Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odhlucneni skrine

ShadowX (77)|22.10.2007 10:31
Zdravim, mate nekdo zkusenosti z temito vyrobky?:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Do ceho by se vyplatilo jit?
- Izolační hmota AKASA AK-PAX-2, 2 kusy 500x450x4mm + 2 kusy 500x200x4mm, antivibrační, zvuko-pohltivá, samolepicí
- Izolační hmota Bee Silent BEE-S2, 330x480mm, zvuko-pohltivá, samolepicí
- Izolační hmota NEXUS DampTek, 3 kusy 500x400x7, 5mm, antivibrační, zvuko-pohltivá, samolepicí
- Izolační hmota Thermaltake Dampening Kit - 2 kusy 400x180x4mm + 2 kusy 400x350x4mm, antivibrační, zvuko-pohltivá, samolepicí
johny__g (6387)|22.10.2007 11:37
S těmito konkrétními produkty zkušenosti nemám ale obecně platí, že nejlépe tlumí něco složené z více materiálů. Takové ty různé pěny a "molitany" sice utlumí vyšší frekvence, ale na tlumení nízkých tónů a vibrací musíš mít hmotu která je pevná a těžká, aby je pohltila. Navíc takový materiál dodatečně zpevní bočnice, čímž se sníží jejich vibrace.
Zeptej se ICE, ten má s odhlučňováním zkušenosti.

Mě by třeba zajímalo, jak by fungovalo tohle:

http://tuning.autodoplnky.cz/mikra/odhlucnovaci-sady/samolepici-odhlucnovaci-sada-uni-1x1m-s279550

motor v autě to utlumilo, ale ten má přece jen frekvenční spektrum jinde než PC. Zas cena 500 za 1 m2 není špatná, vypadá to celkem dobře a je to nehořlavé.
ShadowX (77)|22.10.2007 13:01
No vypada to pekne,ale jak pisi ze to izoluje teplo, tak abych z PC neudelal pec ? :-)
johny__g (6387)|22.10.2007 14:51
V podstatě každý zvukový izolant musí být zároveň i tepelným (aspoň částečně). Sice třeba u té Akasy tvrdí že ne, ale to je nesmysl. Fyzikální zákony zatím platí i u nás. Takže pokud chceš tohle používat, musíš si vyřešit optimální airflow v bedně, pak se vzrůstu teplot bát nemusíš.
ShadowX (77)|22.10.2007 21:05
Pripojuji foto meho PC.
Ve zdroji se nachazi fan NOCTUA 1200 pod ni jsem dal silikonovou podlozku a napojil na MB, hned pod nim je fan od AKASA. Pod diskama jsem dal fan co byl u teto skrine. Skrin mam CoolerMaster Elite 331. Tunel na CPU jsem musel dat pryc, protoze by se tam nevesel kvuli chladici CPU, jedna se o chladič Thermaltake CL-P0323 Sonic Tower bez fanu. Teploty jsem zmeril everestem a prikladam obrazek. Na GPU jsem dal maly vetrak, bez vetraku ma karta kolem 60 stupnu. V biosu jsem nastavil otacky vetraku na 80% a u zdroje na 90%. Presto pocitac je pomerne hlucny. Takze bych se rad zbavil hluku, jak na to ? Ma smysl jit do tech izolacnich veci?

PS: otacky fanu skrine si nevsimejte, ono to meri blbe kdyz jsem ubral vykon.
pc_01.jpg pc_02.jpg pc_03.jpg pc_04.jpg pc_everest.gif
ICEBOSS (3435)|22.10.2007 23:02
1. udelal bych poradek v kabelech. mas tam nehorazny neporadek. Ted stavim jedno PC v CM Elite a pak ti ukazu fotku :) Sice tam toho mam min, ale... :)
2. na usporadani kabelu doporucuju tohle. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Za mizernych 120Kč to udela opravdu velkou sluzbu.

Disky maji 32°C, takze uplne klidne vypni predni vetrak. Uplne ho vytahni, je zbytecny.
Akasu vzadu odmontuj.
60°C na grafice je uplne v klidu, vetrak klidne odpoj.
Otoc chladic na CPU o 90° a dej doprostred tu akasu na 5V.
Zalep zevnitr diru v bocnici nad CPU a zalep spodni pulku diry na bocnici na grafiku, aby vzduch sel prakticky primo na pasiv. Muizes to vyresit treba primo tou odhlucnovaci hmotou. Koupil bych AKASU PAX.

