Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vista smrt

hrGordoN (24)|22.12.2007 12:52
Dobry den, vcera jsem si zakoupil nove PC a po jeho instalaci a instalaci win Vista a pokusu o prvni spusteni NfS Prostreet PC takrka okamzite nahodi modrou smrt a restartuje se. Tak sem stahnul Everest Ultimate a tem mi ukazuje teplotu na CPU 80C, potom tam ukazuje teplotu na 1. a 2. jadre sice -3C a 5C, ale to beru jako vtip, tak sem skusil este stahnout prime 95 a ten mi po spusteni testu ani poradne nestihl ten test spustit a zase modro a restart. Tak mi to porad nedalo a stahl sem SpeedFan a z toho sem uprimne moc nevycetl ukatuje Temp1-3 pricemz 1 a 2 jsou teploty kolem 30C , ale Temp3 mam 80C :(.

CPU mam AMD 5000+ Black a chladim to Zalmanem 9700, takze netusim kde je chyba... moc pasty? malo pasty? vsechno spatne.... atd. , jediny co me napadlo do ted je ze sme pomerne dost upatlaly povrch chladice pred nanesenim pasty (otisky), ale to snad neni takovej problem abych pak mel 80C na CPU. Zbytek komponent vali tak jak ma, teda aspon to tak vypada, on kdyz clovek nemuze spustit zadnej test, tak se to kontroluje baj voko dost blbe :( jinak zbytek komponent je ENERMAX 650 Inf. , MA-790FX DQ6 a jeden modul 2GB Patriot, graf. x1900xt.

Diky ze kazdou radu lidicky, protoze jsem ten PC koupil na hry, a kdyz na nem nemuzu zadnou spustit tak to je fakt problem...:(
hrGordoN (24)|22.12.2007 12:54
este bych chtel rict ze ted jedu frekvence i nasobic z onech duvodu na auto a nasobic se mi hazi do 5x a vysledna frekvence je 1000Mhz, coz je uprimne dost malo a vsecko je starsne pomaly. PLS help
Intri (3490)|22.12.2007 13:10
Zkus se mkrnout do BIOSu, jestli máš zapnutou funkci Cool&Quiet. Ta by mohla být zodpovědná za nízký výkon procesoru. Jinak když ti PC hlásí tak vysokou teplotu, zkus chladič ze základníd esky vytáhnout a namontovat ho znovu. Třeba jenom špatně sedí.
hrGordoN (24)|22.12.2007 23:59
Tak si nejak nejsem jistej tedka jestli je to vazne tim procesorem, protoze v biosu ukazuje teplotu normalni, a ty resety PC se objevuji v dost zvlastnich chvilich, napriklad pri spusteni hry NfS nebo uz i behem! instalace hry Supreme Commander a nekdy po top prvnim restartu nejde vubec najet do winu, tesne pred nabehnutim uvitaci hlasky to totiz spadne znovu a znovu a... tak mi to prijde divny ze by to bylo prehrivanim kdyz muzu 2 hodiny v kuse parit dotu a pak mi to zcrashuje behem instalace programu! :( Jinak nevim jestli to ma vliv, ale hdd sem mel rozdeleny a 3 svazky a na visty sem vicemene jen smazal C a hodil na nej visty. Tu modrou hlasku se mi podarilo vyfotit, jen je to na mobilu a hlaska samotna pred restartem trva jen par sekund, tak omluvte prosim kvalitu.


