Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Exnul mi comp

Vasek1980 (41)|24.2.2008 21:36
Od počátku sestavení mého počítače jsem se potýkal s bezdůvodnými restarty. Někdy se počítač restartoval dokola ještě před najetím Biosu tak dlouho dokud jsem nevypnul zdroj. Jindy se restartoval při Win, koukání na film, hraní, surfování. Někdy běžel bez restartu dva týdny a pak se za den restartoval třeba 10x za odpoledne. Časem jsem vše nepotřebné v Biosu povypínal a restarty se skoro vytratily. Naposledy jsem je zaznamenal při hře Crysis. Pokud byla přetaktována VGA, tak hodně často a na základních frekvencích třeba po 2 hodinách hraní.


Dnes jsem nainstaloval novou hru a po spuštění se mi po chvíli při úvodním videu vypnul monitor a počitač nereagoval na restart. Po vypnutí a zapnutí se monitor už ani nezapnul. Jen disk se zapne, krátce chroustne a už jen běží větráčky a disk kterej ale nepracuje, jen se otáčí plotny.

Čím si myslíte že by to mohlo být? Myslím že buď základní deska a nebo VGA, která je 3 týdny stará HD3870. Ale netuším jestli to nemůže být RAM, CPU
Klingacikx (1545)|24.2.2008 21:42
Najlepšie bude deď to všetko otestuješ v inom PC a hlavne grafiku, podľa mňa sa niečo muselo prehrievať.
Wlcek (379)|24.2.2008 21:56
A o jakou sestavu se jedná?? V podpisu HD3870 uvedeny nemaš, takže hadam že o nějakou jinou.
tgfh (2985)|24.2.2008 21:57
To je ten komp v podpisu? Měl si se už ozvat dříve, naco jsi čekal? Až ti to celé "exne"?

Pokud je to ten komp v podpisu, měl jsi zřejmě moc přetaktované RAMky, takže vyresetuj BIOS a zkontroluj zapojení hardwaru a rovnoměrné rozložení napájení z větví ze zdroje.
Vasek1980 (41)|24.2.2008 22:36
Jedná se o comp z podpisu. Ta frekvence byla jen testovaná jako stabilní. Jinak jsem jel na 3200 což je 400x8 a Ramky si jely na svých 800MHz. Nebylo zvyšované napětí na žádné z komponent. Chlazeno bylo myslím dobře. Na nové VGA Acelero S1 (7900GTO z podpisu je pryč) a ve skříni 2x 12 cm fany + 12cm ve zdroji. Teploty jsem měl hodně nízké MB kolem 42, Cpu max 50, Vga max 60.

Restarty jsem už řešil nejen na tomto foru. Ani různé Biosy to nezměnily, ani zvednuté napětí. nic. Měl jsem takovej pocit jako by za to mohl Sata, protože na Ata disku to tak zlé nebylo.

Myslel jsem že pokud mám dual bios nemá smysl resetovat bios.

Bohužel nemám kde jinde komponenty na socet 775 zkusit.
johny__g (6387)|24.2.2008 23:18
Nezkoušel jsi měnit zdroj? Sice Seasonic je dobrá značka, ale to neznamená, že se nemůže vyskytnout vadný kus.
billy_86 (160)|24.2.2008 23:36
Core 2 Duo E6400 50 stupňů? to je docela dost.v jakém programu si měřil teplotu?..ale spíš bych to vsadil na desku..
Vasek1980 (41)|25.2.2008 06:48
Ta teplota je měřena programem Everest a je to maximální teplota jader. Jinak teplotu CPU ukazuje Everest max do 40
pas!k (3765)|25.2.2008 06:54
Stejne jako johny bych v prvni rade zkusil jiny zdroj .. a potom bych se zameril na desku .. updatnul posledni bios .. vypojil veskere zarizeni vcetne disku pokud je vic modulu ram nechal jen jeden a zkusil to nahodit .. .. btw pipe reprak ? vydava to nejake zvuky ?
Zoidik (1405)|25.2.2008 07:19
Jak bylo zmíněno výše, odzkoušel vše po jednom v jiném kompu. Jinak jak jsi psal těch 40°C maximálně, tak to je v zátěži určitě. V klidu by to bylo fakt moc na tento procesurek.
tgfh (2985)|25.2.2008 07:57
Co říká speaker?
Vasek1980 (41)|25.2.2008 13:37
Takže jsem zkusil nejjednodušší věc a to vyndat baterku biosu a počítač najel. Jsem netušil že to nezachrání druhej bios. Problém byl tedy v desce. Ale jakmile najeli win, tak jsem zkusil spustit novu hru, při které se to stalo. Konkrétně Need For Speed P. S. a omkamžitě se vypnul monitor a počítač se musel restartovat.

