Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitory: špatné stínování

Neregistrovaný (0)|19.1.2008 14:59
Jméno tazatele: Kaoru

Znění dotazu:
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli se už někdo z vás setkal s tímto problémem: nedávno jsem trochu zrenovovala počítač,ale nechala jsem si starý monitor - LCD od LG L1710B. Už dřív jsem si všimla, že když se na něm dívám na filmy, tak se občas ukážou čtverečky při stínování ploch. Ale po tom co jsem koupila novou grafiku, VGA Asus EN7600GS Silent, 256 MB DDR2, DVI, HDTV, PCI-E, tak jsou ty přechody mnohem horší. Je to víc vidět a nevím jak si s tím poradit. Už mi bylo řečeno, že to může být kombinací nová karta starší monitor, nebo taky ovladačema. Vstup používám DVI. Nejvíc je to vidět např. na silnici, zdech, obloze apod. na tmavých nebo naopak hodně světlých místech ve videu. S obrázkama jako takovýma problém není. Jenom s videem. Předem děkuju za rady.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
monitor - LCD LG L1710B
grafika - VGA Asus EN7600GS Silent, 256 MB DDR2, DVI, HDTV, PCI-E
WinXP 2002
(K-lite kodek pack)
husky14 (4214)|19.1.2008 15:03
Muze to byt vic veci....

Ten monitor je pripojenej do DVI pres redukci nebo ma primo kabel DVI?
Vidim ze mas pasivni kartu, neprehriva se?
Zkouselas jiny kodeky?
Zkouselas treba nejakou hru, jak se to chova?
Neregistrovaný Kaoru (0)|19.1.2008 15:19
kodeky jsem jiné nezkoušela, protože tyhle jsou první s kterýma jde přehrát všechno co potřebuju a nic se mě nekouše. ale pokud víš o nějakých jiných dobrých který umí rozlouskat soubory typu ogm, mkv apod. s kodekama H264, můžu to zkusit předělat. hry nehraju, na to mě neužije. myslím že nepřehřívá. i když teď mě to ukazuje jedno jádro 12 stupňů a je u něj modrá šipka dolů (tuším patří k té grafice) a druhý 54 (to je asi na desce). pno těch údajů to tady ukazuje víc, ale nevím co je co. kabel je DVI. ten byl u toho monitoru.
Neregistrovaný kaoru (0)|19.1.2008 15:30
ale teď jak do tady tak zkoumám, tak máš asi pravdu. přehřívá se to. u toho spodního "core" je napsaný NVidia Video Card...asi to bude nejdřív zkusit přidat chlazení a pak uvidím. tohle zatím nikoho nenapadlo. díky.
Klingacikx (1545)|19.1.2008 15:37
Na tej grafike môže byť kľudne 80°C a problém by nemal byť žiadny
husky14 (4214)|19.1.2008 15:44
[QUOTE=Neregistrovaný kaoru;82393]ale teď jak do tady tak zkoumám, tak máš asi pravdu. přehřívá se to. u toho spodního "core" je napsaný NVidia Video Card...asi to bude nejdřív zkusit přidat chlazení a pak uvidím. tohle zatím nikoho nenapadlo. díky.[/QUOTE]No slo spis o to, aby na ty karte nebylo treba 90°C, jinak v tom problem nebude.
Stahni si diagnostickej program Everest, tam se dozvis vsechny mozny hodnoty teplot a zjisti v nem, jaky takty (frekvence) ma ta karta. Klidne by to mohly delat vadny (nebo moc pretaktovany) pameti na graficky karte....

Herni test by taky nebyl spatnej, treba 3DMark, jestli to bude chybovat i v nem.
speedsnail (4876)|19.1.2008 19:07
Nejlepší by bylo kdyby se ti podařil udělat screenshot a dát ho sem. At vidíme přesně o jakej probém se jedná. klidne muze jit o problem pomale odezvy monitoru.
BlackFrog (563)|19.1.2008 20:54
nechci rýpat ale taky mi to mohla být jednoduchá věc pokud to dělají pouze filmy. Nemáte od koupi nové graf. karty také nastavené vyšší rozlišení, na kterém je poté více vidět klasické čtverečkování méně kvalitních videonahrávek? Tyhle čtverečky jsou právě nejvíce vidět na tmavých a světlých místech.
Neregistrovaný Kaoru (0)|19.1.2008 21:21
No pokusím se to líp popsat. asi mě to tady neumožní ten screenshot poslat bez registrace. představte si třeba scénu východ slunce nad pouští - světlá koule a od ní se má šířit světlo. to se sice děje, ale místo aby to byla hezká takřka jednolitá barva, tak se rozdělí do několika pásů jednotlivých barev, které jsou jasně ohraničené. rozlišení mám nastavené pořád stejné 1280x1024. víc tady z toho nedostanu.pravda je, že tady je udávaná doba odezvy 16ms a popravdě si myslím že to bude možná tím.. špatná kvalita videa - u některých je to možné. ale některé s těch věcí sem měla možnost vidět u kamaráda na notebooku a tam byl obraz krásný.

