Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jak nakonektorovat utp kabel pro Ethernet?

omnitek (92)|21.10.2007 21:50
Zdravím
Mám jen prostý dotaz.Jak nakonektorovat utp kabel pro Ethernet s konektorem RJ45 ? Hledal jsem návod na netu,ale ty návody byly dost zmatečné.Znáte někdo dobrý odkaz nebo návod jak na to ?Díky
pavel_p (993)|21.10.2007 22:14
Pro primy/patch kabl oba konektory dle horniho obrazku, pro krizeny jeden konektor dle horni, jeden dle dolni casti. Prakticky dnes muze byt pouzit krizeny nebo primy vzdy, protoze ruzne routery maji obvykle autodetekci a gigove sitovky ji mit musi uz dle specifikace. Jinak se krizeny pouziva(l) pro prime spojeni pocitac-pocitac, primy pro spojeni pocitac-hub/switch/router.
crossover.jpg
Pavel Boček (4169)|21.10.2007 22:18
[QUOTE=pavel_p]...Jinak se krizeny pouziva(l) pro prime spojeni pocitac-pocitac...[/QUOTE]

a taky switch(hub, router)-switch(hub, router) s uplinkem

Přímej kabel prostě propoj tak, aby když si dáš obě koncovky vedle sebe byly na obou drátky ve stejným pořadí.

[SIZE="1"]Btw, nejsou náhodou dvě metody pro rovnej kabel...? Já to dělával tak, že drátky byly zapojený do U a fungovalo to, od Telekomu k modemu je to jak sem psal nahoře a taky to jde.[/SIZE]
crasher.km (919)|21.10.2007 22:21
pavel_p : hhhhhhhhhh rlzzzz ,tak to sem ještě neviděl :D
jroman (25)|21.10.2007 22:25
Já jen doplním jeden méně pikantní návod
omnitek (92)|21.10.2007 22:59
paráda :-) Všem děkuji , zítra se do toho pustím .
Zeli (397)|22.10.2007 17:37
Taky pridam jeden link, sou tu oba standardy zapojeni.
omnitek (92)|22.10.2007 21:01
tak díky.kabel jsem dnes uspěšně testnul a v pohodě,návody jsou dobré.Dobře sem to z nich pochopil.Díky
Pavel Boček (4169)|22.10.2007 22:49
Jak je to s tím rovným kabelem...? Mně fungovaly obě možnosti, ale možná je to tím že každá druhá věc už má dneska autodetekci...
eraser (0)|22.10.2007 22:53
Presne tak, ide o auto-crossover funkciu, no a moje krabičky za pár korún touto funkciou disponujú... a možno i sieťovka, keď je to 3COM. :)
pavel_p (993)|22.10.2007 23:01
Mám za to, že zapojení dle dolní půlky obrázku je možné, ale méně časté a že jakákoliv nestandardní záměna barevných párů bude do určité délky fungovat. Nejdůležitější je, aby 1-2,3-6 tvořily pár. Horší to bude s nějakými dlouhými kábly, kde už může na impedanční přizpůsobení mít vliv i vzájemné zkroucení párů, mohou pak vznikat odrazy signálů, zvětšovat se útlum a tak (pokud by jsi prohodil třeba oranžovou a modrou.
Poznámka: 1gbit používá všechny vodiče a navzdory povinné autodetekci pro něj snad existují křížené kábly také.
Pavel Boček (4169)|22.10.2007 23:04
[QUOTE=eraser;55854]Presne tak, ide o auto-crossover funkciu, no a moje krabičky za pár korún touto funkciou disponujú... a možno i sieťovka, keď je to 3COM. :)[/QUOTE]

I když je to 10 Mbit :D Jináč nevím mno, funguje všechno až na ten jeden dlouhej, ten mám myslím podle obrázku, ale to bude nekvalitou/rušením (kolem je kupa kabelů). Musím sehnat FTP kat.6...
boboco (1987)|23.10.2007 00:03
[QUOTE=Pavel Boček;55850]Jak je to s tím rovným kabelem...? Mně fungovaly obě možnosti, ale možná je to tím že každá druhá věc už má dneska autodetekci...[/QUOTE]

pokud se dělá kabel na 100mbit, tak ten snese hodně a využívá pouze dva páry (125Mbit UP/125Mbit DOWN - teoreticky tedy až 125Mbit Full duplex na krátkou vzdálenost), takže když se nějakej drátek "špatně docvakne", obvykle vše funguje stále dobře nebo jen velmi nepatrně hůř (to platí v případě nedodržení barev - zpřeházení párů; nutné je pouze to, aby byly oba konce stejné (opravdu velmi zjednodušeně řečeno - stačí zapojit bílá/oranž + oranž + bílo/zel + zel; ostatní vodiče nejsou v příapdě 100Mbitu využity). To je také důvodem, proč si někteří provideři dovolí pouštět napájecí napětí pro své aktivní prvky přímo po UTP kabelu (samozřejmě na krátkou vzdálenost); využijí jeden nebo oba páry jinak nevyužitých vodičů.

