Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Total Annihilation

ICEBOSS (3435)|12.2.2008 20:39
Total Annihilation

Stará hra od známého jeskynního psa (Cavedog), která spatřila světlo našich monitorů někdy v roce 1997 nás vrhla do brutálního světa znepřátelených civilizací robotů. Její monstrózní a nebo naopak velmi rychlé bitvy byly vždy vzrušující, grafické zpracování s 3D povrchem a 3D modýlky bylo na svou dobu výjimečné. Co nám taková hra může nabídnout dnes - v době skvělých speciálních efektů vykoupených krvavými nároky na hardware? Total Annihilation s odstupem času zůstává vysoko v mých žebříčcích a zaujímá mezi strategiemi speciální postavení.


Jak to vypadá
Jak to všechno začalo? Na začátku byly 2 robotí rasy, "hodní" Armové (Arm) a "zlí" (a o něco vyspělejší) Corové (Core). Mezi nimi zuřila válka tuším o suroviny - železo - a postupně se probíjeli různými misemi s především destruktivními konci – hrát můžete za obě rasy. Celá hra obsahovala sotva pár různých jednotek, základní autíčka (cca 10), letectvo (cca 10), kboty (cca 10) a lodě (cca 10) a odpovídající počet konstrukčních továren, děl a těžebních budov. Docela to stačilo na slušnou řežbičku s různými strategiemi boje. Povrch map je 3D, mapy jsou velmi rozmanité, nabídly mnoho variant co právě hrát. Postavičky jsou taky 3D, hra umí nějaký základní anti-aliasing a nejlepší je, že podporuje spoustu rozlišení včetně širokoúhlých až do "dostatečného" 2048 x 1536. Grafika na svou dobu vypadala opravdu moc hezky. Z dnešního pohledu vypadá sice relativně jednoduše, ale ne nemoderně. Spousta nových strategií oplývá množstvím blikajících světýlek, možností natáčet pohled, zoomovat a kdesi cosi. Nicméně začínají postrádat jednoduchou strohost válečné vřavy, která činí Total Annihilation jářku jedinečnou.


[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Time to kill, time to die



Proč se to hrálo
Na svou dobu hra vypadala moc dobře, tak dobře, že zanedlouho vychází datadisk - Core Contingency. Stává se to u datadisků málokdy, ale byla to právě Core Contingecy, která se zasadila o popularitu celé hry. V čem byl trik? Ve značném nárůstu jednotek. Přitom celá hra byla stále poměrně dobře vyvážená, prakticky každá jednotka Armů měla svůj protějšek u Corů. Tím ale rozhodně nechci říct, že by jednotky byly stejné. Některé bitvy byly rozhodnuty třeba jen mírně diferencovaným dostřelem některých dalekonosných děl. S datadiskem přibyly nové mise, nové mapy, bohužel však nepřibyla umělá inteligence počítače, která je poměrně slabá. V běžných misích nepřátelé chodí z jedné strany, kterou stačí zabezpečit a je pokoj. Na misích a sigleplayeru se hru naučíte slušně ovládat, pak přijde výzva v podobě dobře nastavitelného multiplayeru.

V nových jednotkách (letadla, lodě, tanky, kboti, děla atd.) se nacházely i některé speciality, jako třeba dalekonosná rychlopalná děla s příznačnými názvy Buzzsaw a Vulcan - spotřeba jejich energie při palbě odpovídala spotřebě běžné středně rozvinuté základny.
Další vyloženě hustou jednotkou byl na straně Corů likvidační experimentální kBot Krogoth vyzbrojený raketami, děly i těžkými energetickými zbraněmi. Krogoth by naučil i šmirglpapír, jak být drsný. Jednotka, kterou jste v běžné hře nějakou tu minutu, když bylo dost surovin, stavěli, dokázala ničit celé základny a rozhodovat války. Krogothům je věnována dokonce jedna speciální mise. Mise s Krogothy je výzva, je totiž úplně jedno odkud Krogoth přijde, když nemáte v zásobě nějakou tu atomovou bombu, která by ho po cestě k vaší trapné základně poškodila - mise pro drsňáky.