Disky mas novy a tichy, takze je resit nemusime.
Dulezite je taky identifikovat zdroje hluku. Zatim zkus to co jsem napsal.
BTW, kolik stupnu °C mas v pokoji? Tem teplotam procesoru neverim. Stahni si coretemp a mrkni kolik meri ten.
ShadowX (77)|23.10.2007 07:09
- disky maji takovou teplotu protoze tam je ten vetrak, kdyz ho vypnu, tak disky maji 40 - 43 stupnu.

- ten chladic kdyz otocim, tak akasu dam mezi ty chladici veze? chapu to spravne? A foukat tedy bude ven ze skrine.

- teplota v pokoji vcera 22 stupnu. Je to merene v klidu, zkusil jsem udelat ten stress test v everestu a teplota CPU stoupne max do 48 stupnu.
ICEBOSS (3435)|23.10.2007 09:14
hm... tak to jsou u CPU hodne nizky teploty. Zajimalo by me, co by nameril coretemp.

Vetrak vepredu vypni, 40-43°C je pro disky v normalu.
Kdyz ucpes lehce ty diry v bocnicich, tak budou mit mozna jeste o stupen nebo 2 min.
Taky bych u toho Elite utesnil predni stenu mezi mechanikama, aby byl silnejsi nacuc pres disky.

Jestli je ta teplota CPU v zatezi fakt tak nizka, nech akasu vzadu na casu a jenom ji zpomal na 5V. CPU stoupne imho nekam k 55°C a pohoda...


Na testovani si stahni Thermal Analysis a Core Temp.
mech13 (5526)|23.10.2007 10:25
to co hlasi everest na jadrech neni skutecna teplota ale nejaka jina kterou me nic jinyho nenamerilo. spravne meri coretemp a intel TAT - ten bych doporucil i na 100% zatizeni (Martin Sejnoha nameril, ze pri zatizeni v TAT je spotreba sestavy o 15W vyssi nez pri zatizeni Orthosem)
ShadowX (77)|23.10.2007 10:53
[QUOTE=ICEBOSS;55941]hm... tak to jsou u CPU hodne nizky teploty. Zajimalo by me, co by nameril coretemp.
[/QUOTE]

Zkusim a dam info.
ShadowX (77)|24.10.2007 07:01
Tak neuveritelne, chladic jsem otocil, nechal jsem tam jen jeden vetrak na case. Ucpal jsem diry jak jsi psal a na grafarne mam 47 stupnu, procesor 33, v core temp mi obe jadra ukazovali 21 stupnu. Disky 33 a 38 a deska mela 42 stupnu, to jeste by slo poladit. Jeste ale musim vyresit snizeni otacek fanu. Jinak po teto montazi jsem uz nenastartoval comp viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/9068-asus-p5n32-e-sli-problem#56105, daval jsem velky pozor a urcite jsem to nerozbil. NA ruznych forech jsem se docetl, ze ta ma deska si moc nerozumi s pametma, takze ted potrebuji ozkouset nejaky jiny typ pameti jestli to je skutecne pameti. Preci to nemuze prestat fungovat kdyz jen vyndam a zandam desku, nebo otocim chladic o 90 stupnu :(
ShadowX (77)|25.10.2007 09:00
Tak uz jsem pc zprovoznil, nastavil jsem na pevno napeti 2.1V....
Jinak k odhlucneni, vyplati se jit do toho NEXUS DUMPTEK? nebo staci izolace od AKASA?
ICEBOSS (3435)|25.10.2007 10:15
imho staci i tak akasa. vetrak jenom zapoj na 5V. Cermerj dratek do cernyho, cervenej do cervenyho na molexu.
ShadowX (77)|29.10.2007 20:58
Ahoj, tak jsem to uz dal vse dohromady, je to tissi. Prikladam tabulku teplot. Zvedlo se to pomerne dost. Co me tizi je hlasitost vetraku ve zdroji huci dost, kdyz snizim otacky, tak teplota hodne stoupne. A stalo se mi ze se mi PC vyplo. Pravdepodobne teplota desky byla vysoka. Napada vas neco jak to jeste nejak zredukovat? co dat dovnitr nejaky fan 12cm co by ofukoval desku ? Poridil jsem si jeste jednu NOCTUU na 800rpm.
everest.gif
ICEBOSS (3435)|30.10.2007 09:13
aha. wono to ma nforce, to sem nekde prehlidl. ty reportovany teploty jsou ale vsechny uplne v poradku :-/ Zamyslim se nad tim odpoledne.