Este me napadlo jestli by to nemohlo byt ramkama, protoze v tom setu byly jedny vadny tak ziju jen na tom druhym modulu se kterym aspon nabehly win, ale jinak sem ho nijak netestovat. Napajeni maji pri 5-5-5-12 1,9V
22122007870.jpg 22122007871.jpg
Intri (3490)|23.12.2007 00:04
Tak to chce celkové testy - začni pamětí, ta nepotřebuje OS. Použij program Memtest nebo podobný, zatěž paměti na celou noc, aspoň 8 hodin.
hrGordoN (24)|23.12.2007 01:54
Tak jsem pouzil MemTest 3.6 a asi v 130% (neco prez 1 hodinu chodu) mi to hodilo onu modrou hlasku a restart. Plyne z toho tedy to, ze je vadny i druhy pametovy modul? jestli ano a zpusobuje ony problemy prave on, tak mi nezbyva nic jineho nez Patrioty doporucit!
Intri (3490)|23.12.2007 01:59
Počkej, to nedává smysl... Memtest běží nezávisle na operačním systému, určitě nemohl vyhodit BSOD, jaká je na obrázku.
speedsnail (4876)|23.12.2007 02:14
No tohle jeste neznamena ze je vadna pamet. I kdyz je to dost pravdepodobne (spis jde o nekompatibilitu). Vyloucil jsi padani z duvodu prehrivani procesoru? Update biosu probehl?

//Memtestů je mraky druhů a verzí. Ty spustitelné z OS testují jen volnou ram. (treba z 1G zabiraji 220Mb procesy a zbytek si zaber Memtest a testuje).
Intri (3490)|23.12.2007 02:30
Aha, teď mě napadá, jak mi speedsnail napověděl - Memtestem myslím program Memtest86+, ne obecně testy pamětí. Právě proto se divím, že by vyhodil BSOD. Memtest86+ se bootuje a OS se tedy ani nespustí.

Jinak pokud jsi to PC koupil po součástkách v e-shopu, můžeš ty paměti ( na které bych ty potíže svedl ) vrátit bez udání důvodu, a místo nich bych nasadil A-DATA. O Patriotech jsem toho moc dobrého neslyšel.
hrGordoN (24)|23.12.2007 14:03
Tak jsem skusil update biosu z F1 na F3 a vysledek je pomalu este horsi nez to bylo predtim..., byl sem po restartu na novy bios chvili ve winech a vyskocila na me zprava o chybe, tak sem ji otevrel a rikal sem si ze ji sem postnu..., ale musel sem to ulozit na dve fotky a pri ukladani z malovani druhe fotky se objevila BSOD a zase restart, potom nastalo opet peklo, protoze se BSOD obevila hned pri nacitani winu a nebyla sance tomu predejit...:( , skusil sem nouzovy chod, ten fungoval ale jelo v tem kulovy.

Tak pak jediny co me napadlo zmenit v Biosu opet nasobic procesoru z 16x na ono slavne auto viz vise a hle winy se hned na poprve rozjeli. Takze nechapu cim to zase je! Prehrivani procesoru nevim jak poradne vyloucit, kdyz v biosu to pise pod CPU current teperature 35C, ale kdyz se mi podari spustin winy a k tomu este Everest nebo SpeedFan, tak ti mi hlasi na cpu nekde 80C, i kdyz je to divny protoze se tato neplota absolutne nehybe, ukazuji proste 80C od najeti systemu a kdyz dokonce se podari hrat W3 treba i 2 hodiny v kuse a vratim se zpet do win, tak teplotu ukazuji porad 80C, tak nevim jestli je to bug nebo co?!

Pak ona nestabilita systemu se chova nekdy strasne divne cimz bych rekl ze to prehrivanim byt nemuze, protoze vazne hry jako W3 bych mohl parit donekonecna, zatim co clovek spusti instalaci hry, hned zacne rvat HDD jak natrzenej a buch BSOD! :(

