Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Facebook banuje bělošský nacionalismus a separatismus

30.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Facebook banuje bělošský nacionalismus a separatismus
Sociální síť Facebook v návaznosti na šíření nenávisti na svých stránkách zavede rozsáhlejší ban na takové příspěvky. Tentokrát už do zakázaných témat spadne i bělošský nacionalismus a separatismus.
Pomocí sociálních sítí se světem šíří spousta nenávisti a zejména Facebook je za umožnění zveřejňování nenávistných příspěvků velmi často kritizován. Korunu tomu nasadil útok na Novém Zálandu před dvěma týdny, kde bylo ve dvou mešitách zabito okolo 50 lidí a na Facebooku se objevil živý stream této události. Facebook sice už delší dobu odstraňuje nenávistné příspěvky, nicméně některá témata jako bělošský nacionalismus nebo separatismus měla stále zelenou. Dle Facebooku do takové kategorie mohou spadat i věci jako je jen obyčejná národní hrdost Američanů nebo Baskitský separatismus.
 
Facebook
 
V posledních třech měsících ale rozsáhlé diskuze s akademickou sférou potvrdily, že taková témata je v podstatě nemožné snadno oddělit od nenávistných příspěvků hovořících např. o nadřazenosti bílé rasy a komentářů organizovaných skupin šířících nenávist. Poněvadž je zde určitý překryv, Facebook se tak rozhodl, že rozšíří záběr toho, co jeho obsahovými filtry neprojde. Člověk tak sice bude moci i nadále vyjádřit národní hrdost, ale už ne podporu bělošství v daném státě nebo separatismu na základě barvy pleti.
 
Aby něco takového bylo možné, Facebook dále vylepšuje své algoritmy umělé inteligence a strojového učení, které by měly být schopné nedovolený obsah najít a smazat ještě dříve, než se publikuje. Součástí snahy bude i zabránění hledání takových příspěvků. Pokud tedy někdo bude chtít pomocí Facebooku vůbec hledat příspěvky o těchto tématech, bude místo toho odkázán na stránku Life After Hate. Zde se lidé dozví více o problémech spojených s bělošským nacionalismem a separatismem, přičemž sám web byl založen bývalým extrémistou.