[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Příprava na Den D



Proč se to udrželo
Část odpovědi najdete v předchozím odstavci - je to dobrý multiplayer s možností nastavení různých režimů hry a omezení. Dalším faktorem byla možnost přidávat jednotky, vytvářet vlastní mapy a odstraňovat tak některá omezení hry. Map editory jsou u spousty strategií, ale nejsem si jist, jestli v nich někdy někdo vytvářel v rámci měřítka hry třeba neskutečně velké mapy skutečných kontinentů.
Oblibu potvrzuje i množství jednotek, které si můžete stáhnout. Podle toho co jsem našel, mají hru v oblibě třeba Francouzi. S přidávání jednotek jsou ale problémy, protože se občas kryjí ID zbraní, pozice jednotek v menu - největší diletanti jsou v tomhle případě opět Francouzi. Dost problémů se dá vyřešit Conflict Crusherem, ale je to zábava na půl dne nebo noci + testování jednotek v reálně hře, která může třeba padat apod.

Nejzásadnějším patchem, který dal hře úplně nový rozměr, dal využitelnost obřím mapám a poskytl nové zážitky bylo zvětšení původního limitu z max. 250 jednotek na hráče na 5000. V multiplayerových hrách, kde se po mapě běžně pohybuje tak zhruba 20 – 30 tisíc jednotek se začínají zadýchávat i moderní procesory. A to je další faktor jisté nadčasovosti; hra vyrostla s nároky počítačů. Ohlédněte se zpět do historie... Co jste tehdy – v roce 1997 - hráli? Warcraft II? Doom II? Duka? Budiž jim země lehká, dnes si takovou hru zahrajete spíš z nostalgie, ale Total Annihilation je skvělá a hratelná i dnes. Kdo nikdy ze země nezvedl 4500 bombardérů, tak neví, co je to nálet. Ono i ovládat takové množství jednotek klade docela nároky na hráče a zvládnutí hry trošku na úrovni.

Co říci závěrem
Nemáte Quad Core a jste smutní, že vám nejede pořádně Suppreme Commander? Kašlete na to! Pošlete rodiče na víkend na chatu, nainstalujte si Total Annihilation, stáhněte pár patchů, kupte pivo a pozvěte kamarády (nebo kamarádky) - vřele doporučuji sudý počet živých hráčů větší nebo roven 4.

Po odeznění první vlny přišla ještě hra Total Annihilation Kingdoms, byla to však slabota a nikdy se nechytla; původní Total Annihilation nesahala ani po kotníky.

Nějaké rady do hry
Musíte mít
Jednotky:
Fabricator, Albatros, Nebraska, Typhoon, Antarion, Fugitiv, Orion, Flamboyeur, S.A.M. a Horgue
Conflict Crusher
Patch na 5000 jednotek
Mapy:
Epic - Africa, Blood a hlavně Chaos Colors
Suroviny jsou život, atomových elektráren je vždycky málo - bez ohledu na počet