Uz zacinam premyslet nad tim ze na to sam nestacim a donesu to nekam do servisu at tam skusi dat jiny ramky nebo vycistit a znova naistalovat ten CPU fan, u ktereho mi btw ukazuje v biosu 0rpm, coz je blbost kdyz vidim jak tam ten Zalman vali... Ty pameti se stejne chystam vymenit kuli vyse zminemu problemu s jednim modulem, takze bych byl rad kdyby to bylo vazne v nich nebo v te teplote procaku, ale je to vsecko nejake kouzelne, tekze s tim cpu nevim. Ale kdyz ma clovek CPU na nasobici x16 a nedostane se do winu a vyresi to zmena nasobice v biosu na AUTO, coz v praxi znamena x5, tak fakt nevim co si o tom mam myslet, treba to jen nechapal new bios a potreboval snizit a pak treba zase vratiti nasobic na x16, ale to se mi moc zkouset nechce, koukat do BSOD 100x denne a nezpatrit pri tom svit woken boli u srdce...

jo a co se nekompatibility tyce, tak ty pameti co mam konkretne deska nepodporuje, ale podporuje uplne stejneho typu jen vlastne 4GB prez 4x1GB a ja mam 2x2GB.
Intri (3490)|23.12.2007 14:39
Tak pokud je přímo v manuálu desky napsáno, že ty paměti nepodporuje ( resp. pokud tam není napsáno, že je podporuje ), asi máme už celkem jasnou příčinu problému. Prostě ty paměti vyměň za jiné, kompatibilní s deskou.
hrGordoN (24)|23.12.2007 15:01
Toz je mozne ze by to vlastne mohlo byt porad jen temi pametmi, ze kdyz pretaktuju procesor na x16 tak se musi zvysit i frekvence pameti, takze jedou na 800Mhz, zatim co kdyz dam auto, tak se procesor shodi na x5 a pameti jednou na 400Mhz. Jen me rozhodil seznam onech podporovanych pameti, rekneme ze je dost kratoucky a tak sehnat tu v kon****** sveta nejaky co jsou tam vypsany bude problem viz toto: http://www.giga-byte.us/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-ma790fx-dq6.pdf


kdyz uz sme to tak nakousli, tak se mi z toho seznamu asi nejvis libili ty kingstony ULL , ale maj je tam jen jako 1GB, tak doufam ze 2x1GB pojedou taky a jeste bych se potreboval zeptat co vlastne znamena to DS/SS?
speedsnail (4876)|23.12.2007 15:27
Kdyz se meni nasobic procesoru (Asi nejaky p4, nebo PD ) tak se frekvence pameti vubec nemeni. FSB je stale 200. Pameti si kup normalni 2x1Gb A-Data ale jen v pripade ze si budes jist ze to zpusobuji ony. Uz si pustil ten memtest86+? Je ta teplota v poradku? (kdyz sahnes na chladic tak snad poznas 35 vs 80 stupnu) Jo a jakej tam mas vubec procesor? Nasobic 16x mely jen pentia(netburst) a ty meli minimalni nasobic 12x nechapu kde se tam bere najednou 5x..
//Tak ted se mi pomichaly temata, ten intel je uplne mimo sry. Ale ze se meni frekvence pameti s nasobicem to tak jako tak slysim poprve a vubec se mi to nezda. Myslim ze se odviji od nejakeho zakladniho generatoru frekvence PPL.
robky (3195)|23.12.2007 16:04
to speedsnail: si to prečítaj celé , má tam 5000+ Black. A frekvencia pamätí u AMD má súvislosť s násobičom CPU, veď vzniká delením frekvencie procesora pomocou zvolenej deličky. Problém by som videl fakt v tých Ramkách, ale kým to nepotestuješ poriadne v Memtest86+, tak sa ďalej nepohneš. A ešte akú máš nastavenú deličku pamätí, keď AUTO tak nastav DDR800 alebo menej, poprípade zdvihni napätie Ramkám.
hrGordoN (24)|23.12.2007 16:14
tak u tech pameti jim frekvence dost skace, vpodstate od 400-800Mhz efektivne podle toho jaky je prave ten nasobic (x16 = 800Mhz, x5 = 400Mhz), mno casovani maji 5-5-5-12 2T a jedou na 1,9V. Ten memtest vyskousim teda dneska vecer, jdu do kina tak to pustim, doufam ze nevadi ze u toho nebudu...


