Flashování BIOSu - jak na to
Dnes v zásadě existují dvě možnosti, jak přeprogramovat flash čip - pod DOSem nebo pod Windows. Z těchto je mnohem bezpečnější první zmíněný a to zejména z toho důvodu, že ve Windows běží na pozadí mnoho desítek procesů, využití paměti je velké. Všechny tyto procesy a celkově mnohem vyšší zatížení mohou způsobovat nestabilitu. Prostředí je navíc multitaskingové, takže klidně může nějaký program nabourat proces flashování. Naopak pod DOSem je celý čas procesoru věnován flashovacímu programu, zatížení je minimální a celý operační systém běží v prvním MB paměti. Riziko pod DOSem je tedy mnohem menší. Protože z Windows to není bezpečné, nebudeme se tady tímto způsobem zabývat.
Už vidím, jak mě v diskuzi mnoho čtenářů "zdrbe", jaký že to povídám nesmysl. Rovnou jim proto říkám - Klidně si flashujte, odkud chcete, je to vaše věc a vaše riziko. Užijte si to!
Flashovací program
Ještě před tím, než budete updatovat, je potřeba zjistit, jaký BIOS máte teď.
Při startu počítače (obrazovku můžete zapauzovat tlačítkem Pause) se v horní části objeví, jaký typ máte. To je velmi důležité, protože podle toho se odvíjí, jaký flashovací program máte použít.
Výrobce přizpůsobuje BIOS pro konkrétní desku tak, že od společností Phoenix či American Megatrends zakoupí základní stavební blok. Ten pak přizpůsobí. Proto se u většiny desek zobrazuje právě třeba logo AwardBIOS a nikoli logo výrobce základní desky (např. logo Abit, Gigabyte atp.).
Typicky se můžete setkat s následujícími:
AWARD Modular BIOS 4.50
AWARD Modular BIOS 4.51
Phoenix - AwardBIOS 6.00
AMI BIOS
První tři jmenované jsou od společnosti Phoenix (v textu dále značeno modrou barvou), poslední pak od American Megatrends (v textu dále značeno zelenou barvou). Na některých deskách můžete najít i jiné typy, ale to nebývá tak obvyklé. Pro vás je důležité jen to, kdo je tvůrcem bloku (zda Phoenix nebo American Megatrends), zbytek neřešte.
Pro BIOSy od společnosti Phoenix se používá flashovací program AWDFLASH.EXE:
Pro BIOSy od společnosti American Megatrends se používá AMIFLASH.EXE:
Oba programy nabízím ke stažení: AWDFLASH verze 8.60B a AMIFLASH verze 8.15.03.
Některé základní desky používají pro výrobce specifické flashovací programy. Typicky některé desky Asus používají program AFUDOS či AFLASH, základní desky Intel pak používají také svůj vlastní typ. Pokud vaše deska používá tento specifický program, nepoužívejte žádný jiný!
Proč vůbec mluvíme o flashovacích programech? Dobře polovina výrobců dodá příslušný flashovací program spolu se souborem BIOSu. Najdou se ale i tací, kteří tak prozíraví nejsou a program nedodají. A dokonce už jsem zažil i případ, kdy výrobce k základní desce s AWARD Modular BIOS 4.51 dodal AMIFLASH (tím výrobcem byl, jen tak mimochodem, Gigabyte) - no samozřejmě s tím byly problémy.
Některé z vás možná napadá otázka, zda je možné nahrát AWARD BIOS pomocí AMIFLASH.EXE a naopak. Ano, je to možné. Nicméně počítejte s tím, že se pak BIOS může chovat podivně. Mezi obvyklé problémy patří odmítnutí souboru flashovací utilitou či neustálé hlášení v průběhu bootování o chybě kontrolního součtu BIOSu. Proto opravdu používejte takový nástroj, který je ten správný.
Pokud se ptáte, proč jsou různé verze AWDFLASH či AMIFLASH a kterou z nich máte použít, pak odpověď je jednoduchá - každý z flash čipů má svojí vlastní specifickou programovací proceduru. Novější verze flashovacích programů se vydávají proto, aby uměly naprogramovat i nové verze čipů. Proto je vždy vhodné používat aktuální, v opačném případě totiž buďto program ohlásí nepodporovaný čip nebo, v horším případě, dojde k chybě. Novější verze jsou přitom zpětně kompatibilní.
Verze BIOSů
Z obrazovky ihned po startu počítače pak můžete vyčíst ještě jednu věc - datum, případně verzi BIOSu. Tuto verzi si zapamatujte, může se totiž snadno ukázat, že vaše deska má již nový BIOS nahraný přímo z výroby. Některé základní desky prodávané v obchodech dokonce mají BIOSy, které ještě nejsou uveřejněné na webových stránkách výrobce.
K ověření toho, zda z Internetu stažený BIOS je ten "správný", můžete použít libovolný prohlížeč obsahu souborů. U BIOSů firmy Phoenix nejprve pomocí například WinRARu či Total Commanderu extrahujte ze staženého souboru jeden jediný soubor:
Z Internetu stažený soubor kra23a28.bin ...
... obsahuje v sobě soubor 6a6lypao.bin
Když už budete mít tento extrahovaný soubor, pak si ho prohlédněte (například klávesou F3 v Total Commanderu):
28. října 2003
Někde v tomto souboru (obvykle na konci) naleznete datum. Podle něj poznáte, jak moc aktuální je to, co jste si stáhli.
U BIOSů American Megatrends je postup obdobný, jen není nutné nic extrahovat. Datum můžete často najít také na konci souboru:
7. ledna 2003
Pozor, že některé BIOSy mohou být poškozeny. Již se mi také stalo, že výrobce nabízel ke stažení nekompletní soubor. Správné velikosti jsou:
1Mbit (128 kByte) BIOS - 131072 byte
2Mbit (256 kByte) BIOS - 262144 byte
4Mbit (512 kByte) BIOS - 524288 byte
8Mbit (1 MByte) BIOS - 1048576 byte
Pokud má soubor stažený z Internetu jinou velikost, pak je to jednoznačně chyba. Všechny BIOSy musí mít jednu z výše zmíněných velikostí a to přesně.