No hlavně by měla NASA uz přiznat že projekt SLS je dávno za zenitem a začal pomalu umírat aniž by aspoň 1x raketa odstartovala.
Že si NASA objednává konkurenční nosiče je toho důkazem,
a k čemu vlastně SLS bude?? Provede se minimálně 6 (zatim objednaných) mozna až 12 startů s Orionem a tim cely projekt skončí? Vzhledem k tomu ze Orinony se nebudou recyklovat jako Dragony a vic jich objednaných zatim není, je to docela smutné kolik se v tom utopil peněz.
Říkám pořád, NASA by mela jako kosmická agentura nadobro skončit a zůstat jen jako administrativní orgán dávající razítka na povolenky ke stratu. Jako FAA....
Nic jiného si nezaslouží kdyz nic neumějí,
konec konců ani neumějí stavet sondy a moduly pro vesmirne mise, které jim zakázkové stavějí externí firmy jako LockheedMartin, Boeing, Airbus a další,
Ani tu blbou SLS nestavějí oni, ale je to slepenec různých firem, Orion staví LockheedMartin, servisni modul je založen na zásobovacím modulu ATV od Thalesalenia (Italie), urychlovací boostry vyrábí Northrop Grumman, motory RS-25 mimochodem zreciklované z raketoplanu jsou od Rocketdyne
atd atd
Za to ma Elon Musk můj obdiv, cele zázemí pro vývoj i stavbu raket vybudoval on sám a ještě je předhonil
Odpovědět0 2
Mily pane, placete na spatnem hrobe (po kolikate uz??). NASA dela presne to, co ji prikazuje a umoznuje kongres USA. Kongres zadava NASA ukoly a prideluje penize ve forme zakonu. Hlavni administrator a cela NASA opravdu nema jinou moznost, nez tyto zakony dodrzovat. Muzete protestovat, ze je to cele spinava politika, ale to je jaksi zivot. Uz se s tim jednou smirte. Stale obvinovat NASA z neceho, za co opravdu nemuze, tim ze sebe delate saska.
Ano SLS skonci hned pote, co bude k dispozici lepsi nahrada. Nicmene Falcon Heavy tou nahradou neni a nikdy nebude - i Europa Clipper za svezeni s FH zaplati pomerne vysokou cenu ve forme o 2.5 roku delsi cesty k Jupiteru. Pri SLS by se tam dostala primou trajektorii za mene nez 3 roky. Pri vyneseni na FH ji cesta bude trvat 5.5 let a jeste bude muset vyuzit nekolika gravitacnich manevru. To samozrejme bude mit dopad na to, jak dlouho potom bude moci pracovat u Europy - tedy o 2.5 roku mene. Vyneseni na FH je levnejsi (hodne!), ale tady v prve rade neslo o penize, problem byl v tom, ze nebyla volna SLS raketa, takze Europa Clipper v podstate nemela na vyber, bud bude cekat nekolik let v hangaru nez pro ni vyrobi SLS, nebo si o nekolik let prodlouzi cestu. V tomto pripade vyneseni na FH dava smysl. Jenze nez bude k dispozici SpaceX Starship, a nez bude odzkousena tak, aby si na ni NASA troufla posadit tak dulezitou sondu jako je Europa Clipper, tak to bude trvat o hodne vic let, nez kolik by trvalo vyrobit nekolik exemplaru SLS. Ja vim ze Elon stale tvrdi, ze za 4 roky bude na Marsu, ale to s prominutim tvrdi uz 10 let... a dalsich 10 let to tvrdit bude...
Dale nemate pravdu, ze Orion se nebude pouzivat opakovane, prave ze navratovy modul Orionu se opakovane pouzivat bude!
Ty dalsi nesmysly, jako ze si NASA neumi postavit raketu, sondu, motory, moduly stanice atd atd ... to snad necham bez komentare, to jste byl dnes asi dlouho na slunci. A jak by to asi NASA mela delat?? NASA si nikdy neprojektovala rakety ani lode, vzdyt uz od dob Mercury, Geminy, Apollo si na vsechno najimala kontraktorske a dodavatelske firmy. Ukolem NASA je formulovat zadani, kontrolovat plneni, review technickych reseni, ktere vypracuji kontraktori. Jak byste to chtel jako delat jinak, jako aby si soukrome firmy vypoustely druzice k planetam, delaly samy vesmirne stanice a budovaly mesta na Marsu? VZDYT MUZOU!!! KDO JIM BRANI? Nebo snad SpaceX a Muskovi nekdo brani stavet Starship? Jo aha, vy byste asi chtel, aby kongres rovnou sypal ty penize Muskovi do kapsy ze. Tak takhle to opravdu fungovat nemuze.
Odpovědět0 0
Drobna oprava formulace pouzite ve zpravicce:
Misto vety: "... zdali na povrchu tělesa mohou být podmínky vhodné pro život" by bylo spravnejsi pouzit "... zdali POD povrchem telesa mohou byt podminky vhodne pro zivot".
Jde o to, ze v soucasne dobe predpokladame, ze pod ledovou krustou Europy by mohl byt ocean ve kterem by se teoreticky mohl vyskytovat zivot. Europa Clipper se bude snazit merit ruzne veliciny z obezne drahy kolem Europy. Jakekoliv znamky zivota, ktere by Europa Clipper zachytil bud v tenoucke atmosfere, ci na povrchu ledove krusty, nejspise pochazeji z podpovrchoveho oceanu (pokud se potvrdi jeho pritomnost) a dostavaji se cas od casu na povrch / do atmosfery kdyz si Europa trochu "uprdne" nebo "uplivne" ;-) Nebo kdyz do Europy neco narazi a zpusobi ze se neco dostane na povrch. ... tezko to napsat presneji, kdyz o tom zatim skoro nic nevime. Na samotnem povrchu Europy docela jiste nic nezije.
Odpovědět0 0