Nějaké poslední věty před smrtí
"Můj radar nikdy nenajdeš." - ICE, schovávající svou poslední jednotku.
"Přestaň mi vysávat Buzzsaw." - Zed na Pafku, který konstrukčními letadly hodlal vysát megadělo.
"Tvůj Commander nemá tak velký koule jako ten můj." – No comment
"A sakra, Bertha střílí dál než Intimidator." - Zed, nemile překvapen, že má dělo moc vzadu.
"Copak to máš v té vodě? A dopr****, *****, ***** ježka. Od kdy se dá 500 bombardérů parkovat pod vodou?" - Zed a ICE, když zjistili, že Pafka je doběhl.
"Teď už tady jenom začistím Pafku a jdu na tebe." - ICE, chvíli předtím než zjistil, že už nemá základnu.
"Už jste ukončili tu svoji strkanici? Fajn, tak jdu na vás." - Zed, potom, co 2 hodiny vyráběl jednotky do zásoby a neútočil, protože válčil Pafka s ICEm.
"Kam se mi ztratila půlka základny?" - Už nevím. Běžná věc, když máte moc atomovek moc blízko u sebe.
" - Ty útočíš? - Jenom to tady tak přeskupuji... chvíle ticha... přeskupoval - Aha, tak promiň." - Pafka přeskupující pár jednotek, které v zápětí sesmažilo několik tisíc Albatrosů.
"Cítím se takový nezabezpečený." - ICE ve chvíli, kdy koukal na své dělové pole.
"- Nováček: Kde mám Commandera? - Hráč: Ctrl-C Ctrl-D" - ICE, když učil Zeda a Pafku hrát TA. Ctrl-C nalezne Commandera, Ctrl-D zničí jednotku. Aneb! nikomu něvěř!
"Přestaň střílet těma 20 Tajfunama, třese se mi to tady tak, že na nic nejsem schopen kliknout"
"Nemám dost letišť" – Každý si tím prošel... při pohledu na čtverec letišť 10 x 10.
BlackFrog (563)|12.2.2008 23:17
nojo... nostalgie :) dnes už pařím i na P4 SupCom (Forged Alliance), i bez Quad coru to jde...jakžtakž...
Total Annihilation, to sem chodil do nějaké drué třetí třídy když sem to nejvíc pařil:) bohužel nikdy ne multiplayer :( ale pěkný článeček :)
pas!k (3765)|13.2.2008 05:47
TA je prave super prave v multiplayeru .. je to more let kdyz sme to hrali .. multiplayer bych definoval asi takto .. Na mape byly barevne cary ktere se stretavaly uprostred .. po cca 20 minutach se pozemni jednotky zaseknuly o hromady trosek v miste stretu jednou zacas to nekdo procistil atomovkou .. vitez byl vetsinou ten kdo postavil vic elektraren ketryma uzivil vic atomovek nez souper ;) Ale fakt vynikajici mlata ;)
ICEBOSS (3435)|13.2.2008 13:04
jo, tak nejak jak to popisuje pasik to obvykle je. horsi je, kdyz mas 5000 letadel, ktery se nikde nezaseknou a na atomovky se nehraje :-D
ICEBOSS (3435)|14.2.2008 17:52
mimochodem. hledame ctvrtyho. Podminky: Brno, vlastni notas...
pas!k (3765)|14.2.2008 17:58
splnuju obe bohuzel problem je cas .. ale mrkni na http://www.czechonline.net .. to by mozna bylo reseni ;)
ICEBOSS (3435)|14.2.2008 18:00
my ho taky nemame moc. schazime se obcas o vikendu a pak treba celou nedeli smazime :)
pas!k (3765)|14.2.2008 18:01
mrkni na ten odkaz
ICEBOSS (3435)|14.2.2008 18:12
uz sem mrkl a vubec nehorim touhou stehovat 30 kilovej bigtower a 35 kilovej monitor :-D
pas!k (3765)|14.2.2008 18:13
Jsem na tom podobne ale celkem horim touhou po tom si nicicm nerusne poradne zagamesit jeste u toho pokecat a popit ;)
MaWa (11)|18.2.2008 10:47
kde tu hru nejlepe i s datadiskem sehnat ? :o
pas!k (3765)|19.2.2008 15:55
V levny knize se to da koupit za 40kc teda aspon dalo tak pred rokem sem si to tam z nostalgie koupil ;)
fa.Destruct (44)|21.7.2008 22:00
TA pařím, furt, stále, navždy... a není to o boji ala CqC! AI múže konkurovat (krom výše zmíňeného SC a páru vyvolených) i dnešním hrám. Chris Taylor je bůh... a já nejsem z Brna... a nemám rád notebooky.
szylaj (1)|2.5.2012 20:03
dobrý den, nevíte někdo jak to zprovoznit pod Win7 ?