Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vybudování sítě se sousedem

Petr S. (1220)|17.1.2008 10:51
Zdravím všechny ;) ,

právě řeším problém s vybudováním sítě mezi mnou a sousedem (vzdálení jsme od sebe takových 50-70m odhadem, přesně to budu muset ještě změřit) a hledám optimální způsob, jak se propojit. Wi-Fi by se vyplatila, pokud bych posléze připojovaval ještě jednoho člověka, ale to zatím nehrozí i když je to možné. Ale v současné situaci bych chtěl zkusit klasický UTP kabel s čímž mi vzniká pár otázek:

1) je lepší použít lanko nebo drát?
2) je lepší vést kabel zemí nebo vzduchem a mám ho třeba do něčeho obalit, prostě více izolovat?
3) pokud bych utp vedl zemí, do jaké hloubky a dá se nějak zajistit, aby mi ho za pár měsíců neporušil třeba krtek?

Co myslíte? Který způsob a jeho realizace by byla nejvýhodnější? Moc díky za vaše názory ;)
johny__g (6387)|17.1.2008 10:56
Vzduchem rozhodně ne, jestli to jde (hádám že jde o dva rodinné domky a kabel se povede někde přes zahradu) tak do země, cca 50 cm by mohlo stačit, použij nějakou chráničku - husí krk. Ale když si to spočítám - nevyjde levněji ta wifi? A hlavně je to bez práce. Lanko nebo drát je v tomhle případě jedno, kabel s lankem je "měkčí", s drátem zase drží tvar podle toho jak ohneš.
tequilla (1015)|17.1.2008 11:06
V tomto pripade mi wi-fi prijde take daleko vyhodnejsi. Vest kabel vzduchem 50-70m si dost dobre nedovedu predstavit jako dobrou variantu a kopat tu vzdalenost do zeme neni take zadna sranda. Naklady na kabel + husi krk * 50-70 = moc penez. Bez husiho krku ti jej sezerou hlodavci (s husim mozna take, ale bude jim dele trvat se tam dostat). Nekdo tyu na foru psal, ze do husiho krku sypal i jed na hlodavce...
Petr S. (1220)|17.1.2008 11:08
UTP se dá sehnat co jsem koukal zhruba za 700-800 Kč 100m, za kolik a kde se dá sehnat ten husí krk? Ale mozna by se fakt spis vyplatila ta wifi, kdyz o tom tak premyslim...

Jeste me napadl jeden dotaz, kdyz bych pouzil wifi a vsesmerovou antenu dal nekam na strechu, není mozne ze by mohla fungovat jako hromosvod a pritahovat blesky?
filky (197)|17.1.2008 11:15
Hmm kabelem to bude celkem orisek. Nezapomente, ze maximalni delka bez aktivniho prvku je cca 100m. Zmerte nejdriv jak daleko jsou ty dva baraky od sebe.
johny__g (6387)|17.1.2008 11:17
[QUOTE=tequilla;81846]Bez husiho krku ti jej sezerou hlodavci (s husim mozna take, ale bude jim dele trvat se tam dostat). Nekdo tyu na foru psal, ze do husiho krku sypal i jed na hlodavce...[/QUOTE]


S tím mám bohaté zkušenosti, prováděli jsme celoroční měření přímo v lese, a kabely jsme měli ožrané permanentně, nějak jim chutnaly. Otrávené návnady byly pravidelně sežrané - bez efektu, z husích krků měly myši leda srandu, jediné co pomohlo byly ocelové chráničky - trošku to vypadá jako chránička na sprchovou hadici. Prostě jak jim ten typ plastu zachutná je konec, mám dojem že tam pořádaly mejdany myši z celýho lesa. Já hlasuju pro WIFI, co se týče antény nejsem si jistý, ale pokud je na střeše i hromosvod tak by měl být pro blesk větším lákadlem?
Petr S. (1220)|17.1.2008 11:18
Jak jsem psal, bude to tak kolem 50m, spíše ale méně, protože jsou naše domy hned vedle sebe a odděleny jen trávníkem s plotem.
Petr S. (1220)|17.1.2008 11:19
[QUOTE=johny__g;81853]Já hlasuju pro WIFI, co se týče antény nejsem si jistý, ale pokud je na střeše i hromosvod tak by měl být pro blesk větším lákadlem?[/QUOTE]

