Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní desky: Soltek KT 880E-RL

Neregistrovaný (0)|19.11.2007 21:01
Jméno tazatele: Sid

Znění dotazu:
Je možné do desky Soltek KT 880E-RL dokoupit grafickou kartu Sapphire ATI Radeon HD 2600XT 256MB GDDR3 a paměti Kingston 2048MB (kit 2x1GB) 400MHz. Jde mi o to, jestli to vůbec do této desky má cenu dávat. Procesor je Athlon XP-M 2900+. Počítač je využíván především na hry.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
tgfh (2985)|19.11.2007 21:13
Základní deska má AGP slot, nelze do ní zapojit grafiku pro PCI-express

Našetři a kup celý nový komp, protože RAMky typu DDR jsou dnes zhruba 2x dražší než modernější DDR2 moduly.
Př. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Grafiky pro AGP jsou taky dražší než pro PCI-express i přes to že jejich výkon je nižší (jako u DDR vs. DDR2)

Investice se proto nevyplatí.
husky14 (4214)|19.11.2007 21:22
No 2600xt do AGP taky sezenes, ale bude drazsi nez PCI-e verze.

Jak pise tgfh, za novou desku, DC CPU a DDR2 dneska das kolem 5k + VGA, ted bys dal za samotny 2GB DDR 2,5k + VGA.... takze za investici 2,5k navic budes mit novy komp (teda nejspis to bude chtit i novy zdroj) ;)
Kazdopadne nema cenu cpat prachy do staryho kompu....
mech13 (5526)|19.11.2007 21:23
presne jak rika tgfh

procesor mas slusny, a na praci by to stacilo a bylo dobre, ale na hry je potreba PCI-E a DDR2
kdyz si veznes kolik bys dal za upgrade tak ven treba GA-P31-DS3L nebo tak nejak a k tomu celerona 420 a za ty samy penize co by stalo AGP a DDR mas PCI-E a DDR2 a desku a procesor;)

kdyz si trochu priplatis na dvoujadro tak si HODNE pomuzes
Neregistrovaný Sid (0)|20.11.2007 15:31
Jde o to, že oba synové mají svůj počítač a kupovat oběma pokaždé nový komp je celkem nákladné. No a teď je pozadu ten se sestavou
Athlon XP-M 2900+, RAM 2 x 256 MB/400, HDD 160GB SATA, Soltek SL-KT880E-RL a podle mě (laika) nejslabší článek ATI Radeon 9550 128/128.
Můj dotaz je spíš směřován do oblasti jestli by deska vůbec uměla využít nových parametrů grafiky a pamětí a spolupracovalo by to. Kluci hrajou spíš hry po internetu, kde si pro dobré užití hry stejně musí grafiku trochu ořezat a i normálně si holt na nejlepší detaily nepotrpí. Nejde mi o honbu za body v 3D Marcích, ale jestli by takový upgrade měl znatelný odraz ve výkonu.
Je mi jasný, že by bylo lepší vždy koupit nový komp za ..iks desítek... tisíc, ale já bych ještě radši za pár tisíc posunul tu sestavu o několik stupínků dál a koupi nového odložil až např. na příští vánoce.
Taky by mě zajímalo, kdybych tam dal pouze jednu 1 GB paměť a druhý slot by byl neobsazen, jestli to vůbec jde.
Dík
tgfh (2985)|20.11.2007 15:48
Dnes se dá poskládat úplně slušná sestava za pár tisíc, ne desítek :)
Vyměnil bych CPU, desku, RAM, grafiku a zdroj
Takhle své peníze více zhodnotíte, než aby jste koupil jen novou AGP grafiku a DDR paměti.
Dostanete tak mnohem vyšší výkon za ne moc odlišné peníze

EDIT:

Upgrade jen grafiky a pamětí

Grafika: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
RAM: 1GB (více nemá cenu dávat) [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
3700 Kč celkem (Ale to ještě nevíme jaký máte v sestavě zdroj, možná, že bude potřeba ho taky vyměnit)

