Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Switch a další info

Maximus12 (763)|30.1.2008 19:41
Zdravím v síťařině jsem nováček tak bych potřeboval trochu info

Potřebuju projpojit vzájemně zatím dvě PC , abych mezi nima mohl přenášet data z jednoho do druhého, sdílet soubory a tak různě, dá se to realizovat switchem ? Vím, že propojení dvou PC de i kabelem, ale časem připojím další, čimž bych chtěl docílit jakési malé sítě.

Pokud je to tak, tak my prosim dopuručte nějaký cenově rozumný a kvalitní switch.


Jinak dál bych se chtěl zeptat, když mám připojení pomocí WiFI - APčko a z AP mě de síťový kabel do síťovky v PC, tak když bych chtěl, aby i další PC bylo připojené pomocí WiFiny do Netu tak to vyřeším routerem ? S tím, že bych síťový kabel z AP zapojil do routeru do zdířky WAN a z ostatních portu to tahal do dalších PC ? Rozumím tomu dobře ?

Jinak když budu mit ten router sesiťuje mi i ty PC, abych mohl sdílet data nebo vlastně jen řeši připojení k NETU?

A poslední věc WiFi router - je to klasickej router s tim, že má přistup do netu přes bezdrát ? To znamená když budu mít zapojený takový router a přijde někdo ke mě např. s noťasem tak vlastně po vyhledání té sítě se přes ten router připojí do netu ? bez kabelu ?

Případně můžete mě doporučit i nějaký router a wifi router !!! Chci si s tím pak pohrát , pač když si s tim člověk pohraje nejlépe se to naučí :)))

Jinak vim, že pro někoho to může bejt triviální, ale jak říkám sem v síťařině nováček, ale chci se tomu věnovat a rozkoukat se v tom. Takže za každou radu a i návrh připadného zařízení budu vděčen :))
Petr S. (1220)|31.1.2008 11:50
[QUOTE=Maximus12;85778]Potřebuju projpojit vzájemně zatím dvě PC , abych mezi nima mohl přenášet data z jednoho do druhého, sdílet soubory a tak různě, dá se to realizovat switchem ? Vím, že propojení dvou PC de i kabelem, ale časem připojím další, čimž bych chtěl docílit jakési malé sítě.

Pokud je to tak, tak my prosim dopuručte nějaký cenově rozumný a kvalitní switch.[/QUOTE]

Ano, je to tak. Starší switch, který pro domácí použití bohatě postačuje, pořídíš dnes již za pár stokorun...

[QUOTE=Maximus12]Jinak dál bych se chtěl zeptat, když mám připojení pomocí WiFI - APčko a z AP mě de síťový kabel do síťovky v PC, tak když bych chtěl, aby i další PC bylo připojené pomocí WiFiny do Netu tak to vyřeším routerem ? S tím, že bych síťový kabel z AP zapojil do routeru do zdířky WAN a z ostatních portu to tahal do dalších PC ? Rozumím tomu dobře ?[/QUOTE]

Ano, opět je tomu přesně tak ;) Některé AP mají navíc dvě zdířky, takže je možné díky nim připojit i více počítačů, problém ale nastává při současně komunikaci obou zařízení... Některá APéčka (např. WL-1120AP) ale umožňují nahrát lepší firmware, který umožňuje překlad adres.

[QUOTE=Maximus12]Jinak když budu mit ten router sesiťuje mi i ty PC, abych mohl sdílet data nebo vlastně jen řeši připojení k NETU?[/QUOTE]

S tímto si nejsem zcela jist. Pravděpodobně to ale nepůjde, možné opět s upgradem FW, ale konkrétně netuším... Neví někdo?

[QUOTE=Maximus12]A poslední věc WiFi router - je to klasickej router s tim, že má přistup do netu přes bezdrát ? To znamená když budu mít zapojený takový router a přijde někdo ke mě např. s noťasem tak vlastně po vyhledání té sítě se přes ten router připojí do netu ? bez kabelu ?

Případně můžete mě doporučit i nějaký router a wifi router !!! Chci si s tím pak pohrát , pač když si s tim člověk pohraje nejlépe se to naučí :))) [/QUOTE]

Jo, budeš se moci připojit, pokud mu dáš přístupové údaje :) Teda pokud tu WiFi z routeru nebudeš využívat k připojení k vysílači poskytovatele internetu (tzn. necháš si AP).