jo a na chladic se v tomto pripade saha dost blbe, protoze zalman 9700led je dost velkej a kdyz sahnu na ty lopatky, tak bych rekl ze na nich moc nepoznam, nicmene jsem este nezazil ze by z nej sel teplej vzduch - vsecko je na dotek jinak chladny.
Intri (3490)|23.12.2007 16:17
Nevadí, Memtest dělá všechno sám ( jako v podstatě všechny testy ), nech ho ale běžet alespoň 8 hodin.
speedsnail (4876)|23.12.2007 16:32
Možná blbá otázka, ale :
Máš vůbec otestovanou stabilitu toho procesoru na 3200Mhz?! Kolik Voltů do něj pouštíš? Ten procesor je stavěnej na frekvenci 2600Mhz (13x200), a pokud si při přetaktovávání na 3200Mhz (16x200) nepostupoval správně (testy stability a teploty, zvyšování napětí) tak tu celou dobu řešíme zbytečně paměti.
//Doufám že jestli sem to ted trefil na hlavicku tak se mi rehabilituje karma za to překouknutí :)
hrGordoN (24)|23.12.2007 16:51
ee tim to neni, BSOD mi naskoci i kdyz mam nasobic na auto, cize no OC. Proste bohate staci zapnou NfS ProStreet (nebo neco jinyho co se PC nelibi, ale toto je 100% tutovka) a PC zcrashuje i kdyz ma procak treba na 1Ghz. A on ani ten procak nepotrebuje moc napeti zvysovat... zvednout z x13 na x16 neni takova haluz abych musel davat 1,475 atd... normalne ma 1,35V. Takze tim to asi nebude.
speedsnail (4876)|23.12.2007 17:24
No ze neni 3200 takova haluz bych netvrdil 3.3-3.4 je strop drtivy vetsiny procesoru. Jinak ta frekvence pameti se urcite nemeni s nasobicem. Proto kdyby to padalo jen na 16x a ne na 5x tak bych to tipoval na ten procesor, proto me to napadlo (psal si ze na 16x nenajedes do winu ale na 5x ano (na 13x bych tipnul ze to pojede taky) takze s procesorem to nejak souvisi). Ale jestli to pada i na 1Ghz tak to nebude jen tim procesorem
hrGordoN (24)|24.12.2007 02:26
Tak si mel mozna pravdu, protoze ten do toho memtestu se mi nejak nechtelo a vubec sem to nikdy nedelal tak sem nechapal z ceho a jak to mam nabootovat (sem rad ze nebootuju winy pri prvni instalaci, vic neumim), tak sem si udelal takovy maly testik s jiz mnohokrat zminenym testovacim programem NfS ProStreet :) - vysledek je pomerne zajmavy, procesor bez zvyseneho napeti na 3,2Ghz (200x16) a pameti na 800Mhz NfS ani poradne nespusti a uz je tu BSOD, kdyz sem ale zvysil napeti na 1,45V tusim tak sem vsecko rozchodil ok a dokonce sem odzavodil jeden zavod (i kdyz sem ani nedojel :( ) aniz by se cokoliv stalo! :D nicmene jsem porad rozhozen z tech vsech programu kde berou onu teplotu 80C... na pameti kaslu ty pujdou na reklamaci a procesor asi snad vyresen takze konec problemu doufam, aspon do doby nez prijdou nove pameti... :)

pro jistotu posilam ruzny fotky nastaveni systemu i ukazku programu co mi porad cpou tu silenou teplotu, nevite nekdo co s tim? :( tohle jediny me este trapi... mam chut kuli tomu jit do servisu si nechat premontovat a premazat CPU chladic a nasadit znova, ale zase nefouka z nej nejak teplej vzduch, proste netusim co ma v mym PC 80C...uvitam kazdy napad.... dekuji
CPU 3,2.jpg ram 800.jpg Everest.jpg SpeedFan.jpg
Intri (3490)|24.12.2007 02:29
No, když jsi provedl změny v taktech procesoru, udělej test - nejen jeden závod v NFS, ale několikahodinovou zátěž třeba StressPrimem. Jen tak získáš přehled o stabilitě procesoru, hodina práce ti toho moc neřekne, i když je to dobrý start.
Pavel Boček (4169)|24.12.2007 02:37
[QUOTE=hrGordoN;74673]...[/QUOTE]