No to je právě ten problém, hromosvod u nás na střeše není...
Zoidik (1405)|17.1.2008 12:41
Co se týče problematiky ochrany proti blesku, tak je to celkem složité. byl jsem an několika školení kde se to probíralo. Musíš dodržet určité uhly, poloměry oblouku, taky záleží na velikosti objektu.... je tam hodně podmínek které se musí splnit. Pokud na baráku nemáš hromosvod, tak o tom ani nepřemýšlej že by jsi ji dal na střechu. pokud tam dáš hromosvod, tak by měl být vyšší asi o 30cm než nejvyšší bo na střeše, nebo než ten chráněny objekt.
mech13 (5526)|17.1.2008 18:26
umisteni anteny - bohate staci to hodit za okno nebo dobre muze byt i pod previs strechy - nemuzu si ted vzpomel jak se tomu nadava, jak strecha presahuje barak a je vetsinou podbita deskama tak to nejak pribastlit k tomu

ad kabel - docela pomahaji strepy... dat si tydeni rodinou sousedskou soutez "kdo vyzahne nejvic lahvacu" a sklo pak nasypat kolem husiho krku (v rozdrcene formne samozdrejme)
Petr S. (1220)|17.1.2008 19:41
Tak jsem se kouknul pořádně na tu vzdálenost mezi našimi domy a zjistil, že zas taková dálka, jak jsem myslel původně, to zase není. V zemi by to bylo tak takových 20-25 metrů. Zbytek bych mohl táhnout u sebe pod střechou.

mech13: Jj, to by taky šlo. Stačila by směrová anténa, jenže pokud by se chtěl připojit ještě další kamarád, tak by to už na tuhle anténu nešlo. Bydlí totiž na opačné straně a dům by to stínil. :( Jedině snad pokud bych vzal tu všesměrovku a připevnil ji ze strany k boční hraně komínu. To by snad tolik blesky přitahovat nemuselo ne? Nebo existuje ještě nějaké jiné řešení?

Zoidik: Tak mě tak napadá zajímavá otázka. Co vlastně nejvíc přitahuje blesky? Je to ten nejvyšší bod na objektu a v jeho blízkém okolí?
robky (3195)|17.1.2008 21:53
[QUOTE=Petr S.;81983]

Zoidik: Tak mě tak napadá zajímavá otázka. Co vlastně nejvíc přitahuje blesky? Je to ten nejvyšší bod na objektu a v jeho blízkém okolí?[/QUOTE]

Blesk je elektrický výboj medzi dvoma prostrediami s rôznym potenciálom, samozrejme si hľadá najkratšiu (najvodivejšiu) cestu. Samotný bleskozvod blesky nepriťahuje, len svojím umiestnením na najvyššom bode vytvára vodivú cestu pre výboj a tým chráni daný objekt pred účinkami blesku. Zjednodušene povedané
Janyk1 (997)|17.1.2008 22:04
[QUOTE=robky;82031] Zjednodušene povedané[/QUOTE]

Jednoduše by to bylo:bez hromosvodu neriskovat!!!Drátem asi taky ne.Ale ta anténa nemusí byt na střeše, ne?Co třeba v okně(jako ve zdi)?Ale v sítích se fakt vůbec nevyznám.Ale z fyzikálního hlediska...
aumirek (166)|18.1.2008 00:22
No ono je v případě uderu blesku je uplně jedno jestli máš hromosvod nebo ne pokud je dobrej hromosvod nezapáli ti to barak ale stejně ti odejde vše co máš v zásuvkách a mužeš tam mít 10 ochran zásuvek proti blesku navíc i ta anténa se montuje na hromosvod a pokud ne musí bejt s ním spjena vodivě.
Petr S. (1220)|18.1.2008 09:26
[QUOTE=Janyk1;82032]Jednoduše by to bylo:bez hromosvodu neriskovat!!!Drátem asi taky ne.Ale ta anténa nemusí byt na střeše, ne?Co třeba v okně(jako ve zdi)?Ale v sítích se fakt vůbec nevyznám.Ale z fyzikálního hlediska...[/QUOTE]

jasně, že nemusí. Ale jak jsem už psal výše, možná budu chtít připojit ještě jednoho člověka, který má dům na opačné straně našeho domu...

EDIT: Neví někdo za kolik se dá nechat zřídit dobrý hromosvod? Nebo záleží na konkrétním objektu?
johny__g (6387)|18.1.2008 09:46
Zoidik (1405)|21.1.2008 05:57
robky : no tak hromosvod ti barák neochrání. Na to zapomeň. Energie z blesku se ti rozděli zhruba v poměru 60:40. takže 40% energie z blesku ti stejně jde do elektroinstalace v baráku a má snahu ti rovnat kabely ve zdi. Loni v květnu jsme s bleskem měli doma čest se potkat a byl to vážně hajzlík... Dá se proti němu ochránit pokud ti flákne někam do vedení, to se ještě dá, ale přímej zasah do budovy je jistá smrt pro elektroniku
mrozu (87)|22.1.2008 14:52
Co si trochu zaexperimentovat a zkusit neco takovyhleho:
http://www.chrudim2000.cz/ronja/index.html
:)