Jinak mrkni sem a vybirej ze značek, které nejsou problémové ;)
pas!k (3765)|31.1.2008 14:43
[QUOTE=Maximus12;85778]Zdravím v síťařině jsem nováček tak bych potřeboval trochu info[/QUOTE]

Na vetsinu veci sis sam odpovedel .. nejlepsi reseni pro tebe bude proste nejaky wifi router ktery poresi vse na co ses ptal jednak jim propojis vice pc mezi sebou jednak si ho muzes nakonfigurovat pro bezdratovou sit po dome a poustet do ni jakakoliv wifi zarizeni ktere povolis ..
Maximus12 (763)|31.1.2008 19:20
fajn tak to je pak OK , to sem potreboval vedet, zda router umozni propojeni i PC do sítě , super :))))

nemohl bys dat nějaký typ na wifi router ? s poměrem dobrým cena kvalita ?
zas ne moc přehnaně drahej taky noooo

díky
Maximus12 (763)|31.1.2008 19:36
co třeba tento ?

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Petr S. (1220)|31.1.2008 22:14
No s D-Linkem jako značkou byli kdysi dost problémy (DSL 362T) a zdá se že se do teď nevyřešili - konkrétně tento model je podle některých uživatelů dosti poruchový a nestabilní. Nestabilitu prý nevyřešil ani upgrade firmwaru...

Za sebe můžu doporučit např. WA-2204B. Mám ho doma a jsem s ním naprosto spokojen - za tu cenu je to vážně skvělé a výborně vybavené zařízení. Sice někdy může vytuhnout (na vině je však energetika kvůli výpadkům), ale to se dá jednoduše řešit výměnou adaptéru za výkonnější typ...
Maximus12 (763)|31.1.2008 22:27
nj jenže třeba zrovna tenhle kamený obchody v mém okolí nemaj a ani treba na alze sem ho nevidel..
nemohl bys poradit neco jineho dostupnejsiho ?
Petr S. (1220)|31.1.2008 22:46
Dostupný je třeba zde. Jinak co třeba OvisLink WT-2000R?
Maximus12 (763)|31.1.2008 22:48
[QUOTE=Maximus12;85778]Zdravím v síťařině jsem nováček tak bych potřeboval trochu info

Potřebuju projpojit vzájemně zatím dvě PC , abych mezi nima mohl přenášet data z jednoho do druhého, sdílet soubory a tak různě, dá se to realizovat switchem ? Vím, že propojení dvou PC de i kabelem, ale časem připojím další, čimž bych chtěl docílit jakési malé sítě.

Pokud je to tak, tak my prosim dopuručte nějaký cenově rozumný a kvalitní switch.


Jinak dál bych se chtěl zeptat, když mám připojení pomocí WiFI - APčko a z AP mě de síťový kabel do síťovky v PC, tak když bych chtěl, aby i další PC bylo připojené pomocí WiFiny do Netu tak to vyřeším routerem ? S tím, že bych síťový kabel z AP zapojil do routeru do zdířky WAN a z ostatních portu to tahal do dalších PC ? Rozumím tomu dobře ?

Jinak když budu mit ten router sesiťuje mi i ty PC, abych mohl sdílet data nebo vlastně jen řeši připojení k NETU?

A poslední věc WiFi router - je to klasickej router s tim, že má přistup do netu přes bezdrát ? To znamená když budu mít zapojený takový router a přijde někdo ke mě např. s noťasem tak vlastně po vyhledání té sítě se přes ten router připojí do netu ? bez kabelu ?

Případně můžete mě doporučit i nějaký router a wifi router !!! Chci si s tím pak pohrát , pač když si s tim člověk pohraje nejlépe se to naučí :)))

Jinak vim, že pro někoho to může bejt triviální, ale jak říkám sem v síťařině nováček, ale chci se tomu věnovat a rozkoukat se v tom. Takže za každou radu a i návrh připadného zařízení budu vděčen :))[/QUOTE]