Když jedno jádro ukazuje 8 stupňů a druhé 13 tak bych těm senzorům moc nevěřil...těžko říct, kde je chyba :notsure mám takovou zkušenost, když jsem se na jedné desce snažil řídit otáčky ventilátoru na procesoru, tak to pak ukazovalo nesmysly. Nakonec mi poslali z Gigabytu novější BIOS, ale stejně to nepomohlo...tak jsem nechal řízení na BIOSu a neřešil to.
speedsnail (4876)|24.12.2007 07:11
[QUOTE=hrGordoN;74673]Tak si mel mozna pravdu[/QUOTE]

Hm mozna? Po zvyseni napeti to najednou nepada, jaka nahoda :D Příště než budeš něco taktovat, tak doporučuju hlouběji nastudovat danou problematiku.

Jo a k tem pametem. Nevim presne jak se ta nestabilita projevovala, ale kdyz si mel dva moduly v DCH, tak mozna byly nachylnejsi na chyby nez jeden modul na SCH a jelikoz je pametovy radic v procesoru, tak na to mohlo mit vliv prave nedostatecne napeti. Tim chci naznacit ze je mozne ze pametem vubec nic nebylo.

K tem teplotam, podívej se ještě co ti naměří program Core temp, který čte teploty přímo z teplotního čidla uvnitř procesoru.
speedsnail (4876)|24.12.2007 13:22
[QUOTE=robky;74447]... A frekvencia pamätí u AMD má súvislosť s násobičom CPU, veď vzniká delením frekvencie procesora pomocou zvolenej deličky...[/QUOTE]

Mohl by si (Robky, pripadne ostatni s AMD) vyzkouset jestli se Ti pri zmene nasobice (treba pri C&Q) meni frekvence pameti jak pises? Me se to nejak nezda, ale nemam to kde vyzkouset, tak bych te poprosil o objasneni. Diky

Dalsi dotaz mam na minimalni delicku pameti u AMD. Je to 1:1 jako u Intelu? (na tohle uz sem se ptal ale nikdo mi neodpovedel)
Pavel Boček (4169)|24.12.2007 13:30
Tak u AMD je mnohem častěji než u Intelu prostě volba 200 MB, 266 MHz, 333 MHz..., s děličkou se tam nikdo nedrbe. To 200 MHz je ale minimum, odpovídá to tomu 1:1.

Jinak při používání RMClock se při dynamické změně násobiče procesoru i dynamicky mění dělička pamětí tak, aby jejich frekvence zůstala konstantní.
speedsnail (4876)|24.12.2007 13:38
[QUOTE=Pavel Boček;74756]
Jinak při používání RMClock se při dynamické změně násobiče procesoru i dynamicky mění dělička pamětí tak, aby jejich frekvence zůstala konstantní.[/QUOTE]