Jak to mas teda ted? Akasu na 5V na CPU? Tak tu noctuu dej jeste dozadu, melo by to zlepsit pruvan ve skrini a oddelej tu ucpavku perforace bocnice nad CPU a uvidime :).
johny__g (6387)|1.11.2007 11:27
Jestli se PC vypne, tak bych to tipoval na teplotní ochranu právě toho zdroje. Když by se přehríval čipset, tak to bude spíš padat nebo tuhnout win. Takže potřebuješ dostat teplo z case jinudy než zdrojem - jak píše ICE, dej dozadu ten větrák ať ho vytahuje ven. BTW co je to za zdroj?
ShadowX (77)|1.11.2007 17:34
Tak ted to mam udene viz. obrazek. Bocnice uzavrena, nechal jsem malou diru jen u VGA aby na ni proudil vzduch. Ted jsou teploty ok, ale zdroj pomerne huci, takze bud bych dal jeste nejaky fan na CPU a snizil otacky zdroje, nebo nevim.
case.JPG
ICEBOSS (3435)|2.11.2007 10:52
to spis odkrytuj nakonec tu diru na bocnici na CPU, mohlo by to dotahnout cerstvy vzduch do zdroje...

jinak to mas pekne :) jeste ukaz tu bocnici.. :)
ShadowX (77)|4.11.2007 12:35
Tak jsem tak ucinil , teplota na grafice stoupla na 53°, procesor je na 40° a deska na 45°. Pridal jsem i AKASU na CPU na 5V. Zkusil jsem dat zdroji 5V na fan,ale pri zatezi se PC vypne... sahnul jsem si na zdroj zevnitr jak jsou vyvedeny kabely ven a byl dost horky, takze to neuchladilo. Napadlo me udelat nejakou prepazku mezi zdrojem a tam kde je deska a cpu a ze by se nasaval do zdroje vzuch z predni sachty kde jsou mechaniky. Co si o tom myslis? Otazka jak a z ceho to udelat.
IMG_0081.JPG IMG_0082.JPG
ShadowX (77)|4.11.2007 17:44
Tak jsem zkusil oddelit prostor mezi zdrojem a deskou, tak aby to nasavalo z horni sachty... akorat se to zhorsilo, ze teplota stoupla o 20 stupnu..tak jsem to hodil zpet jak to bylo. Nevim asi se budu muset smirit s tim, ze mi fan ve zdroji pojede na plny pecky.
johny__g (6387)|5.11.2007 11:19
Ten větrák na CPU dej doprostřed, pokud se vejde. Aby skrz jeden pasiv vzduch nasával a druhým ho vyfukoval, bude to IMHO účinnější.
A co udělat odsávací větrák na stropě case? Aby šla část teplého vzduchu přes něj místo přes zdroj....
ShadowX (77)|5.11.2007 11:45
NO dobry napad, ale cim to tam pridelat ten fan doprostred?
Odsavani na strope by asi spatny nebylo,ale zase cim udelat diru a nejakou peknou krytku na to by to chtelo, aby to taky vypadalo :)
mech13 (5526)|5.11.2007 12:05
prichytis ho dratem, zdrhovackou (nekdo tomu rika stahovaci pasky), takove ty "dratky" kterymi byvaji smotane nove kabely... proste cimkoli co bude poruce
johny__g (6387)|5.11.2007 14:02
[QUOTE=ShadowX;59944]NO dobry napad, ale cim to tam pridelat ten fan doprostred?
Odsavani na strope by asi spatny nebylo,ale zase cim udelat diru a nejakou peknou krytku na to by to chtelo, aby to taky vypadalo :)[/QUOTE]

Já jsem si díry dělal sám, vrtačkou. Odvrtat po obvodu, frézkou zabrousit okraje, když nejseš levej tak to vypadá jak z výroby. Nebo za kilo kdekoli v zámečnictví ti to udělají vykružovákem, akorát je lepší ten plech z vnější strany polepit isolepou, aby ho nepoškrábali. A mřížku - já používám takový ty klasický drátěný, chromovaný, za pár kaček. Ale sehnat se dají různé.

http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://www.mh.cz/shop/images/img003470.jpg&imgrefurl=http://www.mh.cz/chladice.htm&h=60&w=60&sz=3&hl=cs&start=1&tbnid=tiuQwBTDP_AM2M:&tbnh=60&tbnw=60&prev=/images%3Fq%3Dm%25C5%2599%25C3%25AD%25C5%25BEka%2Bdr%25C3%25A1t%25C4%259Bn%25C3%25A1%2Bfan%26gbv%3D2%26svnum%3D10%26hl%3Dcs%26sa%3DG

Edit: k tomu přichycení - čímkoli jen ne obyčejnou gumičkou, ta časem zteří a rozpadne se.