Podobná věc se mi děje pokaždé když spustím jeden proram na úpravu RAW fotografií. Jakmile dvakrát kliknu na ikonku toho programu okamžitě restart. Dělá to jen na SATA disku. Mám proto jeden systém na ATA disku a tam mi progran jede, a bezdůvodných restartu je méně.
Zoidik (1405)|25.2.2008 13:48
[QUOTE=Vasek1980;94274]Mám proto jeden systém na ATA disku a tam mi progran jede, a bezdůvodných restartu je méně.[/QUOTE]

No podle toho co píšeš, tak ty restarty tam ale stejně jsou. Zkus přeinstalovat ovladače na chipset jestli to nepomuže. Kdyby to nepomohlo, tak to vypadá, že máš asi v háji desku.
pas!k (3765)|25.2.2008 15:11
Testoval si necim pameti?
Encore1106 (424)|25.2.2008 15:25
Ještě možná zkus projet RAMky memtestem, pokud jsi to nedělal. Ty restarty můžou taky vyvolávat právě ony... Případně pokud máš možnost dát tam na chvíli jiný, tak to zkus, mohlo by to pomoct..

Přecejenom vyzkoušet jiný RAMky bývá dostupnější, než celou desku...

Edit: Koukám, že pas!kovi to napsat netrvalo tak dlouho jako mě.
Milan Šurkala (160)|25.2.2008 19:35
Desky Gigabyte jsou problémy s restarty téměř pověstné, nikdo se však porádně nedopátral k původu problémů. Na netu najdeš spoustu diskuzních témat probírající např. cyklické restarty (power cycling), ve většině případů se jedná o desky Gigabyte, ale i u jiných výrobců se to občas objeví. Tipuje se to na vadu BIOSu, nesprávného nastavení napětí DDR pamětí (1,8V, když paměti potřebují již od výroby vyšší), chybě v paměťovém řadiči chipsetů Intel,... Ten overclocking je šílený, trochu uber, nebo nejlíp uber úplně, netaktuj paměti dokud deska jede (většinou se úplně odmlčí a nepojede už ani na standardních taktech). Pořádně otestuj paměti (Memtest), procesor (Prime 95), zkus hodit paměťové moduly do slotů 3 a 4, to prý dost často pomáhá. V BIOSu řádně nastav časování a napětí pamětí (buď ručně na výrobcem stanovené hodnoty při výrobcem stanoveném taktu nebo na hodnoty Auto, zjisti, které jsou lepší.
Na první pohled bych to tipoval na tu desku, opravdu u těch Gigabyte je docela dost lidí, kteří mají problémy s cyklováním (kolik jich je, těžko říct, desky Gigabyte jsou totiž jinak vcelku kvalitní), tvůj počítač však očividně ještě běží, což se ostatním obvykle nestává, takže problém bude možná někde jinde. Každopádně pryč s overclockingem. Pokud to poběží pak dobře, nic se neděje, pokud ne, tak je něco špatně. Prostě nemůžeš počítat s tím, že všechno přetaktuješ jak ostatní.
mech13 (5526)|25.2.2008 19:41
ad desky gigabyte: to cyklovani je imho jednoznacne zpusobene pametmi, kdyz se pri OC prezene u CPU tak se to po trech nebo kolika cyklech normalne rozjede na default, ale kdyz se to prezene u RAM tak to zustane zacykleny a musi se smazat CMOS. dlouho jsem ale o problemu s cyklenim u GB neslysel, aktualnejsi to bylo u prvnich revizi 965
jsou ale pripady kdy treba MSIcka cvicne nabihaji napodruhe ikdyz je vse vporadku
trodas (1753)|25.2.2008 20:57
Nebylo by od veci zkusil novy a silnejsi zdroj.

Restartovani pri zatezi muze byt prave timto zpusobeno... Stare Socket A desky mivaly jeste OCP restarty, ale to uz snad dnes nehrozi... :p
Milan Šurkala (160)|25.2.2008 21:21
Potíž je v tom, že někdy už ani reset CMOS nepomůže. Jinak jsem našel mnoho stránkovou diskuzi o tomto problému u desky P35C-DS3R, jen to teď neumím najít. Je to hodně nová deska a obecně i P35 desky s tím mají obrovské problémy. Zdá se však, že se to týká zejména sestav s DDR2-1066 moduly, takže i já se přikláním k tomu, že je to způsobeno špatným nastavením pamětí.
mech13 (5526)|25.2.2008 23:17
tak to by docela odpovidalo, v dobe prvnich revizi 965 se zacaly rozsirovat 800MHz pameti a s nima byly nejaky problemy (nektery znacky), ted prichazi na radu castej 1066 moduly a zase problemy...
takze zaver asi vypada tak, ze ted je nejlepsi jit na jistotu do overencyh 800MHz modulu vyzkousenych znacek (ktere se stejne casto dostanou pres 1GHz) a nedelat si zbytecne problemy a vyhazovat prachy za 1066...