Tak to se mi ulevilo že je to tak jak sem si myslel. Jen ti upřesnim že nejde o nějaké dynamické měnění děličky, ale o to že externí frekvence (PLL) je pořád stejná a od ní se odvíjí přes děličku takt pamětí (přes násobič takt procesoru, a přes další násobič výsledná frekvence HT). Takže dělička i frekvence PLL (jakoby FSB u intelu) jsou konstantní. Mění se jen násobič. Akorát je to v biosu kolikrát zamaskovaný tak že to vypadá že se to odvíjí od frekvence procesoru, ale tak to myslim nejni.
Pavel Boček (4169)|24.12.2007 13:46
To jsem tak nějak i tušil, spíš mi brouka do hlavy nasadil Everest, který píše frekvenci pamětí jako "poměr DRAM:FSB" roven CPU/xx
hrGordoN (24)|24.12.2007 15:34
speedsnail: K tomu CoreTempu - nedari se mi ho zpustit, porad na me skace dokola pri pokusu o spusteni ze mu chybi nejakej ovaladac a ze se neukazou vsechny moznosti, stejne se nakonec neukaze nic, PC chvili premysli a pak tu hlasku vyhodi znova, pak obcas i vyskoci okno kompatibility systemu co napise ze chyby nejakej program na A myslim zacina... Skusil sem nastavit kompatibilitu na XP, ale to nepomohlo...
hrGordoN (24)|24.12.2007 15:36
speedsnail: nj, ale v dch byly este vubec pred prvnim spustenim PC a nabootovanim winu (ktery nenabootovaly kuli te jedne ramce, bez ni sme se dostali dal v poho) a ty myslis ze se to podelalo kuli OC? nebo ze by odzacatku meli malo stavy? nejak nechapu tvou radu...
hrGordoN (24)|24.12.2007 15:52
Mno tu je screen co to hodi, skusil sem uz ten program najit a nasel sem snim i popis jak postupovat aby to jelo i pod x64.



tak jsem to rozjel, ale nevim jestli opet mam verit onem cislum... :( mozna sem neco pri tom zprovoznovani nainstaloval blbe a ukazuje to bludy, uz i kuli tomu ze v cpu-z a biosu mam voltaz na 1,45, nebo ten zalman je fakt delo...
Bez názvu.jpg
Pavel Boček (4169)|24.12.2007 16:30
Pokud nemáš v místnosti 10 stupňů, ukazuje to nesmysly.

Btw, zkus občas používat tlačítko Edit :angry
speedsnail (4876)|24.12.2007 19:56
[QUOTE=hrGordoN;74799]nj, ale v dch byly este vubec pred prvnim spustenim PC a nabootovanim winu (ktery nenabootovaly kuli te jedne ramce, bez ni sme se dostali dal v poho) a ty myslis ze se to podelalo kuli OC? nebo ze by odzacatku meli malo stavy? nejak nechapu tvou radu...[/QUOTE]

No myslel sem to tak ze pokud by byl PC od zacatku (jeste pred prvnim spustenim a bootovanim winu jak pises) pretaktovanej s malo stavou tak to mohlo zpusobovat totalni nefunkcnost s obema ramkama (pametovej radic je u AMD v procesoru a dual channel je obecne na chyby citlivejsi). Ale ty si asi pretaktovaval az s tou jednou ramkou takze ta jedna byla asi opravdu vadna. Tolik pro vysvetleni.
robky (3195)|25.12.2007 08:30
[QUOTE=speedsnail;74751]Mohl by si (Robky, pripadne ostatni s AMD) vyzkouset jestli se Ti pri zmene nasobice (treba pri C&Q) meni frekvence pameti jak pises? Me se to nejak nezda, ale nemam to kde vyzkouset, tak bych te poprosil o objasneni. Diky

Dalsi dotaz mam na minimalni delicku pameti u AMD. Je to 1:1 jako u Intelu? (na tohle uz sem se ptal ale nikdo mi neodpovedel)[/QUOTE]

Tak takto to funguje u mňa:



Zmeny som robil pomocou AIBooster od výrobcu MB(menil som len násobič CPU), žiadne zmeny v BIOS-e
hrGordoN (24)|12.1.2008 00:25
Nazdarek lidi, diky za pomoc s predchozim problemem, uz modry screene nemam :) , ale objevil se novy problem, mam pameti 4x1GB Corsair XMS2 co maji jet pri 2,1V na casovani 4-4-4-12 2T, ale SPD ma ulozeny vlastne 5-5-5-18, coz je dost horsi a kdybych chtel pameti na takovym casovani tak si koupim nejaky aspon o tisicovku levnejsi :( a jelikoz sem pameti nikdy netaktoval ani nijak nemenil casovani, tak bych potreboval poradit co mam udelat aby mi to jelo tak jak bych si to predstavoval.