Upgrade CPU, deska, RAM, grafika, zdroj
CPU: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] stačí dotaktovat na 3GHz a máte dvoujádrový cpu s obrovským výpočetním výkonem
Deska: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - klasika, kvalita
RAM: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] za stejné peníze máte 2GB (né 1GB) a výkon zdruba 2x vyšší
grafika: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] -stačí dotaktovat jádro na 800MHz a máte plnohodnotnou HD2600XT (všimněte si rozdílu cen)
Zdroj: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
8000 Kč celkem
ssid (17)|20.11.2007 17:05
Moje schopnosti v oblasti taktování jsou ovšem v oblasti teploty kapalného dusíku, ale přesto Vám děkuji za Vaši reakci
tgfh (2985)|20.11.2007 17:08
Nebojte, kluci povyrostou a pak si to sami nataktujou
ssid (17)|20.11.2007 17:10
Asi to tedy vyřeším prodejem (snad to někdo koupí) staré sestavy a nechám složit něco co je trochu víc "in", jak doma často slýchám
tgfh (2985)|20.11.2007 17:18
Určitě rozumější volba
mech13 (5526)|20.11.2007 17:30
na taktovani C2D nic neni, 2,7GHz tam pujde z fleku bez jakyhokoli testovani

na to "nechám složit" bacha, aby to nekdo neodrbal sempronem nebo nejakou zprasenou 64-bit grafikou. komponenty ktere napsal tgfh jsou nejlevnejsi nejlepsi aby melo smysl upgradovat. to nejlevnejsi plyne z jejich vyborneho vyberu, ne z toho, ze cokoli drazsiho je lepsi
jedine by se dalo usetrit nejaky kilo na CPU - E2140 a na desce - GA-P31-DS3L ( [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ) ale jinak radsi koupit Radeon HD 2600 do soucasnyho kompu a nechat to byt tak jak to je nez koupit/nechat slozit neco jinyho
ssid (17)|20.11.2007 18:30
Takže pokud tomu dobře rozumím, tak mech13 by zase doporučil výměnu pouze grafiky. V prvopočátku mi totiž šlo pouze o to, jestli ta grafika (Sapphire ATI Radeon HD 2600XT 256MB GDDR3 ) může přijít na tu desku. (AGP - mají obě, to zas ,chápu, ale nevyznám se v těch frekvencích)
tgfh (2985)|20.11.2007 19:11
Píše, že by to bylo lepší než si to "nechat složit" a nevědět jaké komponenty budou použity. Takové ty firmičky rády z lidí tahají peníze

Takhlenc: Nevím jestli ta grafika něco pomůže. 512MB RAM, 2900+ jednojádro
Něco pomůže samozřejmě, ale nové hry si stejně nezahrajou. Každý má jiný názor. Podle mě to jsou vyhozené peníze, nebo spíše, velkmá část z ceny grafiky přijde vniveč
Pavel Boček (4169)|20.11.2007 19:36
[QUOTE=ssid;64802]...[/QUOTE]

Odkus jsi ? My tu zabírámě velkou část ČR, takže někdo z fóra by ti to určitě rád složil když si koupíš jen komponenty ;)
mech13 (5526)|20.11.2007 21:02
[QUOTE=tgfh;64835]Píše, že by to bylo lepší než si to "nechat složit" a nevědět jaké komponenty budou použity. Takové ty firmičky rády z lidí tahají peníze[/QUOTE]

jj, tak jsem to myslel. kdyby ti "nekdo" splasil komp za 8000, tak to bude stat za prd a bylo by snad lepsi dokoupit grafiku do toho co mas. jestli si to ale pohlidas, a sezenes presne to co napsal tgfh tak ten rozdil bude poradne znat, za rozumny penize a nebudes litovat
ssid (17)|25.11.2007 19:08
Tak jsem rozhodil sítě, jestli někde neudám tu starou sestavu, i když s tím mobilním athlonem to bude těžké loučení a asi teda nechám složit něco jinýho. Rád si nechám poradit s těmi komponenty. Pokud vyjdu z toho co mi bylo výše TGHF nabídnuto, měl bych teda ještě nějakou otázku.
1.Co by tam bylo možno ještě pozvednout, aby ale zůstala sestava celkem vyvážená. Jestli budou kluci něco později taktovat nechám na nich, já se do toho bez znalostí pouštět nebudu. Člověk z takových obecných informací z okolí nejvíc slyší, že nejdůležitější je kvalitní grafika. Takže, kdybych uvažoval o grafice o nějaký stupínek vyšší, co byste mi doporučili ?
2.Tomu složení někoho z fóra bych se možná ani moc nebránil - 30 km od Brna směr Třebíč.
husky14 (4214)|25.11.2007 19:17
[QUOTE=ssid;66220]Člověk z takových obecných informací z okolí nejvíc slyší, že nejdůležitější je kvalitní grafika. Takže, kdybych uvažoval o grafice o nějaký stupínek vyšší, co byste mi doporučili ?[/QUOTE]Mas dve moznosti: ATI HD3850/3870 nebo nV 8800GT.... ;)
ssid (17)|25.11.2007 19:28
[QUOTE=husky14;66224]Mas dve moznosti: ATI HD3850/3870 nebo nV 8800GT.... ;)[/QUOTE]

