Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): nefunkční větráček a nezdetekovatelný procesor a grafická karta?

Neregistrovaný (0)|28.2.2008 16:37
Jméno tazatele: Cloud

Znění dotazu:
Koupil jsem si u počítač s chladičem noctua nh-u12p. V obchodě mi ho sestavili. Přijdu domů, zapnu počítač, a zjistím, že se mi vůbec netočí ten větráček, co k němu dodávají, a to ani když hraju hry.
Také jsem si na tom počítači všiml, že když jsem nainstaloval RMClock, tak se mi objeví, že je procesor neznámý (vlastním intel 2 core duo 8400) a všechny parametry kromě frekvence jsou skryté.
Navíc, když jsem spustil rivatuner, abych ho zkusil trochu přetaktovat, tak se mi po kliknutí na ten malej trojúhelníček napravo od položky driver settings neobjevil obrázek grafické karty.
Co s tím? Mám jim ten počítač vrátit, nebo to můžu zvládnout nějak sám?

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
procesor: intel 2 core duo e8400
základní deska: ep35-ds4
grafická karta: geforce 8800gts 512mb
speedsnail (4876)|28.2.2008 16:41
1. Větráček:

Bios umožňuje regulovat otáčky chladiče podle teploty procesoru. Zakažte tu volbu v biosu a chladič by se měl začít točit. Pokud se roztočí, znamená to že procesor je při zátěži tak chladný že stačí pasivní chlazení bez větráku (má velmi malou spotřebu kolem 45w)

2. Identifikace procesoru

Použijte CPU_Z (ke stažení v naší sekci Download, diagnostika procesorů)
Cloud1 (0)|28.2.2008 16:54
no ale já se v biosu vůbec nevyznám :( a co s tou grafikou?
Neregistrovaný (0)|28.2.2008 17:06
mě to v rivatuneru píše "no additional information available"
pas!k (3765)|28.2.2008 17:17
V prvni rade bych updatnul bios .. pokud se v tom jak pisete moc nevyznate nechte to udelat nekoho kdo se v tom vyzna .. co s etyce otacek vetraku atd je potreba prvne zjistit zda je nutne aby se tocil ta noktua je pomerne kvalitni chladic .. nejlepsi bude zmerit necim teploty pri zatezi .. k vytizeni procesoru muzete pouzit treba orthost ke stazeni v sekci download.
speedsnail (4876)|28.2.2008 17:19
Pravdepodobne nemáte poslední verzi RivaTuneru. Podpora 8800GT je až v aktuální verzi 2.06.
husky14 (4214)|28.2.2008 18:59
Jen poznamka k tomu RMClocku, ten bohuzel novy procesory E8X00 nepodporuje. Mozna se casem objevi nova verze, ale snizovani nasobice a napeti umi i BIOS zakladni desky (fce C1E a EIST), takze RMClock v podstate neni potreba.... ;)

RivaTuner je nutny pouzit verzi 2.06 a mozna to bude i vyzadovat modifikaci .cfg souboru. Na pretaktovani 88GTS se taky da pouzit ExperTool od Gainwardu. Proste se musis smirit s tim, ze mas komp slozenej ze zbrusu novyho HW a je nutny pockat, nez k tomu HW vyjdou kompatibilni verze programu.
Neregistrovaný (0)|29.2.2008 14:54
tak díky, kluci/holky? :) už sem zase v klidu. zkusil sem místo rmclock ten cpu-z a tam už to šlo. pak sem zkusil změřit teploty ve speedfanu temp1: 48C, temp2: 34C, temp3: -3C, temp: 0C, HD0: 25C, core: 70C, ambient: 56C... je tohle normální? musíte omluvit moji neznalost. tohle je teprve můj druhý počítač, ten poslední sem používal 4 roky, takže to byl už docela muzejní kousek :) jo a teď sem si i vzpomněl, že v jedný recenzi v internetovým magu psali, že musim upravit ten conf. já hlava děravá. moc díky :)
Neregistrovaný (0)|29.2.2008 15:07
mimochodem ani při zátěži v benchmarku se ten větráček ani nehne, což mě trochu straší... jen když zapínám počítač, tak sebou trochu škubne. koukal sem se a jediný větrák, co se hýbe je ten vzadu a vepředu skříně. jinak mám case thermaltake soprano vb1000bws