Uz sem neco skusil sam podle prilozenych screenu, tak me proste napadlo hodnoty v tabulce pod SPD a AUTO kde jsou 5ky a 18 to jednoduse zmenit na 4ky a 12, ostatni hodnoty jsem nechal stejny a napeti jsem zvedl o 0,25V coz ve vysledku psalo nejakych 2,112V v biosu. Pak jeste nechapu myslim polozku PRECHARGE TIME kde kdyz zmenim na manual tak podle tech dvou sloupecku sem chtel nechat na 4, ale v moznostech mi to ukazuje jen 2 nebo 3, tak to sem trosku nepochytil.

Pak etse v poslednim radku sem zmenil z tech 18 na 12, ale ve winech mi cpu-z stejne ukozovalo casovani 4-4-4-18, cize 3 hodnoty sem trefil, jen ta posledni nejak zazlobila, jak sem napsal vise nic jinyho sem nemenil, vsecky ostatni hodnoty sem nastavil tak aby odpovidali nastaveni SPD. Proc to ale vsecko pisu, wokna sem rozjel v pohode s timhle nastavenim, ale asi po pul hodine hrani Crysis (cize zatezi) mi to hodilo BSOD!!! :( a restart, tak sem vse vratil na auto zase jelo vsecko normalne bez blue hovadiny... takze sem asi evidentne nastavil neco spatne, diky lidi za rady jak tam co nastavit.
11012008876.jpg 11012008877.jpg
hrGordoN (24)|14.1.2008 01:36
tak jsem problem uz vyresil a uz to nepada, hodil sem pametem trosku vic napeti na 2,16V a uz to jede v pohode a nic nepada, teda pada mi Hellgate, ale to asi bude spis Hellgatem nez PC :) , nicmene jsem se porad nedostal na hodnoty 4-4-4-12, ale mam porad jen 4-4-4-18 a za ziva nejsem schopnej pohnout s tou 18kou, mohli by ste mi prosim nekdo poradit podle screenu nahore co mam zmenit? este asi postnu jeden jak to mam tedka nastaveny na to 4-4-4-18... thx
Pavel Boček (4169)|14.1.2008 12:26
Co prostě volbu Minimum RAS Active Time nastavit na 12 :stupid ? Jo a zkus je přehodit na 1T, když máš dvě, mělo by to jít; když něco přesto nepůjde, dej ještě napětí na 2,2 V. Nemusím doufám připomínat, že paměti je nejlepší otestovat pár hodinami (5+) v Orthosu...test Blend, no pro klid duše ještě můžeš otestovat zvlášť paměti (long FFT či co).
tgfh (2985)|14.1.2008 18:20
[quote=Pavel Boček;80985]zkus je přehodit na 1T, když máš dvě[/quote]
Já vidím 4 :)
[quote=hrGordoN;80387]mam pameti 4x1GB Corsair XMS2[/quote]
Takže to nech tak (na 2T)
hrGordoN (24)|14.1.2008 19:26
Vidim ze jsem zustal ne zcela pochopen, tak poslu este jednou screeny jak to mam nastaveny v BIOSU a jak mi to ukazuje napr CPU-z ve winech. Proste mi nejde do hlavy proc v BIOSU nastavim 4-4-4-12 2T a pak este tu jednu hodnotu na 22 a cpuz i treba everest mi pisou ze mam 4-4-4-18 2T a ta vec co nevim co je je 26 a ne 22... :(
14012008879.jpg Bez názvu.jpg
Pavel Boček (4169)|21.1.2008 17:09
Tak to zkus snížit např. na 16, jestli se to projeví, třebas to snižuješ moc a vrací se to samo na předchozí hodnotu...