[QUOTE=Petr S.;86124]Dostupný je třeba zde. Jinak co třeba OvisLink WT-2000R?[/QUOTE]
díky za oboje, asi zkusim toho ovise :)
Petr S. (1220)|31.1.2008 22:53
Jasně ;) jak je ctěná libost :D Ovislink nemívá špatné produkty...
Leroj (271)|31.1.2008 22:55
dovolim si použít cizí vlákno, snad to nebude vadit.
Chápu správně, že např. ten Linksys nahradí AP, Switch i Router ?
Mám starý AP + ext. switch a potřebuju to nyní dostat ze 2 kompů na tři - pokud by to s ním šlo, tak je nutné nastavení AP od provozovatele wifi připojení, nebo by se ty údaje z něho daly nějak vycucnout ?
Případně je možné toto univerzální zařízení zapojit do AP a používat z něj jen router a switch, nebo koupit radši jen router bez AP ?
Jde mi o to, že to potřebuju zprovoznit bez účasti poskytovatele připojení...

No a abych nebyl úplně OT tak dodám, že mám AP Linksys WAP54G /snad/ a za dva roky bez problému /akorát pár vypadků, které spravil reset - možná by pomohlo to lepší napájení, ale není to tak často, abych to řešil/
eraser (0)|31.1.2008 23:00
Doporučujem 3COM OfficeConnect Wireless 54 Mbps 11g Cable/DSL Router.

Leroj: Chápem to správne, že ten Linksys používaš pre pripojenie k providerovi a ten ti vyhradil dve IP adresy?
Petr S. (1220)|31.1.2008 23:14
Ano, chápeš to správně. Router je ve své podstatě jen takový rozšířený switch, který dokáže směrovat pakety mezi více sítěmi...

Vycucnout z něj údaje samozřejmě můžeš. Teda pokud znáš přístupové údaje (IP adresu, většinou bývá 192.168.1.254 a heslo) do jeho administrace. V opačném případě bude nutné kontaktovat Tvého providera. Toho ale budeš muset pravděpodobně kontaktovat stejně kvůli WEP klíči, protože ten ze zařízení jentak nedostaneš (možnost prolomení pomíjím :) ).

Ve své podstatě je to jedno zda použiješ AP + Router či jenom Router - akorát budeš mít o trošililinku vyšší spotřebu. Ale fakt jen o trošku, protože takováhle kouzelná krabička bere jen asi tak 2 až 4W. I když první možnost se většinou vyplatí z toho důvodu, že AP máš umístěné někde na půdě a od něj vede jediný kabel třeba do obýváku, kde je router a odkud taháš kabely k jednotlivým počítačům (pokud tedy ty počítače nejsou rozesety po celém domě). I když i v tom případě by sis mohl doma vytvořil další domácí bezdrátovou síť...

Jo, teď jsem našel, že defaultně je ve pro administraci použita IP adresa 192.168.1.245 a heslo admin. Takže pokud máš líného poskytovatele ;)
Leroj (271)|31.1.2008 23:20
[QUOTE=eraser;86137]
Leroj: Chápem to správne, že ten Linksys používaš pre pripojenie k providerovi a ten ti vyhradil dve IP adresy?[/QUOTE]

přesně tak, mám 2 adresy a potřebuju to dát na 3 kompy, ale bez účasti providera.
eraser (0)|31.1.2008 23:20
Je úplne jedno, ako je to AP od providera nastavené, stačí ho prepojiť s routerom, ktorému sa ako internet port priradí jedna z daných dvoch IP adries, ktoré má Leroj providerom priradené, samozrejmosťou je maska, brána a DNS. Daný router následne vytvorí NAT a umožní zdielať internet ďalším počítačom, či sieťovým zariadeniam.

Inak súhlasím, že nie je na škodu použiť wifi router a mať možnosť operovať s wifi domácou sieťou. Pre notebook, PDA je to skoro už nutnosť. :)
Leroj (271)|31.1.2008 23:23
Petr S. :
Dík za odpověď, škoda že mě moc nepotěšila - do toho AP se už jednou zkoušel dostat někdo od konkurenční firmy a nepovedlo se mu to. Takže to bude asi v pytli...
eraser (0)|31.1.2008 23:30
Ako hovorím, nepotrebuješ sa dostať do nastavenia... tvoje dve PC majú potrebné informácie (IP adresy), ktoré potrebuješ, ak si zakúpiš router, ktorý prepojíš s AP, jednoducho LAN káblom do WAN portu routera.