V případě Gbitu už je to jiná káva - ten využívá všechny 4 páry - tj. 4x125Mbit UP + 4x125Mbit DOWN a k tomu potřebuje správně zapojených všech 8 vodičů, jinak to zkrátka Gbit nebude:turtle - tady to už chce praxi a dobrý "kriplovačky":turtle

Výše uvedené se týká UTP cat. 5e nebo 6
Pavel Boček (4169)|23.10.2007 00:08
[QUOTE=boboco;55890]...[/QUOTE]

Omáčku znám taky :slug Jde mi o to že sem to zapojil do U, čili když sem si dal koncovky k sobě, pořadí bylo zrcadlově obrácené a šlo to.
boboco (1987)|23.10.2007 01:11
Aha, tak to jsem jen prve přesně nepochopil cos to s tím kabelem vlastně udělal:)
eraser (0)|23.10.2007 02:28
OK, keď sme u tej krútenej dvojlinky, resp. nasadzovaniu konektorov... tak mám pre vás takú malú kontrolnú otázku.

Viete prečo sú jednotlivé páry káblikov zakrútené a aký to má vplyv pri nasadzovaní RJ45 kontektora?

Prvá správna a samozrejme kompletná odpoveď bude odmenená reputačnými bodíkmi, takže sa snažte, prípadne googlujte, študujte. :)
mech13 (5526)|23.10.2007 02:47
neco takovyho?

"Důvodem kroucení vodičů je zlepšení elektrických vlastností kabelu. Minimalizují se přeslechy mezi páry a snižuje se interakce mezi dvojlinkou a jejím okolím, tj. je omezeno vyzařování elektromagnetického záření do okolí i jeho příjem z okolí.

Vychází se z principu elektromagnetická indukce. Dva souběžně vedoucí vodiče se chovají jako anténa: pokud je jimi přenášen nějaký střídavý signál, vyzařují do svého okolí elektromagnetické vlny. Konkrétní efekt takovéhoto vyzařování samozřejmě závisí na mnoha faktorech (frekvenci signálu, fyzickém provedení souběžných vodičů atd.), ale při přenosových rychlostech dnešních počítačových sítí efekt vyzařování již není zdaleka zanedbatelný.

Efekt „vyzařující antény" lze ale výrazně snížit tím, že se oba vodiče pravidelně zkroutí. Vyzařování se tím sice neodstraní úplně, ale sníží se na takovou míru, která již může být přijatelně nízká (v tom smyslu, že ani neohrožuje lidské zdraví, ani neovlivňuje jiná zařízení či jiné přenosové cesty). V praxi ovšem může záležet na konkrétních fyzických dispozicích a dalších požadavcích, ale i na normách či legislativních úpravách, a výsledná míra vyzařování kroucené dvojlinky bez dalšího stínění může stále být ještě příliš vysoká. Pak musí být místo tzv. nestíněné kroucené dvojlinky (UTP, Unshielded Twisted Pair) použita dvojlinka stíněná (STP), která díky svému stínění vykazuje nižší míru vyzařování."

CZ wiki
eraser (0)|23.10.2007 14:10
Hmm, tak wiki informácie nie sú na zahodenie... :) no, chýba mi tam ešte odpoveď na podotázku, ohľadne konektorov, čo sa z tohto popisu dá vydedukovať, ak si teda uvedomíme, že krútenie je spôsob minimalizácie rušenia prenosu medzi jednotlivými pármi a vyžarovanie do okolia.

Mimochodom, vždy som si klepal na čelo, keď som videl vo firmách vedenie LAN a elektrických rozvodov v jednej lište, pričom bol naviac použitý UTP, teda netienená krútená dvojlinka. Si pamätám, že sa stávalo, že po pripojení počítača do LAN začali rôzne neduhy, napr. blikanie monitora, nestabilita, atď.
eraser (0)|24.10.2007 21:57
Na záver sem dám tento obrázok, ktorý roky používam a príde mi veľmi prehľadný. :)