Já myslel o něco lepší grafika a podle ceny a nějakých článků po netu doporučuješ trošku jinou kategorii ???
Aby mi nevyhořely pojistky na sloupě
Pavel Boček (4169)|25.11.2007 19:31
[QUOTE=ssid;66220]2.Tomu složení někoho z fóra bych se možná ani moc nebránil - 30 km od Brna směr Třebíč.[/QUOTE]

Já to klíďo sestavím :) Alfa je v Brně, takže to by bylo lepší nabrat osobně, pokud vlastníš káru tím líp. Pak můžeš přijet za mnou anebo přijedu za tebou...otevřeno je koukám i v sobotu, takže pokud za tebou, se můžem třeba potkat u Alfy a pak bys mě vzal na místo složení (nebo by se to odtáhlo na dopravu, ve dvou np). Teda když o mě bude zájem :)

ADD// jestli teď prodáváš komplet PC, tak se pak nesmí zapomenout ještě koupit nějakou kysnu + ventilátory...plus by nemusel bejt problém vzít E2140, ty dvě stovky se nalijí do chladiče a půjde ještě výš než E2160 :)
husky14 (4214)|25.11.2007 20:10
[QUOTE=ssid;66225]Já myslel o něco lepší grafika a podle ceny a nějakých článků po netu doporučuješ trošku jinou kategorii ???
Aby mi nevyhořely pojistky na sloupě[/QUOTE]No puvodne si uvazoval o 2600xt a o stupinek vyssi (cenove) je HD3850.... a ze ma nesrovnatelne vyssi vykon je jen dobre ne?!
A spotreby se neboj, neni nijak zavratna a PB ti to slozi dobre, tomu muzes verit.... jinak mu tady muzes udelat "reklamu" :p
ssid (17)|25.11.2007 20:33
[QUOTE=husky14;66241]No puvodne si uvazoval o 2600xt a o stupinek vyssi (cenove) je HD3850.... a ze ma nesrovnatelne vyssi vykon je jen dobre ne?!
A spotreby se neboj, neni nijak zavratna a PB ti to slozi dobre, tomu muzes verit.... jinak mu tady muzes udelat "reklamu" :p[/QUOTE]

No to je pěknej stupínek(2000,-). Do takovejch grafik už jít nepotřebuji.
Jak jsem psal dříve, o žádný body v těch 3DMarcích mi nejde, jen ať ti mlaďoši doma si můžou zahrát i nějaký novější hry, protože na tom starým už ledacos nejde nebo se to seká.
Ale dík za jakoukoliv reakci
Pavel Boček (4169)|25.11.2007 22:27
[QUOTE=ssid;66257]...[/QUOTE]

Tak teď se asi bude zdát výkon nové sestavy hodně vysokej, ale hry co teď vychází/vyjdou si na 26XT moc neužijí. Každopádně zbytek sestavy je na tom skvěle, takže ti nic nebrání za pár měsíců koupit mnohem lepší grafiku, pokud do toho nechceš vrážet teď :)
ssid (17)|26.11.2007 06:19
[QUOTE=Pavel Boček;66283]Tak teď se asi bude zdát výkon nové sestavy hodně vysokej, ale hry co teď vychází/vyjdou si na 26XT moc neužijí. Každopádně zbytek sestavy je na tom skvěle, takže ti nic nebrání za pár měsíců koupit mnohem lepší grafiku, pokud do toho nechceš vrážet teď :)[/QUOTE]

No ono je potřeba, aby jim taky zůstal nějakej čas na učení, ne aby jen brejlili do počítadla. Žádný velký rozmazlování nebude.