Mimochodom, ja som mal kedysi tiež Linksys a bol zaheslovaný providerom, vyriešil som to tak, že som niekde na webe našiel programík, ktorý sa na AP dokázal pripojiť a vycucnúť nastavenia, samozrejme tie nešli meniť, keďže bolo AP zaheslované. Avšak stačilo mi to na to, aby som AP resetol a obnovil factory settings. Tým som zrušil heslo, resp. nastavil defaultné. Pozor, taktiež je pridelená APčku východzia IP adresa, takže pokiaľ sa chceš dostať do nastavení, musíš byť v rovnakom networku, čiže pokiaľ má daný Linksys defaultnú IP 192.168.1.245 a masku 255.255.255.0, tvoje PC môže mať napr. 192.168.1.1 a masku 255.255.255.0 a si tam.
Leroj (271)|31.1.2008 23:45
eraser:
jj dík, už jsem to pochopil, psal jsem to dřív, než jsem si přečet tu tvoji odpověď. Pokud to půjde, tak do toho AP radši nepolezu. Bylo by to sice lepší /pravděpodobně by ubylo jedno zařízení/ - ale nebudu riskovat a radši se s tím bordelem za gaučem nějak smířim :)
edit:
tak ještě jednu věc jsem nepochopil: k tomu AP mohu připojit jen router, nebo to může být i kombinovaný AP s routerem? -aby se ty 2 AP nějak netloukly...
Petr S. (1220)|1.2.2008 09:27
Přesně tak, pokud nebudeš AP vypojovat, zjišťování přístupových údajů Tě vůbec nemusí zajímat :) Já to psal pro případ, že by ses rozhodl jej nahradit. I tak by ale nebyl problém zeptat se na tyto údaje providera, pokud je rozumný, tak je od něj dostaneš :thumb

To AP, které vlastníš teď pracuje jako klient, jen jakoby taková externí wi-fi karta. U Routeru si v administraci můžeš vždy nastavit, v jakém režimu práce má pracovat. Třeba já mám u svého na výběr mezi Gateway, Bridge a Wireless ISP.
eraser (0)|2.2.2008 00:41
Môje zariadenie, od 3COM, ktoré v sebe integruje ADSL modem, wifi router a 4 portový switch nedovoľuje vybrať iný režim než AP alebo bridge (WDS). V každom prípade si daný Linksys ponechaj, samozrejme i s nastavením a k nemu pripoj ľubovolný router, či už bude wifi alebo nie, to je na tebe, či bezdrát využiješ alebo nie. A keby si sa rozhodol pre obyčajný router a v budúcnosti si potreboval domácu wifi, tak nie je problém kúpiť obyčajný access point. Má to len jednu nevýhodu a to je spotreba niekoľkých krabičiek, ale tieto zariadenia zožerú pár Wattov, takže žiadne zbytočné obavy. :)

Ja som to mal takto doteraz, než som práve dnes nezapojil 3COM OfficeConnect ADSL Wireless 54 Mbps 11g Firewall Router, teraz tu mám dočasne nevyužité tri krabičky - modem, router/switch, access point. Mimochodom doporučujem, a to i ostatným, zakúpiť print server, ktorý zjednodušuje zdieľanie tlačiarne cez sieť a umožňuje tlačiť z ľubovolných operačných systémov zároveň. Ja som si kúpil pre Mini Printer Server 1 Parallel Port, pretože mám starú tlačiareň. Vyzerá to tak, že táto malá krabička sa normálne pripojí na port tlačiarne, nie je vôbec potrebný LPT kábel, no a krabička sa samozrejme musí napájať a pripojiť UTP káblom do existujúcej siete. Mimochodom, predávajú sa i USB verzie - Mini Printer Server 1 USB 2.0 Port a taktiež som videl i wifi rozhranie, čo je výborné, ak si chce niekto umiestniť tlačiareň na miesto, odkial by mal problém ťahať kábel. Veľmi šikovné riešenie, no treba si už trošku viac priplatiť - Linksys 54Mbps Wi-fi G PrintServer, Wireless USB Print Server 11/54 Mbps, OvisLink WP-103G 802.11g printer server, 2x USB2.0 / 1x LPT. :) Nastavenie je rýchle a jednoduché, no a konfigurácia tlačiarne taktiež, osobne doporučujem RAW mód a pod Windows XP si pridať nový IP port, takže nie je potrebné inštalovať nejaké ovládače pre tlačové rozhranie, avšak ovládače pre tlačiareň sú samozrejme nutné.