jo zkoušela sem ten testík 3D Mark udělal první dva. tady sou výsledky:
Game tests 3D mark score 3998
GT1 - 17,5 fps
GT2 - 12,4 fps
GT3 - 18,9 fps
CPU tests score 6295
CPU test 1 - 5,6 fps a test 2 - 5,6 fps
jenom nevím co mě to má říct. vůbec se v tom neorientuju.
husky14 (4214)|19.1.2008 21:25
V tom 3DMarku slo spis o to vyzkouset, jestli to bude taky blbe zobrazovat. Jak to vypadalo?

Jinak obrazek se da pripojit primo pod rozepsanym prispevkem (Spravovat prilohy), jen nevim, jak je to u nereglych uzivatelu.
Neregistrovaný kaoru (0)|19.1.2008 21:30
no abych vyloučila že je to monitorem, tak si ještě chci zkusit půjčit jiný, na kterém jsem zkoušela taky něco přehrát. tam mě to šlo hezky, ale bylo to na jiném počítači. někdy už si říkám jestli to není očima...už jsem zkoušela i změnit nastavení rozlišení podle videa, ale to taky není řešení.
Neregistrovaný (0)|19.1.2008 21:32
no tam to vypadalo hezky.sice se to trochu sekalo, ale ty fleky se tam nedělaly. trošinku tam teda někde bylo něco vidět, ale fakt minimum. můžu tady jenom odeslat příspěvek a dát si sem smajlíka eto vsjo.
pavel_p (993)|19.1.2008 23:31
Nepomůže prostě u videa pohýbat se šoupátky jas/kontrast v přehrávači nebo nastavení kodeku? Pokud to chápu jako čtverečky na pozvolných přechodech světlo-tma, tak je to u videa celkem normální a je možné, že na starším monitoru nešlo fleky tak dobře postřehnout, protože se barva zdála stejná. Nicméně by to nemělo být nijak strašně viditelné na filmu zkomprimovaném na 2CD nebo originálním DVD a vůbec by se to nemělo vyskytovat u HD filmů.
Neregistrovaný kaoru (0)|20.1.2008 14:01
Wonderful.Days.2003.720p.HDTV.x264-THOR.mkv - tak na tomhle už jsem to taky testovala. jas a kontrast když změním nahoru nebo dolů - žádný výsledek. a tenhle film je v hodně dobré kvalitě, má to rozlišení 1280x720, kodek videa AVC1 a hned na začátku je takový průlet mrakem. děs běs. taky se to tam rozkládá do těch barevných pásů. uvidím po neděli, zkusím tady ještě ten druhý monitor, ať vím v čem to aspoň zčásti vězí. jenom doufám že vás tady s tím moc neotravuju. jestli z toho vyleze nějaká blbost, tak mě asi klepne.
pavel_p (993)|20.1.2008 22:57
Už mne celkem nic nenapadá. Jestli to vidíš i u snímku v příloze kolem výbuchu, tak je to normální. Jinak zkus použít třeba vlc http://www.videolan.org/ , nepotřebuje žádné kodeky (má vlastní) jestli to zmizí. Zkontroluj třeba gamma korekci v ovladačích grafiky (nvidia control panel nebo se proklikat přes zobrazení) a nebo zkus vyřadit ICM profil monitoru. S tím mi teda neblblo video, ale zas zoner a také jsem dlouho hledal příčinu.
vlcsnap-110843.png
Neregistrovaný Kaoru (0)|21.1.2008 16:10
Tak jedno jsem si ujasnila - není to monitorem. Zkoušela jsem tady teď ten druhý a chová se to úplně stejně. Přitom jsem to na něm testovala v práci a tam mě to jelo celkem hezky. VLC mám, jenomže i když je v tom spousta koedků, tak to stejně některý věci nerouzlouská (anime s asijskýma kodekama sou občas trošku oříšek), např. tady ten film, o kterým sem psala včera mě bez toho k-litu vůbec nešel přehrát. zvuk šel hezky, video jak komiks - sem tam obrázek. asi bych to zkusila spíš s tou grafikou nebo ještě tady s tím co navrhuješ ty. až na to přijdu tak dám vědět čím to bylo. ten obrázek když zvětším tak je to trochu rozkostkovaný, ale jenom ten výbuch. jinak je to hezký. no nic, tak se tady zatím mějte a dík za typy.