Facebook zavádí jednotku času "flick" pro měření délky trvání snímku
23.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
Pokud potřebujete přesnou synchronizaci času mezi různými snímkovacími frekvencemi a přesné vyjádření času, může vzniknout problém. Facebook a jeho divize VR tak přichází s novou jednotkou času, flickem. Ten trvá 1/705.600.000 sekundy.
V technice existuje mnoho různých snímkovacích frekvencí a někdy je tak velmi obtížné zjistit, ve kterém přesném časovém okamžiku začíná nový snímek. Kde u jedné snímkovací frekvence nějaký snímek začíná, u jiné je v témže okamžiku třeba v polovině doby svého zobrazování. Vývojáři z divize virtuální reality z Facebooku tak přišli s novou časovou jednotkou "flick", která má usnadnit orientaci v čase a trvá pouhou 1/705.600.000 sekundy. Na první pohled možná divné číslo, ale dává smysl.
Flicky totiž mohou být použity pro vyjádření délky trvání zobrazení snímku, a to u všech používaných snímkovacích frekvencí. Trvání každého snímku tak vždy půjde vyjádřit jako nějaký celočíselný násobek flicku. Např 1/30 sekundy (jeden snímek při 30 fps) je 23,52 milionů flicků. Celočíselně takto vyjádříte i jeden snímek při 24 fps, 29,97 fps, 50 fps nebo např. i při 90 fps používaných v brýlích pro virtuální realitu. Facebook začal tento systém využívat u virtuální reality pro svůj Oculus, kdy potřebuje v simulacích tekutin přesně (synchronizovaně) vyjádřit časové okamžiky ve videu s 24 fps pro film i v 90 fps pro virtuální realitu a vyhnout se synchronizačním chybám.
Zdroj: theregister.co.uk