývá na některých řadičích vyvedeno i jako externí.